Výkonná pila pro rychlou a přesnou práci

V západní části Kraje Vysočina se asi deset kilometrů od Kamenice nad Lipou nalézá poblíž obce Častrov osada Drážďany. Hospodaří tady rodina Červenkových. Provozuje penzion Fořtovna, zabývá se zemědělstvím, především živočišnou výrobou, a kromě dalších činností hospodaří v lese a zpracovává dřevo.

K tomuto účelu si majitelé pořídili novinku na českém trhu – výkonnou ekologickou kotoučovou pilu promyšlené konstrukce na přesné zpracování měkkého i tvrdého dřeva (kulatiny), model ECO TWIN 400 XL od švédského výrobce, firmy Ecosågen.

Specialisté na pily

Výhradní zastoupení pro tuto techniku v České republice a na Slovensku má společnost Agrokom-tech BRYSS (dále AT BRYSS) se zázemím v Jindřichově Hradci. Působí na trhu již několik let a zaměřuje se na prodej a servis zemědělské, lesní, zahradní a komunální techniky. K tomu provozuje řadu služeb pro zákazníky, především servis a opravy techniky, autoservis a odborné a právní poradenství.

„Rodinná firma Ecosågen sídlí v obci Kumla v jižní části Švédska. S první pilou vlastní konstrukce a výroby přišel její zakladatel Stig Blom v roce 1989. Modulární verze pily s využitím laserem řezaných ocelových plechů spatřila světlo světa v roce 1995. Společnost se na výrobu tohoto sortimentu specializuje a nyní dodává na trh jeden stavebnicový model pily ECO TWIN 400 XL s širokou řadou příslušenství podle přání zákazníků a jejich konkrétních podmínek. Od počátku si výrobce zakládá na kvalitě zpracování, vysokém výkonu, přesné práci, komfortu a bezpečnosti obsluhy. Pily jdou dobře na odbyt, a tak v letošním roce připravuje Ecosågen další expanzi na trh díky vybudování nových, moderních výrobních prostor s větší kapacitou,“ říká Ing. Bohdan Soukup, výkonný ředitel společnosti AT BRYSS a pokračuje:

„Jako pohon pily ECO TWIN 400 XL slouží dva elektromotory, jeden s výkonem 5,5, druhý se 7,5 kW. Pracovní jednotkou jsou dva snadno a rychle demontovatelné horizontální kotouče o průměru 40 centimetrů. Karbidové hroty jim poskytují extrémní odolnost a dlouhou životnost. Proudová potřeba jističe je 32 ampérů, s reduktorem ji lze snížit na základě konkrétních podmínek a možností uživatelů.“

Provoz bez výhrad

Kromě provozování penzionu Fořtovna se rodina Červenkových věnuje živočišné výrobě, především chovu masného skotu plemene aberdeen angus a ovcí. Součástí rodinného podniku je zhruba dvacet hektarů lesa a navazující dřevařský provoz pro zpracování materiálu výhradě pro vlastní potřebu, kromě jiného i na výstavbu zemědělských dřevěných kolen a přístřešků.

„Po roce používání jsme s pilou ECO TWIN 400 XL maximálně spokojeni. Pracuje bez sebemenší závady. Využíváme ji poměrně často, že bych uvítal k sobě ještě jednoho člověka. Jako manipulační prostředek nám slouží malotraktor SAME Solaris 45 a nakladač Sigma 4 s vidlemi. Cením si jednoduchého nastavení veškerých parametrů včetně ovládání a přesné práce pily. Kotouče s karbidovými hroty jsou zárukou dlouhé životnosti, která záleží na materiálu. Bez nabroušení je možné nařezat asi 100 až 150 kmenů. Podle mých zkušeností je lepší kotouče brousit dřív, než později. Protože se syn hodlá věnovat výstavbě roubenek, potřeba dřeva a nároky na jeho zpracování včetně kvality ještě vzrostou. Právě díky nové technice nemáme obavy, že bychom to nezvládli,“ uzavírá Bohumír Červenka, který pilu dnes a denně obsluhuje.*

(Podrobnosti v Komunální technice 3/2021)

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down