25.03.2020 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vývoz do Německa už deset let roste

I přes slábnoucí dynamiku pokračoval růst tuzemského vývozu do Německa také v loňském roce. Čeští exportéři tam vyvezli zboží za rekordních 1,45 bilionu korun, což je meziročně o 1,6 procenta více.

Německé dovozy naopak nepatrně poklesly. Česko tak o 24,7 miliardy korun zvýšilo svůj obchodní přebytek. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

„Nejčernější scénáře se podle všeho nenaplnily. Český obchod s Německem rostl už desátý rok v řadě, přičemž Česko ještě zvýšilo svůj obchodní přebytek. Zotavil se i klíčový obchod se silničními vozidly. Ukazuje se tak určitá odolnost vůči nejistotám zvnějška, kterých bylo loni víc než dost,“ komentuje statistiky ČSÚ k zahraničnímu obchodu Bernard Bauer, výkonný člen představenstva Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK), a dodává: „Pro rok 2020 tedy platí, že není důvod hned spouštět poplach a firmy tak ještě více znepokojovat.“

S podílem necelých 29 % je Německo nadále největším obchodním partnerem ČR. Obě země si loni vyměnily zboží za rekordních 2,45 bilionu korun (+0,9 %). Výrazně k tomu přispělo oživení obchodu se silničními vozidly, která jsou nejdůležitějším vývozním i dovozním artiklem. Dařilo se také ostatním dopravním prostředkům, kancelářským strojům, zařízením na zpracování dat či farmaceutickým výrobkům.

Naopak slabší rok má za sebou obchod s elektrickými zařízeními, přístroji a spotřebiči, kde se citelně projevilo oslabení dovozů z Německa. Celkem tamní firmy do Česka loni přivezly zboží za jeden bilion korun, což je o 0,2 % méně než v roce 2018.

Česku tak meziročně vzrostlo kladné saldo obchodní bilance s Německem o 24,7 miliardy korun. Do Německa míří necelých 32 % českého exportu.

O Česko-německé obchodní a průmyslové komoře

ČNOPK je se 700 členy největší bilaterální hospodářskou komorou v České republice. Jejím posláním je podporovat česko-německý byznys. Sleduje trendy a těm s největším potenciálem pro ekonomickou spolupráci obou zemí se věnuje intenzivně. ČNOPK je součástí celosvětové sítě německých bilaterálních zahraničních hospodářských komor. Její mateřskou organizací je Německý sněm obchodních a průmyslových komor (DIHK).*

Zdroj: ČNOPK, ČSÚ

(Podrobnosti v Komunální technice 3/2020)

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down