Výkonné stroje urychlí a usnadní práci

Jak vyzrát na přebujelou přírodu, jak si poradit s úklidem komunikací, jak obstát na výtečnou při stavebních a dalších činnostech? Těchto a podobných otázek je mnoho. Již odpradávna se člověk zabýval tím, jak si co nejvíc usnadnit práci, ulehčit svým svalům, zkrátit její dobu, zkrátka jak z ní udělat jednoduchou, nenáročnou a třeba i zábavnou činnost.

Všechny tyto úvahy vedly lidstvo k pokusům, vynálezům, testování, inovacím, které trvaly tak dlouho, dokud nebyl daný stroj dokonalý. Samozřejmě, žádný z nich nemůže být takový navždy. Pokaždé se najde nějaká vlastnost, kterou lze ještě vylepšit.

Přesně takhle přistupuje ke svým produktům společnost Vermeer. Nikdy se nespokojí s tím, že její technika je momentálně nejlepší na trhu. Vždy se najde nějaké možnost, jak ji ještě vylepšit. To je právě případ štěpkovačů, pařezových fréz a smykových nakladačů, které nabízí výhradní zástupce, společnost Vermeer CS, v České a Slovenské republice. Pro doplnění sortimentu komunální techniky má v sortimentu také dumpery a teleskopické nakladače Ausa. Pojďme se podívat na tyto stroje podrobněji.

Štěpkovače

Novinkou, kterou ocení každý zahradník, sadař, krajinář, zemědělec nebo pracovník v oboru péče o městskou a obecní zeleň je štěpkovač Vermeer BC230XL (obr. 1). Proti všem ostatním modelům má jednu velkou výhodu – jeho otáčecí konstrukce (o 180°) umožňuje po příjezdu na pracoviště bez složité manipulace jednoduše natočit podávací stůl směrem k materiálu a rovnou drtit. Z hlediska bezpečnosti a pohodlí pro obsluhu je to skvělé řešení.

Kromě jiného u tohoto štěpkovače potěší i výkon – 67 koní se postará o spolehlivé nadrcení větví a stromků. Ty jsou hnány do drticího otvoru, kde je dvojité pružiny stlačí silou 303 kilogramů, což stačí i pro silně rozvětvený materiál. Horní podávací válec má průměr 40 centimetrů, takže obsluha se nemusí s materiálem „prát“, ale jen ho lehce přistrčí do otvoru a válec už se postará o ostatní.

Srdcem štěpkovače Vermeer BC230XL je vysoce účinný čtyřválcový naftový motor Catepillar 2.2 T4F Turbocharged s výše uvedeným výkonem. Významnou výhodou je, že veškerá místa s nutností běžných servisních zásahů jsou jednoduše přístupná, takže stačí otočit kličkou a můžete vyměňovat, promazávat, a kontrolovat…

Za zmínku v této kategorii strojů stojí i malé štěpkovače japonského výrobce Ohashi (obr. 2), které má Vermeer CS také ve svém portfoliu. Skvěle doplňují nejmenší řadu těchto výrobků. Se šířkou od 73 cm se řadí k nejšikovnějším a nejpraktičtějším štěpkovačům pro menší akce. Dají se převážet i na přívěsném vozíku. Přes malé rozměry disponují motory o síle 5 až 17 kW a dokáží štěpkovat kulatinu až do průměru 15 cm.

Pařezové frézy

Naproti tomu pařezové frézy Vermeer (obr. 3) v podstatě neznají kompromisy. Hlavně jejich pásové verze. Jste-li hravý typ, a aspoň jednou v životě jste držel v ruce joystick, máte vyhráno. Pokud nejste, nebojte se, i tak je ovládání hračka, a snadno se ho naučíte.

Pásová či kolová fréza si sama dojede k pařezu, zatímco sedíte v pohodě třeba na židličce v bezpečné vzdálenosti, a jemnými pohyby páčkami dálkového ovladače položíte řezný kotouč na pařez. Pomalu sunete kyvné rameno sem a tam, až na místě, kde byl pařez, zbyde jen otvor lemovaný hromadou štěpky a zeminy. Frézu můžete ovládat i výklopným pultíkem přímo na stroji, ale proč, když s výkonem 20 až 60 kW můžete disponovat na dálku.

Smykové nakladače

Když už máte naštěpkováno a odfrézováno a zbydou jen hromady zeminy a štěpky, popřípadě dalšího materiálu, položíte si otázku: Co teď s tím? Odpovědí jsou smykové nakladače (obr. 4). Přijedou na pásech (nově i na kolech) a s nepořádkem si hravě poradí. Stačí si stoupnout na zadní plošinu, uchopit do rukou dvě sofistikované ovládací páčky a s podporou 14 až 40 koní v zádech se pustit do práce.

Fajnšmekři určitě ocení plně elektrický kolový nakladač Conmeq (obr. 5), který vydrží pracovat třeba s půltunou materiálu až deset hodin v kuse na jedno nabití. Smykové nakladače Vermeer a Conmeq dokáží díky svému hydraulickému systému připojit až padesát různých přídavných zařízení. Můžete z nich udělat hrábě, vidle, mulčovač, půdní vrták, sněhovou frézu, drapák a další pracovní nástavce.

Dumpery

Jedna věc je nabrat materiál na lžíci, druhá ho někam vysypat. Právě tady se uplatní další článek celého řetězce v podobě prostorných, ergonomických a produktivních sklápěčů (dumperů) španělské výroby Ausa (obr. 6). Některé varianty dokážou šplhat po svahu se sklonem až 45°. Korby mají široké kapacitní rozpětí – uvezou od jedné až do deseti tun materiálu.

Modely s označením DR jsou osazené unikátní otočnou kabinu, díky které může řidič kontrolovat nakládání. Po jeho ukončení se jednoduše otočí opět zády k nákladu a odjede v klasickém sklápěči. Příznivce ekologického provozu určitě potěší elektrický model dumperu D151AEG s výkonem 7,6 kW a nosností 1,5 tuny, který se dokáže prohánět po stavbě či komunikaci na jedno nabití po celý den.

Foto archiv/Vermeer CS

(Podrobnosti v Komunální technice 3/2023)*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down