Vyčistí úzkou uličku i letištní plochu

Kompaktní zametací stroje CityCat švýcarské firmy BUCHER Schörling dělají čest své kategorii i značce: Jsou celistvé, soudržné a po městě se pohybují podobně jako kočky v divočině: elegantně, efektivně a s respektem k prostředí. V nabídce jsou modely vhodné do historického centra, silnice a dálnice, ale i na letištní plochu.

Výhradním dovozcem zametacích strojů BUCHER Schörling do České republiky a na Slovensko je firma HANES, s. r. o. Aktuálně jsou v nabídce tři modely kompaktních samojízdných zametačů CityCat, doplněné nástavbami CityFant a OptiFant na komerční podvozky. Flotila tak zahrnuje stroje s objemem zásobníku na smetky od jednoho až do osmi metrů krychlových, takovou nabídku naleznete jen u výrobce BUCHER Schörling.

 

Do úzkých ulic

Nejmenším strojem v řadě kompaktů je CityCat 1000, jehož zásobník na smetky má objem jeden metr krychlový. Dodává se s řiditelnou přední nápravou, ale na přání i ve verzi s oběmi řiditelnými nápravami. Vybaven je dvěma kartáči na robustních ramenech, ovládaných nezávisle na sobě, další funkce volí obsluha tlačítky na ovládacím panelu.

Celková výška stroje je necelé dva metry a šířka 1,1 metru, kartáče je možno nastavit na záběr od 1000 do 2200 mm. Kompakt je tedy ideální do míst s omezeným přístupem, například v historických centrech měst. Poradí si však i s úklidem parkovišť u supermarketů a nezklame ani v nové zástavbě s úzkými chodníky. Na přání je možné jej vybavit různým příslušenstvím, které umožní prakticky celoroční využití.

Jako u všech strojů, i zde klade výrobce důraz na komfort obsluhy. Přístupné ovládací prvky, odpružené šasi a ergonomická kabina zaručují řidiči pohodu i při déletrvající práci.

 

Úspěšný univerzál

Výkonnější stroj v řadě, CityCat 2020, je nejprodávanějším modelem ve své kategorii v Evropě i v Česku a na Slovensku. Jeho konstrukce i výkon motoru jej předurčují k univerzálnímu využití: úklid ulic i parkovišť, parků, dvorů továren a podobně, úspěšně ale uklízí i komunikace v malých městech, kde obslouží jak silnice tak i chodníky. Model SL se dvěma bočními kartáči má záběr až 2000 mm, model XL s třetím předním kartáčem až 2700 mm. Zásobník o brutto objemu 2 m3 je možno vyprázdnit přímo do běžného typu kontejneru. Důležité je, že zametá i v zimě, neboť přední kartáče a sací hubice na stroji zůstávají i při nasazení zimního příslušenství.

Největší kompaktní zametač v nabídce firmy HANES je CityCat 5000 SL/XL. Má všechny dobré vlastnosti menších modelů, ale záběr kartáčů je až 3100 mm (XL) a nádrž má objem čtyři metry krychlové. Jde o městský silniční zametač: šířka 1800 mm, řízení obou náprav a hydrostatický pojezd mu dodávají lepší manévrovací schopnost, než mají komerční podvozky se zametací nástavbou.

 

Na těžkou práci

Pro náročný úklid měst, silnic, dálnic a rozsáhlých ploch (například letišť) jsou určeny zametací stroje CityFant 5000 (pro podvozky 10-15 t), CityFant 6000 (pro podvozky 13-18 t) a OptiFant 8000 (pro podvozky 18-26 t), které se jako nástavby montují na komerční podvozky.  Pracovní záběr mají až 3500 mm a objem nádrže na smetky 5 – 6 – 7,6 m3. Vysoký sací výkon je zajištěn ventilátorem s nástavbovým motorem, regulovaným podle náročnosti nasazení.  Existuje i varianta bez nástavbového motoru, tzv. Semi-hydrostat a nebo Full-hydrostat, který navíc zajišťuje i hydrostatický pojezd podvozku při práci, při přejezdu je využit konvenční pohon. Zásobník na smetky a vodní nádrže jsou standardně v celonerezovém provedení, oproti konkurenci mají v základu vetší objem vodní nádrže na zkrápění. Zásobník na smetky lze propojit s vodní nádrží, nástavba pak může sloužit jako 100% kropička. Bohatý sortiment volitelného příslušenství, výměnné nástavby dovolují využití stroje a podvozku po celý rok i v těch nejnáročnějších podmínkách.

 

Ekologie & Optimální financování

Všechny stroje a nástavby BUCHER Schörling používají motory, které splňují nejmodernější emisní normy Euromot 3A nebo Euro 5, všechny mají certifikaci EU jako zametací stroje, které redukují zplodiny PM10.

Manažeři firmy HANES při obchodním jednání připomínají zástupců měst a obcí, že případný nedostatek investičních prostředků na komunální techniku lze řešit i finančním leasingem, úvěrem anebo pronájmem. A kupříkladu na čisticí stroje mohou získat i přímou dotaci z operačního programu Životní prostředí, jehož administraci zajišťuje Státní fond životního prostředí ČR. Nové projekty ale musí být zaměřeny na úklid silnic, až v druhém plánu na úklid chodníků.

Mnohé radnice monitorují techniku a vyřizují žádosti o dotace svými pracovníky. Stále více se ale obracejí na renomované poradenské firmy, které mohou mít lepší informace a více zkušenosti. Patří mezi ně například společnost Myland, s. r. o. Ta nabízí obcím a městům dokonce celý balíček služeb, zahrnující vyhledání a dodávku strojů od smluvních dodavatelů, optimalizaci financování (leasing, úvěr) a zpracování žádostí o dotace z operačních fondů.

 

Jiří Trnavský

 Celý článek je uveřejněn v čísle 8/11 časopisu Komunální technika.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *