Výrazný vzestup elektrických nakladačů

V posledních letech došlo v průmyslové výrobě, stavebnictví, zemědělství, ale i komunální sféře k výraznému posunu směrem k udržitelnosti a ekologickým postupům. Jedním z aspektů tohoto vývoje je nástup elektrických strojů.

Dnes se budeme věnovat elektrickým nakladačům české firmy FIRSTGREEN Industries v kontextu udržitelnosti a šetrného přístupu k výrobě.

Trendy

V průmyslu i zemědělství se čím dál více prosazují elektrické stroje. Důvodem jsou přísnější emisní normy, zavádění požadavků na nízkou hlučnost a zvyšující se náklady na pohonné hmoty. Odborníci předpovídají, že v roce 2025 dosáhne odvětví bodu zlomu, kdy se většina těžkých strojů odkloní od dieselových motorů a zavedou se elektrické nebo hybridní alternativy.

Se zvyšující se poptávkou po elektrických zařízeních stoupá i nabídka a celý trh rychle roste. Objevují se nové technologie, které rozptylují obavy a námitky zákazníků. Pokrok zvýšil kapacitu baterií, a tedy i provozní dobu a dojezd. Současně se zkrátila doba nabíjení. Spolu s vyšší účinností elektromotorů se tak postupně snižují výrobní náklady.

Přestože samotné pořizovací náklady na elektrická zařízení mohou být v současné době vyšší než u jejich dieselových protějšků, nižší náklady na údržbu a provoz tento rozdíl vyrovnávají. Vlády jednotlivých zemí navíc stále častěji nabízejí dotace a pobídky pro používání elektrických průmyslových strojů.

Z dlouhodobého hlediska jsou výhody elektrických zařízení nesporné: mají nulové emise, jsou téměř bezhlučné, vyžadují minimální údržbu, a tudíž mají nižší provozní a operační náklady. Se stále se zpřísňujícími požadavky na snižování emisí se navíc dá předpokládat, že provoz tradičních dieselových strojů bude čím dál dražší.

Smykové nakladače

Jednou z firem, která jde v duchu tohoto udržitelného trendu, je FIRSTGREEN Industries, český výrobce elektrických nakladačů. Prvotní myšlenka elektrického smykového nakladače se objevila už v roce 2013, ale trvalo ještě čtyři roky, než přišel na trh prototyp Elise900 – obrázky. Ten později dostal mladšího bratra v podobě kompaktního pásového nakladače MiniZ400. Kapacita výroby se zvýšila až na současných 400 kusů ročně, které jsou distribuovány do desítek zemí.

Elektrická budoucnost

Nakladače vyrábí česko-slovenský tým ve Velké Dobré. Vedení společnosti FIRSTGREEN Industries si zakládá na férovém přístupu k zaměstnancům, partnerům a zákazníkům, ale i Zemi, životnímu prostředí a udržitelné budoucnosti. „Chceme zhmotnit své sny a vytvořit stroje, které budou jedinečné, nadčasové a možná změní náš pohled na svět. Chceme dělat věci, které mají smysl nejen pro nás, ale i pro budoucí generace,“ říká výrobní ředitel Lukáš Rameš.

Závazek FIRSTGREEN Industries k inovacím a ekologickému uvědomění ukazuje potenciál pro ekologičtější budoucnost stavební, komunální a zemědělské techniky. S tím, jak si stále více společností uvědomuje výhody a překonává problémy spojené s elektrickými stroji, můžeme očekávat širší zavádění těchto technologií, které připraví půdu pro udržitelnější a efektivnější výrobu.

Foto archiv/ FIRSTGREEN Industries

(Příspěvek vyšel v Komunální technice 1/2024)*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down