Lidé po celém světě každý den odnesou do sběrných míst 10 milionů nejrůznějších typů baterií, což přestavuje 2,5 miliardy kusů ročně. Za první polovinu roku 2022 přinesli Češi k recyklaci přes 1100 tun přenosných baterií, tedy o 11 % více než za stejné období loni.
Z vybraných baterií se v recyklačním procesu zpětně získávají druhotné suroviny pro další využití. Konkrétně již z 13 vybitých tužkových baterií je možné vyrobit jedny kovové brýlové obroučky, materiál ze 400 baterií dá život novému saxofonu.
Recyklace přináší užitek
Čím víc využíváme energii z jednorázových i dobíjecích baterií, tím víc se stává téma jejich sběru a recyklace aktuální. Baterie jsou nedílnou součástí našich životů, setkáváme se s nimi doslova na každém kroku. O to víc bychom jim měli věnovat pozornost, když doslouží. Jejich sběrem a následnou recyklací nejen chráníme životní prostředí, ale získáváme suroviny, které mohou být k užitku.
Již 100 kg baterií poskytne téměř 75 kg druhotných surovin. Z tužkových baterií se jedná o železo, zinek, mangan, nikl a měď. Z dalších typů získáváme lithium, kobalt, stříbro a další prvky. Opětovným využitím baterií tak chráníme přírodu před další zbytečnou těžbou těchto nerostných surovin.
„Na českém trhu působíme skoro dvacet let, máme tedy možnost srovnání. A jsme rádi, že můžeme říct, že Češi se v otázce sběru odpadních baterií velmi posunuli. Odnést vybité baterie na sběrné místo se stalo běžnou součástí našich životů,“ uvádí Kateřina Vránková, ředitelka oddělení obchodu a marketingu ze společnosti ECOBAT a dodává: „Velkou příležitost vidíme v tématu udržitelnosti. Vůle k recyklaci je všudypřítomná a s ní stoupá potenciál sběru také v komerční sféře. Ve firmách a průmyslu má sběr odpadních baterií velký potenciál. Právě tyto subjekty školíme a společně se snažíme snižovat možná rizika spojená s nakládáním s odpadními bateriemi při třídění, skladování a přepravě“.
Za loňský rok se v ČR ve sběrných místech posbíralo téměř 2 tisíce tun odpadních baterií, což v přepočtu znamená více než 80 milionů tužkových baterií. Těch se zde za prvních šest měsíců vybralo o 105 tun více než za loňské pololetí.
Sběr napříč republikou
Dlouhodobě se do sběru baterií nejvíc zapojují lidé z Vysočiny, Jihomoravského kraje a Hlavního města Prahy. „Výsledky v těchto regionech nejsou náhodné. Vycházejí z dlouhodobé a komplexní práce lidí, kteří tématu sběru odpadů věnují velkou pozornost a neustále posouvají možnosti kupředu. Velké poděkování ale patří všem, kteří se do naší společné práce zapojují, a to napříč Českou republikou,“ dodává Vránková.
Ve třech uvedených regionech občané letos vybrali již přes 414 tun přenosných baterií. Stejně jako v předchozích letech i v roce 2022 patří mezi nejvyužívanější sběrná místa v obchodech, úřadech a firmách. Po celé ČR je téměř 27 000 sběrných míst, v nichž lze přenosné odpadní baterie ukládat.
Ty následně putují do recyklačních společností v ČR nebo Evropě. Ze zpětně získaného materiálu se dále vyrábí nejrůznější produkty, potřeby pro domácnost, ale i hudební nástroje. Ze surovin ze 120 tužkových baterií lze vyrobit zahradní konev, ze 150 může vzniknout i budík.*
Zdroj: ECOBAT