07.03.2013 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vyzkoušeli jsme: Husqvarna 560 XP

„...s inovativně řešeným dávkováním paliva, zlepšenými ergonomickými charakteristikami, nízkou spotřebou a sníženými hodnotami exhalací. Diagnostika přes PC zvyšuje kvalitu provozuschopnosti ve vysokém výkonu,“ tak v krátkosti zdůvodnili odborníci, proč získala motorová pila Husqvarna 560 XP prestižní ocenění Grand Prix Silva Regina 2012.

Jako o žhavé novince jsme o ní informovali loni v květnu. Teď jsme si pilu 560 XP od firmy Husqvarna Česko vypůjčili a vyzkoušeli, zda se to, co se o ni píše, zakládá na pravdě.

Výkon i „sex-appeal“

Husqvarna 560 XP už na první pohled zaujme svým tvarem, oku lahodícím designem a pečlivě sladěnými detaily. Vyvinuta byla k profesionální práci, skvěle ale poslouží všem náročným uživatelům, kteří chtějí mít ve svých rukou to nejlepší řešení.
Pila má řadu funkcí, které usnadní a zefektivní práci a současně umocní prožitek z řezání. Před začátkem a během něj například není potřeba ztrácet čas seřizováním karburátoru. Systém bezúdržbového vstřikování AutoTune totiž dokáže podle otáček motoru a jeho zatížení dávkovat benzin i vzduch, a tím kompenzovat různou kvalitu paliva, teplotu, vlhkost, zanesený vzduchový filtr nebo nadmořskou výšku.
Rychlou akceleraci motoru do nejvyšších otáček zase umožňuje funkce RevBoost. V pravý okamžik přinese extrémní výkon, který zjednoduší dokončení hlavního řezu při kácení stromů nebo zrychlí uříznutí větve během odvětvování. Pro nejlepší výkon je pila vybavena speciálně vyvinutým motorem X-Torq, který při snížené spotřebě paliva až o 20 % současně zaručuje až o 75 % nižší emise výfukových plynů.

Lehká, pevná, pohodlná

Konstrukce pily byla navržena s důrazem na snadnou obsluhu, a tedy i méně únavnou, dá se říci přímo pohodlnou, a bezpečnější práci. Pila 560 XP má štíhlé tělo s vysoko umístěným těžištěm, sníženou rukojeť a díky použití lehkých ale kvalitních materiálů váží „příjemných“ 5,6 kg. Například kliková skříň motoru je vyrobena ze slitiny hliníku a hořčíku. Pevná a přitom lehká konstrukce odolá vysokým otáčkám. Pila se proto hodí k používání i v nejtěžších podmínkách a současně použité materiály zaručují dlouhou životnost. Důkazem účelnosti designu je třeba plochá a hladká spodní strana pily, která se při práci nebo pohybu v lese nezachytí za žádné překážky.
Husqvarna vždy klade důraz na nejvyšší možné pohodlí při práci a ani model 560 XP není výjimkou. Výkonné tlumiče systému Low Vib efektivně absorbují vibrace a šetří paže a ruce obsluhy. Průhledný indikátor paliva umožňuje snadnou kontrolu jeho hladiny i při práci. Uživatelský komfort znamená i snadnější údržbu. Systém Air Injection odstraňuje prach a nečistoty ze vzduchu dříve, než se dostanou do vzduchového filtru. To zajišťuje nejen delší intervaly mezi čištěním filtru, ale současně se zvyšuje životnost motoru.

Plnokrevník za slušný peníz

Hned zpočátku při vyzkoušení „nasucho“ jsme ocenili výjimečné ergonomické vlastnosti. Motorová pila Husqvarna 560 XP nejen dobře vypadá, ale i výborně se ovládá i sedí v ruce. Užitečný je nenáročný systém Auto Tune, který zajišťuje optimálně nastavený motor pro co nejlepší výkon v jakýkoliv podmínkách. Pila by se dala směle nazvat žihadlem, protože nejen díky funkci RevBoost má až neskutečnou akceleraci ve prospěch maximálního výkonu.
Univerzální Husqvarna 560 XP je velikostně odvozená od probírkové (těžařské) pily s výkonem (3,5kw). Její prodejní cena, kterou jsme „vygooglovali“ na internetu, osciluje mezi 18 a 19 tisícovkami, je vzhledem k užitným vlastnostem velmi slušná. Lze ji směle doporučit všem, kdo požadují, aby práce odsýpala a neunavovala – tedy nejen profesionálům včetně měst a obcí vlastnících či spravujících les, ale i fajnšmekrům z řad amatérů, kteří si za kvalitu rádi připlatí.
My jsme Husqvarnu 560 XP „potrápili“ několikahodinovým řezáním houževnatého jasanového dříví, do něhož se zakusovala s elánem a silou plnokrevného hřebce. Nejenom proto, že jsme si po každé vyjeté nádrži na chvíli orazili, byla únava byla minimální. O výkonu a zrychlení řetězu již byla řeč. Celkový dojem kazila jen představa, že musíme pilu zítra vrátit...

Technické parametry pily Husqvarna 560 XP

Objem válce                                              59,8 ccm
Hmotnost (bez lišty a řetězu)                   5,6 kg
Výkon                                                        3,5 kW/4,8 k
Doporučená délka vodící lišty               33-51 cm
Rozteč řetězu                                          0.325“

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down