15.09.2017 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Významný mezník výrobce nakladačů

Letos v dubnu oslavila společnost Liebherr-Werk mimořádné jubileum: výrobu padesátitisícého kolového nakladače, konkrétně stroje L 566 XPower (foto) určeného pro firemní skupinu Geiger. Výrobce přichystal spolu s odběratelem speciální lakování ve firemních barvách.

XPower představuje komplexní inovativní koncepci nejnovějších velkých kolových nakladačů firmy Liebherr. Spojuje efektivitu, výkon, robustnost, komfort i úsporu pohonných hmot ve všech provozních situacích. Geiger tento stroj využívá při těžbě, přepravě a nakládání materiálu v podnikovém kamenolomu i obsluze obří třídičky stavebního kamene pro vodní díla.

Již více než šedesát let vynikají kolové nakladače Liebherr inovativním duchem a kladou nová měřítka v této technice, zejména v oblasti technologií pohonu. Prioritami jsou přitom výkonnost, hospodárnost, spolehlivost, komfort a snadná údržba.

První prototyp kolového nakladače byl zkonstruován a vyroben v roce 1954 v německém Kirchdorfu. Model Elefant (slon) 90 měl objem lopaty 1,25 m³, výkon 66 kW (90 k) a provozní hmotnost 12 000 kg (foto 1).

Jeho moderní konstrukce byla v této době pozoruhodná. Při řízení byla brzděna dvojice kol v protiběžném pohybu, jako je tomu u kompaktních nakladačů. Elefant se však nikdy nevyráběl sériově a sloužil pouze jako zkušební stroj pro další vývoj. Vedle něj vyvinuli inženýři společnosti Liebherr druhou větší variantu Mammut 90.*

Foto archiv/Liebherr

(Podrobnosti v Komunální technice 9/2017)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(jak)

Zdroj: Liebherr

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down