16.01.2013 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vydatný mix teorie a praxe

Tradiční podzimní seminář firmy ITTEC, s. r. o, se po dvou letech vrátil na stejné místo – do Golf Resortu Kunětická Hora, jehož hřiště vybudované na popílku je světovým unikátem.

Do golfového resortu se sjely poslední říjnový den loňského roku necelé dvě stovky zájemců o techniku. Akci zahájily přednášky, následovaly praktické ukázky techniky.

Bez inovací z kola ven

„Naším cílem je být komplexním dodavatelem technologií pro golfová hřiště i komunální oblast, tedy sekaček, traktorů, regenerační a závlahové techniky s přihlédnutím ke kvalitnímu servisu a rychlým dodávkám náhradních dílů. Od roku 2013 přebíráme výhradní zastoupení společnosti Ransomes Jacobsen pro Slovenskou republiku,“ prozradil jednatel ITTEC Pavel Hrdina.
Zajímavou přednášku vyslechli přítomní z úst Richarda Comelyho, ředitele marketingu Ransomes Jacobsen, který má na starosti vývoj nových produktů, jež pracují prakticky na celém světě. „Inovace je proces, který uspokojí nevyslyšená přání klientů. Problémem je, že 90 % novinek není úspěšných. Je třeba najít přesně to, co zákazník chce a potřebuje. Stejně jako v jiných odvětvích je u sekaček problém, že co uživatel, to jiný názor. Proto nelze uspokojit všechny požadavky a navíc neustálý vývoj spolyká mnoho peněz. Je nutno neustále komunikovat se zákazníky a zjistit, zda jsou za inovaci ochotni zaplatit,“ vysvětlil Richard Comely.

Žací stroje a traktory

V komunálním sektoru se uplatní například sekačky Shibaura, a to především při údržbě rozlehlých parkových ploch. Jejich společným jmenovatelem je vynikající obratnost a díky nízko položenému těžišti svahová dostupnost, která u některých modelů činí až 40°. Pohonem je dieselový vodou chlazený tříválec Shibaura o výkonu od 22 do 36 k. Žací jednotka s pohonem od vývodového hřídele má šířku záběru 1,22 a 1,5 m. Lze zvolit výhoz hmoty, mulčování či agregovat cepové ústrojí. Jako další příslušenství jsou k dispozici sněhové radlice, frézy, zametací kartáče a sypače.
„Žhavou novinkou je rotační žací stroj Shibaura SG 280 se záběrem 1,5 m a svahovou dostupností do 30°. Při práci na svazích se nejlépe osvědčila žací jednotka s výhozem do boku. Speciální nastavitelné sedadlo umožňuje obsluze sedět ve vzpřímené poloze i při jízdě po vrstevnicích. Kromě svahů stroj dobře pracuje i na rozlehlých rovných plochách. První prodaná Shibaura SG 280 se uplatní především při sekání břehů vodotečí,“ ozřejmil Ing. Rudolf Šindelář, který má u společnosti na starosti komunální techniku.
Nechyběly ani traktory Shibaura pro celoroční údržbu měst a obcí. Výkony jejich dieselových tříválců se pohybují v rozmezí 18 až 33 k, nové a silnější verze, které brzy přijdou i k nám, mají výkony 50 a 60 koní. Tyto stroje jsou vybaveny manuální nebo hydrostatickou převodovkou a mohou být s kabinou i bez ní. Kromě žacího příslušenství je k dispozici například čelní nakladač, odmetací kartáč, sněhová fréza, radlice, sypač, podkopové rameno, aerifikátor, fukar, sečka a další nářadí.
Další skupinou prezentované techniky byly jihokorejské traktory Kioti, které svými výkony od 22 do 100 k prakticky navazují na Shibaury. „Patříme k největším prodejcům traktorů značky Kioti v České republice, o čemž svědčí velké množství referencí u konkrétních zákazníků především v komunální oblasti a u sportovních areálů,“ doplnil Rudolf Šindelář. 

Technika pro komunál

Z dalších novinek zaujala produktivní rotační sekačka Ransomes Jacobsen HR 6010, kterou lze objednat ve dvou variantách – se záběrem 2,95 m nebo 3,23 m. Určena je jak pro velké parky, tak úzké prostory, jelikož při kolmém složení postranních žacích jednotek činí průjezdná šíře a pracovní záběr pouze 1,57 metru. Další předností této sekačky je nulový poloměr otáčení se stálým pohonem všech kol a uzávěrkou diferenciálu. Nízké těžiště přispívá k dobré stabilitě v náročném terénu.
„Tento mulčovací stroj určený především pro komunální účely má tři žací jednotky – deky, které se ovládají samostatně a jsou nezávislé. K dispozici je výhoz zmulčované hmoty vzad nebo uzavřený systém. Pohonem je turbo diesel Perkins o výkonu 60 koní. Krajní deky jsou vybaveny protiskalpovacím kolečkem pro práci v nerovném terénu. Odpružení je chrání pro případ nárazu do překážky. Lepší komfort poskytuje obsluze posilovač řízení, nastavitelný volant a odpružená sedačka. Dostupná je i kabina. Sekačka je homologovaná pro provoz na pozemních komunikacích a dosahuje přepravní rychlost až 25 kilometrů za hodinu,“ poznamenal Ing. Šindelář.
Zástupci měst a obcí jistě přivítají samojízdný sběrač Smithco Sweep Star 60 s dieselovým motorem o výkonu 19 k a šířkou záběru 1,53 m. Pracovní rychlost dosahuje až 10 km/h. Zásobník na 2,2 m3 hmoty lze zvednout až do 1,9 m. Gumové prsty nebo sběrací kartáče si poradí kromě listí a rostlinných zbytků včetně vyčesané plsti i s většími předměty typu klacek nebo PET láhev. K dobru je sběrači třeba přičíst obratnost při práci v okolí sloupů a dalších překážek. Jeho menším bratrem je sběrač Smithco Sweep Star 48 se záběrem 1,23 m.

Popisek: Nová sekačka Ransomes Jacobsen HR 6010 může udržovat rozlehlé i stísněné prostory. V pozadí úspěšné jihokorejské traktory Kioti

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down