Z kuchyně známého výrobce traktorů

Italský producent malotraktorů a nosičů nářadí, společnost Antonio Carraro (dále AC), v těchto dnech oslavuje 110 let od založení. Společným jmenovatelem je fakt, že po celou dobu firma svou techniku zdokonaluje. Důkazem je i nová série kompaktních malotraktorů Tora.

Pětice multifunkčních kompaktních modelů malotraktorů série Tora je vybavená čtyřválcovými motory Stage V o výkonech od 50 do 66 koní. Stroje mohou mít řiditelnou přední nápravu (s označením TRX) nebo kloubové řízení (SRX), pevné nebo nově patentované otočné (reverzibilní) pracoviště obsluhy RGS™, všechna kola stejně velká, popřípadě zadní větší, kabinu či ochranný rám.

Pozornosti by neměla uniknout originální celoprosklená kabina. Najdeme samozřejmě mnoho dalších inovativních technických prvků. Charakteristickými vlastnostmi strojů řady Tora je především vylepšený hydraulický i mechanický systém a vysoký komfort obsluhy a jízdy.

Traktory je možné agregovat s širokou škálou vybavení, kromě různých doplňků pro údržbu měst a obcí také například s příslušenstvím pro vinohradnické práce. Díky vyššímu hydraulickému výkonu s nastavitelným průtokem oleje poskytují maximální kontrolu nad správou zařízení. Oddělení výzkumu a vývoje společnosti AC vyvinulo traktory Tora především s ohledem na možnost implementace nových technických řešení do této výkonnostní řady. Za příklad může posloužit třeba převodovka (16 + 16) a PTO, tedy stejné prvky, které známe z vlajkové řady traktorů značky AC.

Nová platforma pro sedadlo řidiče poskytuje obsluze dostatek prostoru, přičemž vnější rozměry traktorů Tora jsou minimální. Ve srovnání s předchozími modely vybavenými kompaktnějšími motory se novinky téměř nezměnily, protože v souladu s legislativou Stage V nebylo nutné používat DPF filtry.

První modely řady SRX Tora (na snímcích), kloubový a reverzibilní ve verzích 5800 (52 k) a 6800 (66 k), debutovaly kvůli koronavirové pandemii na virtuální výstavě Eima Digital Preview loni v listopadu. Dobře je přijala porota soutěže Technických novinek 2021, která ocenila zejména udržení rozměrů v souladu s předchozími modely a také vysoce výkonný hydraulický okruh, reverzibilní pohon a možnost osazení kabinou.

Traktory řady SRX nabízejí vynikající ovladatelnost zejména díky kloubové konstrukci podvozku. Další důležitou charakteristikou a novou vlastností této výkonnostní řady je mechanická převodovka se 16 rychlostmi vpřed a vzad se synchronizovaným měničem.

Reverzibilní pohon zvyšuje možnosti využití traktorů. Proto je řada SRX Tora ideálním pomocníkem pro centra měst, vinice, ovocné sady, zahradnické provozy, práce ve sklenících, lesích a další typy nasazení.

Foto archiv/AC

(Podrobnosti v Komunální technice 10/2021)*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down