Výkonnost a komfort…

…poskytuje Bomford. Tento pokus o reklamní slogan vystihuje v krátkosti vše o výrobcích stejnojmenné anglické firmy s dlouholetou tradicí. Vlastní je jim nejenom promyšlená a lety prověřená konstrukce i dílenské zpracování, vysoká produktivita práce, ale současně z nich přímo čiší co nejvyšší uživatelská pohoda.

O tom se mohla začátkem července přesvědčit necelá dvacítka novinářů ze zemí střední a východní Evropy, kteří přijali pozvání k návštěvě továrny Bomford v Salford Priors (hrabství Worcestershire) zhruba 120 kilometrů severozápadně od Londýna, jež vyvrcholila praktickými ukázkami výrobků.

Všechny síly do zemědělství

Kořeny této přední britské společnosti, věnující se dnes především zemědělské a komunální technice, je třeba hledat velmi hluboko. Začátkem 19. století přisupěla do Evropy spolu s parou průmyslová revoluce, která se nevyhnula ani zemědělství. Jako v mnoha dalších oborech byla vůdčí zemí Velká Británe. Tu hlavní revoluční vlnu zachytila také rodina Bomfordových.
Stejně jako mnoho dalších výrobců zemědělské mechanizace začal Benjamin Bomford, farmář z hrabství Worcestershire, vyrábět stroje rozličného zaměření – zprvu pro svou potřebu a později pro další zájemce. Šlo zejména o parní stroje, traktory, silniční válce a zařízení na odbahňování vodních nádrží. Například parní válec vystavoval Bomford již v roce 1898 na Royal Show v Birminghamu. Firma Bros Bomford byla oficiálně založena 19. února 1904 a o pět let později se přestěhovala do současného sídla v Salford Priors.
Po celou první polovinu 20. století se společnost zaměřovala zejména na výrobu zemědělské a příbuzné mechanizace. V roce 1920 uvedla na trh pásové malotraktory. Kromě techniky pro zemní práce se i nadále věnovala parním válcům. Po druhé světové válce vsadila firma Bomford především na zemědělství. Zaměřila se na otočné pluhy, kultivátory, příkopová ramena a agregáty k nim, mechanizaci pro sázení stromů a výrobu odvodňovacího zařízení. Sázka na zemědělství se vyplatila, o čemž svědčí řada medailí z oborových výstav.

Velkým plusem tradice

„Dnes patříme do skupiny Alamo Group, založené v roce 1969. Toto uskupení má 25 členů s 19 výrobními závody na třech kontinentech. Věnuje se především zemědělské a příbuzné mechanizaci. Aktuálně se společnost Bomford zaměřuje hlavně na příkopová ramena a přípojné agregáty, například mulčovací hlavy, nůžky na živé ploty, prořezávače stromů, příkopové frézy, plošné mulčovače a frézy na lesní cesty. Výrobní prostory zaujímají rozlohu 10 000 m2 a plánujeme další expanzi. Export se daří do Spojených států, Kanady, Thajska, Japonska, Austrálie a Nového Zélandu. Největšími odběrateli jsou však evropské země, mezi nimiž vede Francie. Ve prospěch naší společnosti hovoří více než stoletá tradice, léty prověřená technologie, široký výběr výrobků a příslušenství, bohaté zkušenosti s vývozem a zkušený tým poprodejní podpory,“ uvedl ve své prezentaci obchodní ředitel společnosti současného názvu Bomford Turner Ltd. James Cuthbertson.
Ve firmě pracuje 230 zaměstnanců, z nich 190 působí bezprostředně ve výrobě. Roční obrat se pohybuje kolem deseti milionů liber. Výhodou především ve prospěch udržení konstantní kvality výrobků je fakt, že 95 % kovových součástí pochází z vlastní produkce. Ve zkratce by se výrobní postup dal postat tak, že nejprve se jednotlivé díly vyřežou z ocelových plátů, poté zohýbají, svaří do celků a zbrousí. Následuje cesta do lakovny s následným vypalováním pro dosažení co možná nejlepší povrchové úpravy a posléze se osazují hydraulické a ovládací prvky. Samozřejmostí je přísné testování všech komponentů. Například cepová hřídel musí být velmi přesně vyvážená. Věnujme se však novinkám…

Rameno s novým designem

Oblíbená ramenová sekačka Bomford Hawk byla upravena v souladu s nejnovějším designem zvaným EVO. Nový model Hawk Evo se zadní agregací a předsunutím pro vyšší komfort obsluhy je k dispozici ve třech délkách dosahu: 5,4, 6,0 a 6,5 m. Tato ramena jsou určena pro traktory s výkonem alespoň 65 koní a minimální hmotnosti 3000 kg a využijí je zemědělci, realizační firmy, podniky správy a údržby silnic a komunálních služeb – zkrátka všude tam, kde je požadována nejkvalitnější práce.
Nejvýraznějším rysem ramene Hawk Evo je nový zaoblený design opláštění. Kromě estetického hlediska je jeho hlavním přínosem snadnější přístup k hydraulickým komponentům. Kapotu lze uzamknout, čímž se zabrání přístupu k ventilům a filtru nádrže hydraulického oleje o objemu 207 litrů. Snížením vůle mezi jednotlivými díly a rámem se podařilo zabránit průniku prachu a nečistot. Výrazná zadní LED světla přispívají k lepší viditelnosti a bezpečnosti provozu.
Model Hawk Evo je vybaven nezávislým hydraulickým systémem o výkonu 60 k a průtokem oleje 100 l/min. s možností navýšení až na 125 l/min. Pohonem je dvojité zubové čerpadlo unikátně umístěné naproti sobě pro zajištění spolehlivějšího provozu. Systém kopírování povrchu může být manuální, hydraulický nebo elektronický.
Všechny verze lze dodat s profesionálními mulčovacími hlavami Bomford Pro-TRIM s unikátním uspořádáním pracovních nástrojů do dvoušroubovice přinášející již zmíněnou kvalitní práci, a to i při vyšší rychlosti. Mulčovací hlavy mají pracovní záběr až 1,5 m. Pro silnější vegetaci je k dispozici nový nožový nástavec ProSaw o šířkách záběru od 1,6 do 2,4 m.
Podle požadavků uživatelů lze Hawk Evo vybavit kabelovým ovládáním nebo elektronickými řídícími systémy EPP3 nebo ICS. U obou typů je ovládání prostřednictvím joysticku s tím rozdílem, že u systému ICS lze přeprogramovat jednotlivé funkce a jejich proporcionálnost, rychlost, zobrazení odpracovaných hodin…

Velkoplošný mulčovač

Inovovaný žací agregát Tri-Wing 4600 byl navržen pro údržbu rozlehlých ploch. K dispozici je o šíři záběru 4,6 nebo 6 m s přepravními šířkami 2,3 a 2,6 m. Žací ústrojí se skládá z devíti nožů v pěti možných konfiguracích. Výšku střihu lze nastavit na 25 až 37,5 mm. Boční sekce se pohybují v rozmezí 90° nahoru a 22° dolů. Jejich kloubové zavěšení umožňuje optimální kopírování povrchu.
Žací ústrojí je poháněno od kardanového hřídele traktoru, zvedání bočních sekcí je hydraulické. Standardní je verze s šesti koly. Jejich počet lze navýšit na osm pro nižší přítlak na podloží. Odpružený mechanismus zajišťuje hladkou jízdu a snižuje namáhání uvnitř hlavního rámu stroje.
Z návštěvy výrobních a předváděcích prostor společnosti Bomford Turner doslova sálalo spojení dlouholeté tradice, moderní technologie a fortelu zaměstnanců. Podrobnosti o příkopových ramenech tohoto anglického výrobce můžete získat například na havlíčkobrodských Dnech zahradní a komunální techniky (19. a 20. září) v expozici výhradního dovozce do České republiky, firmy SOME Jindřichův Hradec, s. r. o., kde budete mít možnost si práci s příkopovým ramenem osobně vyzkoušet.

Popisek:

Nové příkopové rameno Hawk Evo v agregaci s nástavcem na prořezávání větví Prosaw

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *