29.01.2023 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vzděláním proti energetické slepotě

Kurz Young Energy Europe (YEE) je dnes ještě aktuálnější než kdy dřív. Zabývá se totiž úsporami energií v praxi. Celkem 30 úspěšných absolventů ze 14 firem vypracovalo 13 úsporných projektů. Nejlepší z nich ocenila odborná porota koncem loňského října v kopuli Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK).

Vítězný projekt letošního 5. ročníku dokládá, že šetřit významné množství energie lze hlavně díky kreativním řešením. Jiří Vyskočil z firmy Pyrotek CZ zvítězil s projektem využití tepla z tunelové pece pro přípravu ochlazené technologické vody.

Teplo není odpad

Ze své zkušenosti vím, že ve firmách často panuje určitá slepota. Energie uniká, ale děje se tak odjakživa a nikdo to neřeší,“ říká porotce Petr Novotný z Institutu cirkulární ekonomiky a navazuje: „Projekty jako YEE vychovávají mladé energetiky, kteří se na spotřebu dívají jinýma očima a s otevřenou myslí. Proto jsou schopni dosáhnout vysokých úspor.Porotce Jiří Beranovský z firmy EkoWATT dodává: „Příklady dobré praxe jsou inspirací pro všechny ostatní a učí nás rozhlédnout se kolem.“

Mladí zaměstnanci se v kurzu učí odhalit rezervy úspor energie a dalších zdrojů a v praktickém projektu pro své firmy vypracují konkrétní opatření pro jejich hospodárnější využití. Většina opatření je následně také realizována, což má pozitivní dopad na životní prostředí a klima.

S otevřenou myslí šel do soutěže Jiří Vyskočil ze společnosti Pyrotek CZ. Jeho vítězný projekt kreativně využívá teplo ke chlazení: „Teplo z tunelové pece by jinak ve formě odpadu odešlo komínem a nemělo žádné využití. Takhle ho použijeme na ochlazení technologické vody. Projektem řešíme dlouhodobou problematiku s elektrickou energií, která je čím dál dražší a nedostupnější, současně snižujeme ekologickou stopu našeho výrobku.“ Porota na projektu ocenila inovativní myšlenku, koncepčnost, dobrou realizovatelnost i dopad. Za rok pomůže ušetřit 500 MWh elektřiny.*

(Podrobnosti v Komunální technice 1/2023)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down