10.02.2022 | 08:02

Žací stroj splnil v první sezóně očekávání

Severovýchodně od Plzně v okrese Plzeň-sever se nachází obec Zruč-Senec se svými zhruba 3500 obyvateli. Zajištění komunálních služeb zde mají ve své kompetenci tři pracovníci obecního úřadu a jejich celoroční činnost je velice rozmanitá a neobejde se bez využití kvalitní techniky. V letních měsících je důležitou náplní práce péče o veřejnou zeleň. Od loňského roku s její údržbou výrazně pomáhá hydrostatický žací stroj Grillo FD 900 4WD.

„Kromě svozu komunálního odpadu zajišťujeme pro obec celoročně komplexní komunální služby zahrnující zimní i letní údržbu chodníků a dalších komunikací a veřejných prostranství, péči o veřejnou zeleň, zabezpečení kontejnerové přepravy bioodpadu do provozu kompostárny, zemní výkopové práce i péči a údržbu objektů, které jsou v majetku obce. Ke zmíněným aktivitám využíváme například univerzální nosiče Multicar M25 a M30, či kolový nakladač JCB 2CX. Mezi hodně vytížené stroje patří i traktor TYM 235, který v obci pracuje již více než deset let. Do loňského roku jsme jej využívali i v agregaci s mezinápravovým systémem sečení a sběrným košem při údržbě veřejné zeleně. Ale vzhledem k množství práce v letní sezóně i stáří traktoru jsme se rozhodli jít jinou cestou a na sečení pořídit nový profesionální stroj,“ popisuje Václav Kokoška, vedoucí úseku technických služeb.

Rozhodli se pro speciál

Traktor byl kromě sečení využitý i v agregaci se štěpkovačem, příkopovým ramenem a pomáhal i v dopravě a střídat uvedené činnosti v sezóně, kdy je třeba sekat prakticky denně, bývalo obtížné a montáží a demontáží příslušných pracovních adaptérů přicházela obsluha stroje o drahocenný čas. „Navíc nám příliš nevyhovoval systém mezinápravového sečení, jelikož není ideální například pro obsekávání stromů a keřů. Pokud jsme udržovali vlhký travní porost, bývaly při sečení často potíže s ucpáváním transportního tunelu, proto jsme začali vybírat speciální žací stroj, který by splňoval naše požadavky na kvalitu sečení a zároveň ulevil traktoru, který můžeme využít na jinou práci,“ vysvětluje Václav Kokoška.

Ve Zruči-Senci vybírali z několika nabídek a nakonec se rozhodli pro hydrostatický žací stroj Grillo FD 900 4WD s hydraulickým pohonem všech kol. Ve výběru hrála velkou roli nejen výše pořizovací ceny, ale také systém čelního sečení s pracovním záběrem 126 cm i kvalita sběru posečené travní hmoty. „Stroj lze velice dobře využít i při podzimním úklidu spadaného listí a opadavých dřevin máme na plochách veřejné zeleně docela dost. S čelním sečením má obsluha dobrý přehled o práci žacího agregátu a lepší je i manévrovatelnost stroje při obsekávání překážek,“ připomíná Václav Kokoška.

V sezóně se nezastaví

Největší udržovanou plochou je obecní náves, hodně zeleně se najde mezi bytovými domy a posekat je třeba i okrajové plochy kolem chodníků a dalších komunikací. „Veškeré sečení řešíme se sběrem posečené travní hmoty, kterou odvážíme do nedaleké kompostárny. Podle klimatických podmínek zvládneme pět až šest sečí za sezónu, což znamená, že zhruba od poloviny dubna je žací stroj takřka v každodenní permanenci až do podzimu,“ upozorňuje Václav Kokoška.

Sečení zajišťují dva pracovníci. Jeden obsluhuje žací stroj, druhý dočišťuje nedosečené okraje ploch křovinořezem a stará se o transport posečené travní hmoty, která se hromadí v přistavených kontejnerech.

Některé nedostatky pramenily z neznalosti

Nový žací stroj Grillo FD 900 4WD začal ve Zruči-Senci pracovat vloni v dubnu a má tedy za sebou první odpracovaný rok.

„Je jasné, že nový stroj s odlišným systémem sečení si musela obsluha zpočátku trochu osahat a sžít se s ním v praxi. Zpočátku jsme řešili poměrně časté ucpávání středového tunelu. Tento problém vyřešili servisní technici společnosti PEKASS, která nám stroj dodala a zajišťuje také záruční servisní služby. Po správném nastavení žacího stolu a doporučení vhodných pracovních otáček sečení byly potíže s ucpáváním zdárně vyřešeny. Vysoké pracovní otáčky žacího ústrojí jsou velice důležité, stejně tak jako optimální pracovní rychlost, kterou musí obsluha odhadnout v závislosti na hustotě a výšce sečeného porostu a jeho vlhkosti,“ zdůrazňuje Václav Kokoška.

Kvalitní a efektivní sečení

Podle nabytých zkušeností se ukazuje, že při správné pojezdové rychlosti si stroj poradí nejen při sečení travního porostu nebo sběru spadaného listí, ale i s náletovými dřevinami menšího průměru. Výhodou stroje je pohon všech kol 4 x 4, s jehož pomocí zvládá práci ve svažitém terénu. „Příliš kopcovitých pozemků ve Zruči nemáme, ale při sečení některých náspů se toto řešení určitě hodí a využijeme ho,“ podotýká Václav Kokoška. Na vlhkosti sečeného porostu závisí i optimální nastavení čidla signalizujícího naplnění sběrného koše. Také v tomto případě se obsluha stroje neobejde bez praktických zkušeností. „Vlastní ovládání stroje je ale jinak jednoduché a pohodlné. Pohodlná je i sedačka obsluhy. Na rozdíl od dříve používaného traktoru není žací stroj vybaven kabinou, ale to není vůbec na závadu. Uvažovali jsme, zda by pro naše účely nestačil menší model stejné značky s benzínovým motorem, ale nakonec jsme rádi, že jsme pořídili výkonnější stroj, s jehož kvalitou práce jsme naprosto spokojeni,“ uzavírá Václav Kokoška.*