Výkonné a obratné žací stroje

V minulém čísle jsme představili novinku na našem trhu s komunální technikou, americké sekačky s nulovým poloměrem otáčení (také zvané zero turn) Hustler. Příspěvek byl povětšinou obecného charakteru, a tak budeme nyní konkrétní a představíme si jednotlivé typy těchto robustních, rychlých, přesných a především produktivních strojů podrobněji.

Úvodem je nutné poznamenat, že kolébkou této techniky s nulovým poloměrem otáčení jsou Spojené státy americké. Právě tam spatřila světlo světa první sekačka tohoto typy – stalo se v roce 1964 a nesla jméno Hustler. Od té doby hrají „zero turny“ z americké líhně celosvětově prim.

Technika šitá na míru

„Firma Hustler chce vyhovět co nejširšímu spektru uživatelů. V jejím katalogu proto najdeme stroje pro soukromé účely i komunální sféru včetně techniky pro těžké nasazení do těch nejnáročnějších podmínek. Díky široké základně jednotlivých typů dokáže výrobce ideálně namodelovat stroj podle potřeb zákazníka tak, aby nebyl výkonnostně poddimenzovaný a naopak – aby uživatel neplatil zbytečně za něco, co nevyužije,“ vysvětlil Jan Matoušek, produktový manažer společnosti SOME Jindřichův Hradec, s. r. o., výhradního dovozce žacích strojů Hustler do České republiky.
K hlavním přednostem této techniky se řadí především optimální konstrukce žací desky ve prospěch kvality sečení, nízko položené těžiště pro přesnější řízení a lepší stabilitu, menší počet dílů a jednoduše a přehledně umístěné servisní body pro snazší údržbu. Systém řízení Smoothtrack přispívá k plynulému ovládání i při častých změnách směru jízdy například při obsekávání překážek. Z dalších výhod lze zmínit jednoduchý a účelný systém parkovacích brzd, který se automaticky zapne při otevření řídicích pák či z jedné části zhotovený silný ocelový rám s vnitřní výztuhou.

Menší, ale výkonné typy

Nejmenším modelem z katalogu Hustler je SPORT, určený především pro soukromé uživatele s nižší výměrou pozemků, ovšem při zachování hodnot silnějších bratrů, tedy dobré manévrovatelnosti, rychlosti a kvality práce. Pohonem jsou motory Kohler nebo Kawasaki o výkonech 18 a 22 koní. Šířku záběru sečení je možné zvolit 106 nebo 122 cm. Lze využít boční výhoz či osadit žací desku mulčovacími noži. Jejich výměna a instalace odhozového zařízení zabere zhruba dvacet minut. Pouze typ SPORT je možné osadit i sběrným košem.
Na předchozí řadu navazují výkonnější a robustnější modely FASTRAK na pozemky větších rozloh. Protože jsou určeny k privátnímu i komerčnímu využití, spadají už do poloprofesionální kategorie. Pohonem je motor Kawasaki o výkonu 22 koní, šíře záběru je 122 cm. Robustnějším členem této řady s o něco pevnější konstrukcí jsou sekačky FASTRAK SUPER DUTY poháněné motory Honda GXV 630 s výkonem 23 koní. Šířka záběru je 122 cm. U obou strojů je možné zvolit mulčování, zadní i boční výhoz.

Profesionálové se čtyřmi V

Vyšší třídu zastupují modely X ONE poháněné motory Kawasaki o výkonech 24 a 26 koní se šíří záběru 137 cm. Ještě výkonnějším typem je SUPER Z s motorem Kawasaki (31 k) a záběrem 152 cm. Do těch nejtěžších podmínek je určen poslední model – DIESEL Z se vznětovým motorem Shibaura (25 k) a šířkami záběru 137, 152 a 183 cm. U těchto tří typů lze zvolit mulčování při bočním výhozu či zadní výhoz hmoty.
„Výkonné stroje pro komerční využití jsou vybaveny žací lištou s technologií, kterou nazval výrobce VX4 pro co nejdokonalejší práci i výsledný vzhled porostu. Umožňuje nastavení optimálního sečení pro všechny typy travních ploch. První véčko, Versatility znamená mnohostrannost, účelovost pro dosažení nejlepších výsledků práce. Velocity, tedy rychlost, značí širší tunel pro lepší odhoz zelené hmoty a její lepší rozptýlení po ploše ve prospěch rychlosti práce. Volume – objem, znamená, že větší množství vzduchu i posečené hmoty má za následek méně materiálu, který se dostane do žacích komor a následně zde zůstává, což omezuje zanášení těchto prostorů a umožňuje opět vyšší rychlost práce. Čtvrté V je Vacuum. Díky systému uložení a natočení nožů dochází v žací desce k podtlakovému efektu, což přizvedává porost pro vysokou kvalitu práce s absencí nežádoucích pruhů či neposečených míst,“ upřesnil Jan Matoušek.

Pozorně naslouchají uživatelům

Důkazem toho, že jsou předchozí modely zaměřené na profi sféru, je také pětiletá záruka s limitem motohodin. Kvalita produktů je dána i tím, že výrobce pečlivě dbá na zpětnou vazbu v podobě připomínek od uživatelů, což umožňuje techniku neustále vylepšovat. Tým Hustler nepřetržitě testuje a zdokonaluje žací ústrojí a používá kvalitní motory, převodovky a hydraulické komponenty s důrazem na to, aby celek fungoval co nelépe. Například hydraulický systém uložený v ocelových trubkách je nejsilnější v této třídě techniky. Rovněž testy hotových výrobků jsou co nejpřísnější a vyhodnocují se otřesy, hlučnost, hodnoty motoru, zatížení a prvky bezpečnosti, až po kvalitu sečení.
„Technika Hustler má mnohostranné využití počínaje údržbou zahrad, přes městské parky s vysokým důrazem na pěkný vzhled výsledného porostu až po obhospodařování pravidelně neudržovaných ploch. Zájemci si budou moci nejen prohlédnout, ale i v praxi vyzkoušet vybrané modely spolu s další technikou u stánku naší firmy v rámci Dnů zahradní a komunální techniky na letišti v Havlíčkově Brodě ve dnech 19. a 20. září,“ připojil závěrem pozvání Jan Matoušek.

Popisky:

Hustler SUPER Z – spodní pohled

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *