Vyžínače pro různě náročné uživatele

Každý, kdo pravidelně pečuje o trávník okolo domu, či na veřejných prostranství to zná. Moderní sekačky sice díky přesahům záběru žacího nože a skeletu přesahuje pojezdová kola, avšak stejně až těsně ke zdem domů, sloupům, nebo jiným překážkám nůž nezasáhne.

Jiná situace, na kterou již běžná sekačka nestačí, je když trávník kvůli počasí nelze úspěšně sekat a po dvou až třech týdnech je potřeba zvolit výkonnější způsob sekání.

V těchto případech se uplatňuje široká škála a nabídka různých typů vyžínací techniky – strunových sekaček, vypínačů se spalovacími motory či křovinořezů, které se postupem času staly vybavením strojového parku snad každého majitele zahrady. S takovou nabídkou s elektrickým či spalovacím motorem přichází například značka Homelite, jejíž jméno je mj. spojené také s řetězovými pilami a další zahradní technikou.

 

S elektrickým motorem

Nejmenším modelem je elektrický vyžínač s typovým označením HLT 4027 s výkonem 400 W, který pracuje při klasickém napětí 230 V a to v 10500 n.min-1. Tento typ, má elektromotor usazený přímo nad pracovním prostorem žacího ústrojí. Zapínání motoru je zajištěno spínačem integrovaném ve vodící rukojeti, která je v případě tohoto vyžínače konstruována jako otočná. Součástí horní rukojeti je rovněž pomocné vodící madlo a úchyt přívodního kabelu, který zabraňuje jeho poškození a „vytahávání“ z přípojky v madle vyžínače. Vodící tyč je teleskopicky nastavitelná dle výšky obsluhy. Vyžínací hlava je umístněna pod bezpečnostním krytem, který taktéž zamezuje poškození rostlin na záhonech, na jejichž okraji se s tímto strojem pracuje. Hlava je označena u tohoto modelu obchodním názvem „Tip – Automatik“ a jedná se o poloautomatické provedení ovládané poklepem o podložku. Hlava je osazena 2 strunami o průměru 1,5 mm a její záběr činí 270 mm. Hmotnost tohoto typu činí 2,9 kg.

Dalším z nabídky je typ HLT 1000 EX osazený elektrickým motorem o výkonu 1000 W s pracovními otáčkami na úrovni 7000 n.min-1. Vyžínač disponuje světelným indikátorem „Livetool Indicator“, který ukazuje, zda je vyžínač připojen ke zdroji elektrického proudu. Tento model je taktéž osazen žací hlavou „Tip – Automatik“ se dvojící strun o průměru 1,5 mm a pracovním záběru 380 mm. Opět nechybí bezpečnostní kryt žacího prostoru. Držadlo je také opatřeno úchytem kabelu a je provedeno s protiskluzovou vrstvou „Grip Zone“. Součástí provedení je rovněž velký bezpečností integrovaný spínač. Navíc je vodící tyč osazena nastavitelným vodícím držadlem. Práci usnadňuje popruh pro zavěšení vyžínače na rameno. Tento typ je vybaven dělenou hnací hřídelí systému „Expand – it“ pro snazší přepravu, například v zavazadelníku osobního automobilu s rozpojováním bez nutnosti použití nářadí. Základní hmotnost činí 4,8 kg.

Největším modelem s elektrickým motorem je typ HBC 1000 EX, který výrobce nabízí jako model elektrického křovinořezu, tzn., že je vybaven výměnným systémem, který umožňuje pracovat se strunovou hlavou či ocelovým nožem stejně tak, jako je tomu u klasických křovinořezů se spalovacím agregátem. Záběr třízubého nože s označením „Tri Arc“ dosahuje 200 mm, záběr strunové hlavy systému „Tip – Automatik“ činí 380 mm a je osazena 2 strunami o průměru 2 mm. Součástí konstrukce je taktéž dělená hřídel. Výkon elektromotoru dosahuje 1000 W a opět nechybí indikátor připojení do sítě s napětím 230 V. Ve výbavě najedeme také „Grip Zone“, úchyt kabelu, nastavitelné držadlo, kryt žacího prostoru a pruh pro zavěšení na rameno. Základní hmotnost vyžínače činí 4,8 kg.

 

Čtveřice zážehových modelů

Základní provedení vyžínače se spalovacím motorem představuje model HLT 26 CDY osazený zážehovým dvoutaktním agregátem o výkonu 0,65 kW (0,88 k), přičemž objem palivové nádrže dosahuje 0,3 l, zdvihový objem činí 26 cm3. Součástí výbavy je sytič typu „Roto Choke“, který se ovládá otočným spínačem. Tento sytič používají také ostatní modely vypínačů a křovinořezů. Typ HLT 26 CDY je opatřen nosnou tyčí, která je konstruována s celistvou, nedělenou hřídelí a disponuje výškově nastavitelným vodícím madlem. Součástí výbavy je antivibrační rukojeť typu D. Na konci nalezneme žací hlavu se systémem poloautomatického nastavování, který známe již z výše popsaných elektrických modelů, přičemž zde je osazená dvojící strun o průměru 2 mm. Pracovní záběr dosahuje 430 mm a je osazena bezpečnostním krytem. Hmotnost vyžínače dosahuje 4 kg.

Dalším modelem v řadě je HBC 26 SJS s dělenou hřídelí, který je opatřený stejným zážehovým dvoutaktním motorem jako výše popsaný nejmenší zástupce. Tento model je osazen rukojetí typu J a opět nechybí anivibrační systém. Ve výbavě nalezneme taktéž poloautomatickou strunovou hlavu s průměrem dvojice strun 2,4 mm, jejíž záběr činí 460 mm, nebo třízubý žací kotouč o průměru 200 mm. Nechybí popruh pro zavěšení. Základní hmotnost dosahuje 5,4 kg. Výkonnějším je model HBC 30 SBS osazený dvoutaktním zážehovým agregátem o zdvihovém objemu 30 cm3 a výkonem na úrovni 0,75 kW (1,1 k). Objem palivové nádrže činí 0,3 l. Hnací hřídel je opat dělená bez použití nářadí, vodící tyč je opatřena madlem typu „bike“, tj. pro pohodlné držení pro obě ruce. Nechybí popruh pro zavěšení. Ostatní technické a konstrukční parametry vycházejí z menšího modelu HBC 26 SJS – strunová hlava, žací kotouč, pracovní záběr, atd. Základní hmotnost dosahuje 6,9 kg. Vrcholem nabídky je typ HBC 45 SB s dvoutaktním motorem o zdvihovém objemu 45 cm3 a výkonem 1,4 kW (1,9 k) s palivovou nádrží o objemu 1,2 l. Samozřejmostí je u této kategorie madlo typu „bike“, antivibrační systém či popruh pro zavěšení na obě ramena. Strunová hlava systému „Tip – Automatik“ nabízí 2 struny o průměru 2,4 mm a pracovní záběr 415 mm, přičemž průměr třízubého nože činí 255 mm. Samozřejmostí je kryt pracovního prostoru. Základní hmotnost dosahuje 7,7 kg.

 

Nechybí příslušenství

Pro modely se systémem dělené hřídele a požadovaným výkonem daným jednotlivými typy příslušenství se nabízí různé adaptéry, které se připojují právě v místě dělené hřídele. Podle údajů výrobce je možné takové příslušenství agregovat s kterýmkoli modelem se systémem „Expant – it“. Mezi takové adaptéry patří různé modely plotostřihů – konkrétně AHF 04 s délkou lišty 440 mm a hlavou nastavitelnou v rozsahu 0 – 90 ° a šíří střihu 27 mm, nebo typem AHF 03 o délce 450 mm a šířce střihu 11 mm. Hmotnost těchto modelu činí 2, respektive 2,1 kg. Další možnosti představují různé řezací nástavce. Jde o prořezávací pilu TP 720 pro větvě do průměru 100 mm nebo nástavec v podobě řetězové pily s typovým označením APR 04. Tato pila o hmotnosti 2,3 kg nabízí řeznou délku lišty 203 mm, řeznou rychlost 20 m.s1 a automatické mazání řetězu. Nabídku rozšiřuje fukar spadaného listí TB 720 o rychlosti proudícího vzduchu 230 km.h-1 o hmotnosti 1,4 kg a rotační kultivátor AQTT 03 o průměru nožů 200 mm, které jsou usazeny na hřídeli v konfiguraci 4 x 4 nože. Základní hmotnost tohoto adaptéru činí 6,2 kg.

Samozřejmostí jsou v nabídce příslušenství náhradní strunové hlavy včetně strun o průměru 1,3 – 3 mm a vyžínací kotouče. Třízubé kotouče nabízejí průměr 250, 255, 300 a350 mm, čtyřzubý nůž se dodává o průměru 230 a250 mm, případně výrobce nabízí rovněž osmizubé provedení kotouče o průměru 250 mm. Nabídku těchto vypínačů a křovinořezů pak může doplnit klasická rotační sekačka pro pravidelné udržování trávníků v okolí domů a rekreačních objektů s typovým označením HLM 140 SP vlastním pojezdem. Je osazena zážehovým motorem o zdvihovém objemu 140 cm3 se systémem rozvodu OHV. Palivová nádrž pojme 0,95 l, motor je vybaven nastřikovačem paliva pro rychlejší startování nezahřátého motoru. Pracovní záběr 460 mm předurčuje tento model podle údajů výrobce pro pravidelné sekání ploch do 500 m2. Sekačka disponuje ocelovým skeletem, který je vepředu osazen pojezdovými koly o průměru 178 mm a vzadu o průměru 203 mm. Rychlost pojezdu pak činí 4,3 km.h-1. Výška střihu se nastavuje centrálně a to v rozsahu 19 – 76 mm v 7 krocích. Sekačka je dále vybavená sběrným textilním košem o objemu 55 l. Ovládání tohoto modelu o základní hmotnosti 32 kg je zajištěno prostřednictvím výškově nastavitelných madel s rukojetí opatřenou měkčeným materiálem a ovládacími pojezdu a motoru.

 

Filip Javorek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *