Za trávníky do španělských velkoklubů

Správci fotbalových hřišť mají ve světě mnohem vyšší prestiž než u nás. Nazývají se groundsmani a zejména ve velkoklubech se honosí podobným postavením jako manažeři.

V Anglii, kolébce kopané a sportovních trávníků vůbec, působí už více než 70 let oborové sdružení trávníkářů The Institute of Groundsmanship (IOG). Jeho jediná dceřiná společnost existuje ve formě spolku IOG ČR v České republice - www.iog.cz.

IOG ČR pořádá kurzy a vzdělávací akce, vydává sborník a organizuje exkurze na významné světové stadiony, aby se čeští správci mohli podívat, jak se trávníky ošetřují na nejvyšší úrovni. Po loňské exkurzi do Anglie se letos v září vydali do Španělska na hlavní stadiony a tréninková centra trojice významných klubů.

Prvním cílem byl Estadio Santiago Bernabéu v Madridu, po barcelonském Camp Nou druhý největší stadion ve Španělsku. Otevřen byl v roce 1947 a nese jméno legendárního hráče a prezidenta fotbalového klubu Realu Madrid. Kapacitu přes 81 000 diváků by zvenku nikdo nehádal. Stadion nepůsobí v centru metropole jako vysoká stavba, protože hrací plocha je umístěna několik metrů pod úrovní okolního terénu; natolik nízko, že strop tubusu metra je jen 60 cm pod hřištěm. Stadionem nás provázel jeden z nejlepších anglických groundsmenů Paul Burgess, jehož práce na stadionu Realu a hlavně v tréninkovém centru si zde velmi cení.

Stadion Mestalla je domovem València Club de Futbol s netopýrem ve znaku, jednoho z nejvýznamnějších klubů ve Španělsku. Stadion byl otevřen v roce 1923, v roce 1950 proběhla rekonstrukce. Opravený objekt byl poškozen rozsáhlou povodní řeky Turia v roce 1957, která zpustošila velkou část města. Místní stadion znovu opravili a zvýšili jeho kapacitu na současných 55 000 diváků. Klub připravuje nový stadion Nou Mestalla na okraji města s kapacitou až 75 000 diváků. Z finančních důvodů nebyla výstavba zatím dokončena. Strmé tribuny rozdělené na několik pater působí majestátně, ale oranžové klubové barvy dojem poněkud odlehčí. Trávník i v létě potřebuje doplňkové osvětlení mobilními rampami SGL.

Villarreal je příjemné přístavní město obklopené sady s pomerančovníky v sousedství Valencie. V roce 1923 zde byl založen fotbalový klub Villarreal Club de Fútbol, který později dostal přezdívku Žlutá ponorka podle žlutomodrých barev a známé písničky od skupiny The Beatles.

Stadion El Madrigal s kapacitou 25 000 diváků je přímo ve městě. Tribuny nejsou tak vysoké jako ve Valencii. Problém působí velmi vlhký přímořský vzduch, proto je stadion vybaven deseti ventilátory na podporu proudění. V zimě se musí trávník přisvětlovat mobilními rampami. Závlahový systém funguje v konceptu s 15 postřikovači v hrací ploše a 20 obvodovými. V létě se musí zavlažovat dvakrát denně.

Ing. Lea Duží, IOG ČR, foto autorka a Jan Kroupa

Podrobnosti v Komunální technice 12/2016

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down