15.08.2022 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vzdělávání s programem Recyklace očima mladého vědce

Žáci a studenti z 36 škol z 11 krajů z celé České republiky se v květnu a červnu zúčastnili vzdělávacího programu Recyklace očima mladého vědce. Prostřednictvím badatelské výuky, která z větší části probíhá venku, rozvíjí své znalosti v oblasti třídění a recyklace baterií a elektroodpadu. To vše v úzkém propojení na poznání vlivu člověka na přírodu. Vzdělávací akce organizuje školní vzdělávací program Recyklohraní spolu s neziskovými společnostmi Ecobat a Elektrowin s podporou Státního fondu životního prostředí ČR.  

 

„Především nám jde o to, aby děti vzdělávání s našimi lektory bavilo, bylo praktické a aby si vedle informací odnesly i zážitky. Důležité je také uvědomění, že recyklace je pro životní prostředí šetrnější než těžba surovin ze Země. A právě třídění baterií a elektrospotřebičů k recyklaci může ovlivnit každý z nás – včetně školáků,“ vysvětluje Hana Ansorgová, ředitelka Recyklohraní, o. p. s.

Program mladý vědec je určený pro druhý stupeň základních škol a první ročníky středních škol. Lektoři z Recyklohraní přijedou za žáky a studenty přímo do škol. Vedou děti k tomu, aby si dokázaly uvědomit dopady chování člověka na přírodu, a společně hledají východiska co, proč a jak je potřeba dělat jinak, a co může udělat pro ochranu přírody v běžném životě každý z nás.

Školy si vybírají z tematických okruhů recyklace a půda, recyklace a voda anebo recyklace a ovzduší. Žáci a studenti například odebírají vzorky půdy, určují její druh a typ, zkoumají, zda voda obsahuje vzduch, vyzkoušejí si, jak funguje čistírna odpadních vod i jak se likviduje ropná havárie.  Součástí jsou hravé pokusy a podpora kritického myšlení. Žáci pozorují přírodu v terénu i v učebně, osvěžují si přitom mezipředmětové vazby.  

Výukový program Recyklace očima mladého vědce je koncipovaný jako jednodenní či vícedenní, vhodný pro projektové dny, školy v přírodě, adaptační kurzy. Naplňuje průřezové téma předmětu Environmentální výchova.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down