20.07.2020 | 05:07

Využití nové technologie může přinést výrazné úspory

Podle údajů Registru smluv přesahují roční náklady na údržbu silnic a dálnic ve správě ŘSD částku devět miliard korun. Náklady na opravu silnic II. a III. třídy (silnice ve správě krajů) se podle Státního fondu dopravní infrastruktury pohybují na úrovni 800 milionů korun. Údržba ulic v obcích je odhadována na 900 milionů korun, celkem se tedy u nás za údržbu silnic utratí každý rok přibližně 10,7 miliard Kč. Významnou úsporu těchto nákladů a také výrazně lepší kvalitu našich ulic, silnic i dálnic může přinést nová mikrovlnná technologie oprav výtluků.

Technologie FUTTEC je založena na mikrovlnném hloubkovém ohřevu opravovaného místa bez degradace asfaltové směsi. Asfaltová vrstva je při opravě ohřívána do hloubky na teplotu, která umožňuje homogenní spojení oddělených ploch, tj. okraje výtluku s doplňovanou asfaltovou směsí. Díky tomu nevznikají žádné spáry, které v souvislosti se změnami teplot vlivem počasí vedou u tradičních metod relativně brzy k obnovení poruchy.

Popisovaná metoda je určena k trvalým opravám výtluků a dalších poruch asfaltových povrchů na všech typech pozemních komunikací, cyklostezkách a dalších asfaltových plochách. Výsledkem je vysoká pevnost a dlouhá životnost opraveného místa. Díky principu mikrovlnného ohřevu asfaltové vrstvy může být oprava silnic realizována celoročně, tedy i v zimním období.

Více v časopisu Komunální technika 7/2020.*