17.04.2015 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Významně rychlejší a kvalitnější seč

Všichni, kdo pečují o veřejnou zeleň, se jistě shodnou v tom, že jednoznačně nejdůležitější operací při údržbě zelených ploch je jejich sečení. Ovšem názory na to, jaký způsob údržby zvolit, již tak jednoznačné nebývají. I v případě sečení městských parků a dalších ploch se zvýšenými estetickými nároky lze volit z několika možností. Někdo preferuje sečení se sběrem travní hmoty, jiný častější intenzivní mulčování. Třetí variantou, která se začíná prosazovat, je sečení vřetenovými sekačkami. Tento způsob údržby byl vždy pokládán vzhledem k pořizovací ceně strojů za finančně poněkud náročnější operaci, ale je tomu skutečně tak?

Je pravdou, že s vřetenovými sekačkami jsme se mohli zatím setkávat především při údržbě golfových areálů a fotbalových hřišť, ale postupně se tato precizní technologie prosazuje i při sečení městských parků. Jednou z firem, kde se rozhodli přednosti vřetenové sekačky vyzkoušet v praxi, je pražská společnost Hortus správa zeleně. A první získané zkušenosti jsou více než pozitivní. 

„Třívřetenovou samojízdnou sekačku Jacobsen Tri King 1900D 3WD nám k vyzkoušení zapůjčila firma ITTEC, která techniku této značky dováží do České republiky a s jejím provozem má již letité zkušenosti. Pro nasazení na sportovištích jsou tyto stroje nezbytným standardem, ale my jsme sekačku vyzkoušeli při údržbě rozlehlé travnaté plochy i parku s výsadbou okrasných dřevin a záhonovou úpravou. A výsledky jsme byli mile překvapeni,“ říká jednatel společnosti Hortus správa zeleně Petr Lipský.

V čem vidí největší pozitiva sečení vřetenovou sekačkou? „Vřetenová sekačka výrazně převyšuje rotační systém sečení nejen v kvalitě střihu a dosažení výsledného estetického dojmu, ale vítězí i rychlostí a nezanedbatelnou časovou úsporou. O rychlosti sečení jsme věděli, například fotbalové hřiště poseče testovaný stroj za hodinu (7500 m2), ale Tri King nás příjemně překvapil jak dobrou svahovou dostupností, tak obratností při obsekávání stromů, keřů a záhonů. Navíc tři vřetenové sekce dokonale kopírují terén a vysekávají povrch rovnoměrně i při širokém pracovním záběru, čehož se u rotačního sečení při zvlněném terénu nikdy nedá dosáhnout,“ hodnotí hlavní přednosti sekačky Petr Lipský.*

Více v časopisu Komunální technika 3/2015

1 - Třívřetenová samojízdná sekačka Jacobsen Tri King 1900D 3WD nemusí pracovat pouze ve sportovních areálech, ale i při kvalitní údržbě veřejné zeleně

2 – Sekačka vyniká vysokou pracovní rychlostí a kvalitou střihu

3 – Díky své obratnosti si stroj bez problémů poradí s obsekáváním záhonů, stromů a keřů

4 – Plochu fotbalového hřiště poseče samojízdná sekačka Jacobsen Tri King 1900D 3WD zhruba za hodinu

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down