Vynálezci nakladače v síni slávy

Bratři Cyril a Louis Kellerovi, kteří vyvinuli první kompaktní nakladač na světě – později známý jako smykem řízený stroj Bobcat, byli letos uvedeni do Národní síně slávy vynálezců (National Inventors Hall of Fame, NIHF) v USA.

Tato prestižní instituce každoročně oceňuje vynálezce, podporuje kreativitu a rozvíjí ducha inovací a podnikání.

Jak to začalo

V 50. letech 20. století Cyril a Louis Kellerovi provozovali malou dílnu a kovárnu v Minnesotě, kde vyráběli a opravovali stroje pro místní farmáře. Jeden z nich je oslovil s požadavkem na samohybný nakladač, který by byl lehký, aby ho šlo zvednout do druhého patra stodoly určené pro chov krůt, a malý, aby dokázal sbírat materiál kolem opěrných sloupů. V roce 1957 zkonstruovali Kellerovi tříkolový nakladač se dvěma hnacími koly vpředu a jedním kolečkem vzadu – předchůdce moderního smykem řízeného nakladače.

Nový stroj zaujal pozornost společnosti Melroe Manufacturing Company (nyní Bobcat), která bratrům Kellerovým nabídla, aby předvedli svůj vynález na jejím stánku u příležitosti státního veletrhu v Minnesotě v roce 1958. Po úspěšné prezentaci získala společnost Melroe exkluzivní výrobní práva na nakladač na základě licenčních poplatků a najala bratry, aby doladili konstrukci a uvedli stroj do výroby.

První smykový nakladač

Pro vylepšení konstrukce přibyla v roce 1960 v zadní části druhá sada hnacích kol. S pohonem všech čtyř kol se model M400 stal prvním opravdovým smykem řízeným nakladačem na světě. Smykové řízení (anglicky „skid-steer“) představuje jedinečný systém, který umožňuje otáčení stroje v rozsahu své vlastní délky. Později byla zavedená značka Bobcat (anglicky rys červený) symbolizující houževnatost, rychlost a hbitost nakladače.

Joe Keller, Louisův syn, který cenu převzal jménem svého otce a strýce převzal, uvedl: „Nakladač Bobcat pozitivně ovlivnil životy tisíců zaměstnanců firmy, prodejců, obchodních partnerů a především zákazníků, kteří ho každý den používají při své práci. I když si nemusíme dopad tohoto stroje vždy uvědomovat, je nedílnou součástí našeho každodenního života – od použití v zemědělství, přes údržbu obcí až po stavebnictví.“

O 65 let později

Joe Keller pokračoval: „Toto uznání je velkou ctí pro rodinu mého otce i strýce Cyrila. Nenáleží však pouze nám. Je to ocenění pro všechny bývalé i současné zaměstnance společnosti, kteří pomohli z malého Kellerova nakladače vytvořit dnešní Bobcat. Těší mě, že jsem mohl doslova z první řady sledovat, jak tento vynález způsobil revoluci ve způsobu vykonávání práce po celém světě.“

Bobcat letos oslavuje 65 let od vynálezu stroje, který dal vznik oboru kompaktních zařízení a nadále pokračuje ve vytváření budoucnosti průmyslu prostřednictvím inovací a progresivních myšlenek. Nyní výrobce nabízí více než 100 produktů v oblasti kompaktních strojů, zařízení pro údržbu pozemků a průmyslové techniky, k nimž vyrábí více než 150 druhů příslušenství.*

Foto archiv/Bobcat

(Podrobnosti v Komunální technice 3/2023)

K obrázkům:

1  a 2: Vynálezci kompaktního nakladače bratři Cyril (1) a Louis Kellerovi (2)

3: V této malé dílně a kovárně v Minnesotě se začala psát historie techniky Bobcat

4a, 4b, 4c: Tříkolový nakladač vyvinuli sourozenci Kellerovi v roce 1957 pro práci v halách na výkrm krůt. Modifikace tohoto stroje se uplatnila také při zametání

5: Louis Keller při práci s prototypem čtyřkolového modelu M400, prvním smykem řízeného nakladače na světě