23.07.2020 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vyberte vítěze ekologické soutěže

V půli června odstartovalo hlasování o vítězích ekologické soutěže E.ON Energy Globe. V Praze bylo představeno deset finálových projektů v pěti kategoriích. O výherci rozhodne v online hlasování veřejnost. Hlasující mohou vyhrát hodnotné ceny.

Počet přihlášených eko-projektů pokořil opět hranici 300, za dvanáct let fungování soutěže jich už Češi nominovali téměř tři tisíce.

Tucet let podpory

„Těší mě, že udržitelnost a ekologie se stávají důležitými tématy pro stále více lidí. Přestože poslední měsíce byly silně ovlivněny epidemií koronaviru, která vyvolala největší krizi od druhé světové války, měli bychom si uvědomit jednu zásadní věc – nemůžeme kvůli jedné velké krizi zapomínat na jinou, klimatickou. Proto vítám jakékoli chytré nápady a řešení, jak zlepšit naše životní prostředí, a jsem rád, že je už dvanáct let podporujeme i v rámci soutěže E.ON Energy Globe,“ říká Martin Záklasník, generální ředitel E.ON v České republice a dodává:

„Vyhlášením vítěze ale naše spolupráce s autory nekončí. Nadále je sledujeme a podporujeme. Osobně mě velmi potěšilo, jak třeba loňský vítěz Nesnězeno zareagoval na situaci v době koronakrize a společně jsme dodávali jídlo zdarma do nemocnic, hasičům i záchranářům. Současně aplikace na záchranu nesnězeného jídla z restaurací umožňovala komukoli koupit oběd zdravotníkům nebo seniorům. Letos se přihlásilo do soutěže 301 projektů, odborná porota vybrala deset finalistů a o vítězi rozhodne veřejnost. Sám jsem zvědavý, kdo se tím dvanáctým v pořadí stane.“

Nově Čistý vzduch

V letošním roce se soutěží v pěti hlavních kategoriích: Firma, Produkt, Obec, Stavba a Vzdělávání. „Z nich vzejde celkový vítěz soutěže, který se pak bude moci zúčastnit světového finále,“ upozorňuje koordinátorka soutěže Vladimíra Gláserová ze společnosti E.ON.

Zcela novou a samostatnou kategorií je Čistý vzduch. „Podle nás je kvalita ovzduší klíčová a chceme dělat vše pro to, aby vzduch v České republice byl čistější. I proto masivně podporujeme čistou mobilitu i fotovoltaiku a energie, kterou pro klienty kupujeme, pochází z celé čtvrtiny z obnovitelných zdrojů. Nová kategorie v soutěži ocení projekty, jež napomáhají právě zlepšení kvality vzduchu,“ dodává Martin Záklasník.

Online předvýběr

Odborná porota vybírala dva nejlepší počiny zaměřené na úsporu energií a ochranu přírody v každé z hlavních kategorií. Jednomu z nominovaných projektů mohou nyní lidé poslat svůj hlas. Celkového vítěze soutěže letos vybere stejně jako loni široká veřejnost. Hlasování potrvá až do konce září.

„Hodnocení letošních projektů bylo specifické. V době koronavirové pandemie se náš tým porotců místo klasických workshopů musel scházel online. Jsem rád, že se i tak podařilo vybrat finalisty soutěže. Přišlo nám velké množství skvělých nápadů, ve kterých se odrážejí aktuální trendy ve společnosti,“ popisuje člen odborné poroty Bedřich Moldan, zástupce ředitele Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy v Praze.

O zajímavé ceny

Vítěze jednotlivých kategorií mohou lidé vybírat na webu soutěže www.energyglobe.cz až do konce září 2020. „Ze všech hlasujících poté vylosujeme několik výherců, kteří získají dvouměsíční zápůjčku Škody Citigo iV od Škoda Auto, rodinný let balonem, ekologické balíčky E.ON Energy Globe nebo poukázky do hobbymarketu Hornbach,“ doplňuje Vladimíra Gláserová z organizačního týmu soutěže.

Zajímavé ceny čekají i na vítěze. Ten absolutní dostane do ročního užívání automobil Škoda Octavia iV od společnosti Škoda Auto. Na vítěze jednotlivých kategorií pak čekají ocenění od firmy Buderus, Hornbachu nebo finanční odměny od energetické společnosti E.ON a účast v akceleračním programu u partnera soutěže Impact Hub v hodnotě 300 tisíc korun pro vítěze kategorie Vzdělávání.

Vítěze jednotlivých kategorií 12. ročníku soutěže E.ON Energy Globe poznáme na slavnostním vyhlášení 8. října 2020, které budou moderovat Vladimír Kořen a Maroš Kramár. Diváci ho mohou sledovat na programu ČT1. Podrobnosti o soutěži i hlasování je možné najít na webu www.energyglobe.cz.

(Podrobnosti v Komunální technice 7/2020)*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down