Za první pololetí sebrali Češi 1100 tun přenosných baterií

Lidé po celém světě každý den odnesou do sběrných míst 10 milionů nejrůznějších typů baterií, což přestavuje 2,5 miliardy kusů ročně. Za první polovinu roku 2022 přinesli Češi k recyklaci přes 1100 tun přenosných baterií, tedy o 11 % více než za stejné období loni.

Z vybraných baterií se v recyklačním procesu zpětně získávají druhotné suroviny pro další využití. Konkrétně již z 13 vybitých tužkových baterií je možné vyrobit jedny kovové brýlové obroučky, materiál ze 400 baterií dá život novému saxofonu.

Recyklace přináší užitek

Čím víc využíváme energii z jednorázových i dobíjecích baterií, tím víc se stává téma jejich sběru a recyklace aktuální. Baterie jsou nedílnou součástí našich životů, setkáváme se s nimi doslova na každém kroku. O to víc bychom jim měli věnovat pozornost, když doslouží. Jejich sběrem a následnou recyklací nejen chráníme životní prostředí, ale získáváme suroviny, které mohou být k užitku.

Již 100 kg baterií poskytne téměř 75 kg druhotných surovin. Z tužkových baterií se jedná o železo, zinek, mangan, nikl a měď. Z dalších typů získáváme lithium, kobalt, stříbro a další prvky. Opětovným využitím baterií tak chráníme přírodu před další zbytečnou těžbou těchto nerostných surovin.

„Na českém trhu působíme skoro dvacet let, máme tedy možnost srovnání. A jsme rádi, že můžeme říct, že Češi se v otázce sběru odpadních baterií velmi posunuli. Odnést vybité baterie na sběrné místo se stalo běžnou součástí našich životů,“ uvádí Kateřina Vránková, ředitelka oddělení obchodu a marketingu ze společnosti ECOBAT a dodává: „Velkou příležitost vidíme v tématu udržitelnosti. Vůle k recyklaci je všudypřítomná a s ní stoupá potenciál sběru také v komerční sféře. Ve firmách a průmyslu má sběr odpadních baterií velký potenciál. Právě tyto subjekty školíme a společně se snažíme snižovat možná rizika spojená s nakládáním s odpadními bateriemi při třídění, skladování a přepravě“.

Za loňský rok se v ČR ve sběrných místech posbíralo téměř 2 tisíce tun odpadních baterií, což v přepočtu znamená více než 80 milionů tužkových baterií. Těch se zde za prvních šest měsíců vybralo o 105 tun více než za loňské pololetí.

Sběr napříč republikou

Dlouhodobě se do sběru baterií nejvíc zapojují lidé z Vysočiny, Jihomoravského kraje a Hlavního města Prahy. „Výsledky v těchto regionech nejsou náhodné. Vycházejí z dlouhodobé a komplexní práce lidí, kteří tématu sběru odpadů věnují velkou pozornost a neustále posouvají možnosti kupředu. Velké poděkování ale patří všem, kteří se do naší společné práce zapojují, a to napříč Českou republikou,“ dodává Vránková.

Ve třech uvedených regionech občané letos vybrali již přes 414 tun přenosných baterií. Stejně jako v předchozích letech i v roce 2022 patří mezi nejvyužívanější sběrná místa v obchodech, úřadech a firmách. Po celé ČR je téměř 27 000 sběrných míst, v nichž lze přenosné odpadní baterie ukládat.

Ty následně putují do recyklačních společností v ČR nebo Evropě. Ze zpětně získaného materiálu se dále vyrábí nejrůznější produkty, potřeby pro domácnost, ale i hudební nástroje. Ze surovin ze 120 tužkových baterií lze vyrobit zahradní konev, ze 150 může vzniknout i budík.*
Zdroj: ECOBAT

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down