07.06.2013 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výběr z řady traktorů, riderů a sekaček

Mezi činnosti, které jsou neodlučně spjaté s agrotechnikou ploch trávníků v soukromých zahradách a na veřejných prostranstvích, patří pravidelné sečení, případně spojené se sběrem a úklidem hmoty. V našich podmínkách provádíme sečení zpravidla od konce dubna do poloviny října, samozřejmě s ohledem na průběh počasí. V době intenzivního růstu trav se doporučuje provádět sečení dvakrát týdně, naopak v době s minimální růstovou intenzitou se sečení provádí jedenkrát za dva týdny a po většinu sezóny sečeme trávník jednou týdně.

Některé prameny uvádějí, že průměrně za rok provádíme pokos trávníků průměrně patnáctkrát, což při ploše trávníků například 500 – 2500 m2 představuje celkovou plochu 7500 – 37 500 m2 za rok, což představuje docela solidní plochu. Podle velikosti a členitosti pozemků pak volíme pro pravidelné sečení zahradní traktory, ridery nebo rotační sekačky, přičemž takovou techniku nabízí také značka Simplicity, jejíž některé vybrané produkty si v krátkosti představíme.

Výběr zahradních traktorů

Mezi základní modely těchto zahradních traktorů patří v případě značky Simplicity patří modely Regent XL RD, oba s hydrostatickou převodovkou a s motory značky Briggs and Stratton, přičemž v případě slabšího provedení se jedná o agregát s typovým označením Intek TM Series 4175 s rozvodem OHM a antivibračním systémem AVS®, v případě výkonnějšího modelu jde o agregát Intek TM Series 7180 V – Twin, opět s rozvodem OHV. Prakticky to znamená, že menší z obou modelů je opatřen jednoválcovým motorem o výkonu 12,5 kW (17,5 k) a zdvihovým objemem 502 cm3 a točivým momentem na úrovni 34,6 Nm, zatímco výkonnější z této dvojice základní modelů disponuje dvouválcovým agregátem o výkonu 13,2 kW (18 k). Objem palivové nádrže činí v obou případech 6 l a základní hmotnost obou typů je podle údajů výrobce 274 kg. Výkon motoru se přenáší na pojezdové ústrojí prostřednictvím hydrostatické převodovky, kdy pojezdová rychlost směrem vpřed činí 0 – 9 km/h a směrem vzad 0 – 5,6 km/h. Pohon aktivního příslušenství je záležitostí vývodového hřídele s elektrickou spojkou. Přední kola jsou vybavena pneumatikami s rozměrem 15´´ x 6´´, zadní pak s rozměrem 20´´ x 8´´, přičemž poloměr otáčení udává výrobce na úrovni 0,36 m a přední řiditelná náprava je dále výkyvně uložena pro kopírování nerovností terénu. Naopak oba modely disponují zadním výhozem hmoty a pracují s rotačním žacím strojem, který je zavěšen na rámu mezi nápravami a nabízí pracovní záběr 960 mm, na přání je možné jej doplnit o tzv. mulčovací záslepku, druhou možností je opatření vyhazovacího otvoru deflektorem pro usměrňování proudu vzduchu. Výška sečení je nastavitelná v obou případech v rozsahu 38 – 89 mm a to pomocí páky umístněné na pravé straně vedle sedadla s nízkým opěradlem. Šasi žacího stroje je osazeno kopírovacími a nivelačními kolečky. Žací ústrojí je u těchto modelů dvounožové. V případě, že požadujeme sběr trávy, listí a dalšího materiálu, je u obou modelů k dispozici sběrný koš o objemu 280 l, který se vysýpá pomocí mechanické páky umístněné v dosahu obsluhy.
Řada regent XL RD nabízí dále dvojici výkonnějších modelů, které jsou osazeny opět motory Briggs and Stratton s typovým označením Professional Series TM s typovým označením 7200 V – Twin o zdvihovém objemu 570 cm3 a výkonu 14,7 kW (20 k) a 8240 V – Twin o zdvihovém objemu 724 cm3 a výkonu na úrovni 17,6 kW (24 k), přičemž již z názvů samotných vyplývá, že se jedná o dvouválcové agregáty. Oba nabízejí palivovou nádrž o objemu 10 l, přičemž se vždy jedná o motory s rozvodem OHV a celková základní hmotnost traktorů dosahuje dle výrobce 280, respektive 284 kg. Také zde se výkon přenáší prostřednictvím hydrostatické převodovky, přičemž směrem vpřed je možné dosahovat rychlosti 0 – 8,7 km/h a směrem vzad 0 – 3,7 km/h. Oba modely jsou navíc standardně vybaveny tempomatem. Řiditelná je opět přední náprava a umožňuje dosahovat poloměru otáčení 0,31 m, přičemž přední náprava je výkyvná a v tomto případě litinová. Přední pneumatiky nabízejí rozměr 15´´ x 6´´ a zadní 22´´ x 8 ´´. Opět nechybí elektrické spínání vývodové hřídele. Žací stroj je u obou modelů zavěšen na rámu mezi nápravami, pracovní záběr činí 1020 mm a také zde se jedná o dvou-nožové provedení se šasi opatřeným kopírovacími a nivelačními kolečky, tentokrát čtyřmi kusy. Také zde se nastavuje mechanicky výška sečení, opět pákou na pravé straně, zde však činí rozsah 25 – 80 mm, přičemž sedadlo je vyrobeno z prodyšných materiálů a vyniká vysokým opěradlem. Koš zde nabízí objem 300 l a také zde je možné využití mulčovací záslepky, případně zadního deflektoru. Kromě žacího stroje mohou tyto modely pracovat také se sněhovou radlicí nebo frézou, výkonnější z obou typů je standardně vybaven počítadlem motohodin.

Další modely s košem

Pro sečení rozlehlých ploch nebo práci v náročných podmínkách je k dispozici dvojice modelů dodávaných pod obchodním označením Baron XL, přičemž menší z nich nabízí pohon pouze zadní nápravy, zatímco výkonnější je vybaven pohonem obou náprav. Oba zástupci řady Baron XL jsou osazeny motory Briggs and Stratton Vanguard TM řady V – Twin s rozvodem OHV o výkonu 15,4 kW (21 k), přičemž k dispozici mají palivovou nádrž o objemu 9,5 l a jako všechny výše popisované modely, také tito dva zástupci jsou vybaveni elektrickým startérem. Základním konstrukčním prvkem je v případě řady Baron XL masivní nosný rám, k němuž jsou upevněny další komponenty zahradních traktorů. Základní hmotnost modelu s pohonem zadní nápravy činí 263 kg, v případě pohonu obou náprav dosahuje tato hodnota 285 kg. Standardní výbava nabízí u obou typů tempomat, hydrostatickou převodovku s možností dosahovat pojezdové rychlosti směrem vpřed 0 – 9,3 km/h a směrem vzad 0 – 5,6 km/h, přední řiditelnou a výkyvnou nápravu, díky níž je možné dosahovat poloměru otáčení na úrovni 0,45 m u typu s pohonem 2 WD, respektive 0,76 m v případě pohonu 4WD, přičemž přední kola disponují pneumatikami o rozměru v případě pohonu zadní nápravy 15´´ x 6´´ a zadní 20´´ x 10´´ a v přídě pohonu obou náprav činí rozměr předních pneumatik 16´´ x 6,5´´ a zadních 22´´ x 11´´, samozřejmě s patřičným typem dezénu pro zajištěni požadovaných trakčních schopností. Pohon 4 WD s sebou přináší rovněž posilovač řízení a výklopný volant, naopak elektrická zásuvka s napětím 12 V představuje standard u obou provedení. Přední náprava je vyrobena z hliníkového odlitku. Také zde nalezneme mezi-nápravové rotační žací ústrojí, které je koncipováno jakou dvou-nožové s pracovním záběrem na úrovni 1020 mm s tím, že výška sečení je nastavitelná v rozsahu 25 – 91 mm. Uvedení do chodu probíhá elektricky. Nastavení probíhá prostřednictvím pákového mechanizmu na pravé straně traktorů. Zavěšení rotačního žacího stroje zde představuje systém plovoucího zavěšení dodávané pod obchodním označením Free Floating TM. Také zde se setkáme se zadním výhozem, přičemž k dispozici máme textilní sběrný koš s objemem 325 l, který je v pracovní poloze aretován západkou ovládanou nožním pedálem, a také v tomto případě se setkáme s pákou pro jeho otevírání. Agregace dalšího příslušenství je záležitostí rychloupínacího zařízení, přičemž se jedná o sněhovou radlici nebo frézu s tím, že nabídka ostatního příslušenství je poměrně široká a kromě tradiční mulčovací záslepky, deflektoru nebo závaží do kol a sněhových řetězů zahrnuje taktéž kabinu chránící obsluhu před nepříznivými vlivy počasí.
Naopak pro menší pozemky je určen základní model rideru s typovým označením Coronet RD, který je osazen motorem Briggs and Stratton Intek TM Series 4175 s výkonem 12,5 kW (17,5 k), který známe již z výše uvedeného modelu zahradního traktoru modelové řady Regent XL RD. Také tento typ rideru nabízí bohatou základní výbavu, která zahrnuje hydrostatickou převodovkou pro pojezd vpřed rychlostí 0 – 8 km/h a vzad 0 – 3,7 km/h, nechybí elektrický startér, palivová nádrž o objemu 7,6 l, elektrická spojka žacího ústrojí nebo nastavitelné sedadlo řidiče a výkyvná přední náprava, přičemž na přání je možné doplnit rider o mulčovací sadu a deflektor. Základní hmotnost činí 215 kg. Přední řiditelná náprava umožňuje dosahovat poloměru otáčení na úrovni 0,3 m a je osazena koly s pneumatikami o rozměru 13´´ x 5 ´´, zadní hnaná náprava disponuje pneumatikami o rozměru 16´´ x 6,5´´. Samotné sečení je záležitostí mezi-nápravového rotačního žacího stroje o záběru 840 mm s tím, že výška sečení je nastavitelná v rozsahu 35 – 85 mm a to v celkem 6 polohách. K dispozici je jeden žací nůž, přičemž plnění sběrného koše o objemu 200 l je záležitostí systému Hi Vac®. Koš se vysýpá prostřednicím páky umístněné na pravé straně a dosažitelné ze sedadla obsluhy, které je nastavitelné. Pokud by i takovýto rider představoval příliš výkonný a velký stroj pro ošetřování travnatých ploch, ale zároveň požadujeme výkonnou techniku, nabízí se dvojice nejvýkonnějších klasických rotačních sekaček s typovým označením ESPV19875AL nebo ESPV21875AL s pracovním záběrem 480 mm a výškou sečení nastavitelnou v 7 pozicích v rozmezí 20 – 75 mm, respektive 530 mm s nastavitelnou výškou 25 – 76 mm. Obě sekačky disponují nastavitelnou rychlostí pojezdu s plynulou změnou převodového poměru s rozsahem 0 – 6,4 km.h-1. Rychlost se reguluje prostřednictvím pákového ovladače na vodících madlech. Nechybí antivibrační systém, pákový mechanizmus pro centrální nastavování výšky sečení či přední nárazník chránící šasi sekačky. Jak z názvu vyplývá, oba modely jsou tvořeny šasi z hliníkové slitiny, přičemž obě sekačky pohání spalovací agregát Briggs and Stratton Series 875 o zdvihovém objemu 190 cm3, přičemž součástí provedení motoru je systém EasyStart se startovací šňůrou. Konstrukce šasi umožňuje sběr do koše o objemu 65, respektive 70 l, práci se zadním výhozem nebo mulčování s využitím mulčovací záslepky. Pracovní nůž je konstruován jako zvlněný a díky tomu je možné provádět rovněž mulčování. Menší z obou modelů sekaček je osazen pojezdovými koly o průměru 200 mm, výkonnější typ je osazen předními koly o průměru 200 mm a zadními s průměrem 230 mm, přičemž kola jsou vyrobena rovněž ze slitiny.

S bočním výhozem

Někteří uživatelné nevyžadují sběr do koše a pro ně je určena poměrně široká paleta zahradních traktorů s bočním výhozem, i když je nutné podotknout, že také pro tyto modely nabízí výrobce v rámci širokého příslušenství různé typy sběracích košů. Základním modelem je traktor s typovým označením Express, který je osazen také v tomto textu několikrát zmiňovaným agregátem Briggs and Stratton Intek TM Series 4175 s palivovou nádrží o objemu 5,7 l. Základní hmotnost činí 182 kg. Mezi základní vlastnosti a prvky výbavy patří hydrostatická automatická převodovka, která umožňuje pojezd směrem vpřed rychlostí 0 – 8 km/h a směrem vzad 0 – 4,8 km/h. Nechybí elektrické zapínání mezi-nápravového dvou-nožového rotačního žacího stroje zavěšeného na rámu, a jehož záběr činí 1070 mm, přičemž výška sečení je nastavitelná v rozmezí 25 – 95 mm a to v manuálně 8 pozicích, přičemž šasi není opatřeno kopírovacími koly. Přední náprava je řiditelná, výkyvná a umožňuje dosahovat poloměru otáčení na úrovni 0,36 m, přičemž je osazena koly obutými do pneumatik o rozměru 15´´ x 6´´, zadní náprava disponuje koly s pneumatikami o rozměru 18´´ x 8,5´´. Obsluha má k dispozici nastavitelné sedadlo s nízkým opěradlem. Výbava na přání zahrnuje kromě koše přední nárazník, zadní nosič závaží a závaží, mulčovací sadu a nechybí výklopný přípojný vozík.
Nabídka pokračuje dvojicí modelů Regent XL, opět s hydrostatikou převodovkou pro rychlost směrem vpřed 0 – 8,8 km/h a směrem vzad 0 – 4,8 km/h, přičemž menší z obou modelů je osazen známým motorem Briggs and Stratton Intek TM Series 4185, zatímco výkonnější z obou modelů disponuje motorem dvouválcovým Briggs and Stratton Intek TM 7220 V – Twin o výkonu 12,5 kW (17,5 k) a zdvihovým objemem 656 cm3, přičemž palivová nádrž dosahuje v obou případech 13,2 ml. Základní hmotnost činí 235, respektive 242 kg. Standardní výbava dále zahrnuje elektrický startér, rychloupínací systém pro nářadí a příslušenství Quick Hitch TM, nechybí elektrické zapínání žacího stroje s bočním výhozem zavěšeným na již zmiňovaném závěsu Free Floating TM v případě výkonného modelu, tempomat, sedadlo s vysokým opěradlem či přední výkyvná řiditelná náprava s koly obutými do pneumatik 15´´ x 6´´ vyrobená z litiny, díky které je možné dosahovat poloměru otáčení 0,31 m. Mezi-nápravový rotační žací stroj nabízí pracovní záběr se 2 noži 970 mm s kopírovacími koly, respektive se 3 noži 1170 mm v případě systému Free Floating s polohovatelným válcem. Výška sečení se nastavuje mechanicky a to v rozsahu 38 – 102 mm. S menším záběrem se pojí zadní kola s pneumatikami o rozměru 20´´ x 8´´, s větším záběrem pak o rozměru 22´´ x 10´´. Výbava na přání zahrnuje mulčovací sadu, radlici, závaží do kol, sněhovou frézu, kabinu, trojitý sběrný koš, přední nárazník, výklopný vozík nebo zadní nosič závaží a závaží.

Čtveřice vrcholových modelů

Značka Simplicity pamatuje také na vývoj a výrobu nejvýkonnějších zahradních a komunálních modelů a nabízí celkem čtyři vrcholové modely. První dvojice nese obchodní označení Conquest, přičemž hlavním rozdílem mezi oběma traktory představuje pohon náprav, kdy je k dispozici provedení 2 WD nebo 4 WD. Oba modely jsou osazeny dvouválcovými agregáty Briggs and Stratton Professional Series TM 8240 V – Twin s palivovou nádrží o objemu 15,1 l, rozvod je typu OHV a nechybí systém Electronic Fuel Management pro podle údajů výrobce jednoduché startování. Samozřejmostí je elektrický startér, hydrostatická převodovka, která umožňuje dosahovat směrem vpřed pojezdové rychlosti 0 – 9,3 km/h a směrem vzad 0 – 5,6 km/h, nechybí funkce tempomatu, pracovní osvětlení, automatická kontrola trakce v případě systému 2 WD, nastavitelné sedadlo s vysokým opěradlem, měkkým materiálem čalouněný volant, zásuvku s napětím 12 V, ocelový nosný rám s tloušťkou materiálu 34 mm a litinová přední výkyvná náprava pro dosažení poloměru otáčení 0,45, respektive 0,76 m, páka pro zvedání příslušenství nebo elektrické zapínání žacího ústrojí a rovněž zde nalezneme elektrické nastavování výšky sečení. Provedení 4 WD navíc přidává posilovač řízení a sklopný volant. Přední kola nabízejí základní pneumatiky o rozměru 16´´ x 6,5´´, zadní pak 23´´ x 10,5´´. Základní hmotnost činí 294, respektive 317 kg. Zavěšení žacího stroje o záběru 1320 mm nese opět označení Free Floating, je tvořený 3 noži a výška sečení je nastavitelná v rozsahu 31 – 95 mm. Žací stroj je v celé šířka osazen kopírovacím a nivelačním válcem. Výbava na přání zahrnuje další prvky – mulčovací sadu, trojitý sběrný koš, zadní a přední nosič závaží včetně závaží, závaží do kol, jednostupňovou a dvoustupňovou frézu, kabinu obsluhy, zádní závěs a výklopný vozík.
Nejvýkonnější traktor s mezi-nápravovým rotačním žacím strojem z nabídky značky Simplicity představuje model Legacy XL s hydrostatickým pohonem pojezdu všech kol a vznětovým tříválcovým motorem Briggs and Stratton Vanguard TM o výkonu 19,9 kW (27 k) a palivovou nádrží o objemu 20,8 l. Vlastní hmotnost činí 598 kg. Samozřejmostí je elektrický startér, přičemž výkon motoru se na podvozek přenáší prostřednictvím hydrostatického převodového ústrojí Tuff Torq K 92 s čerpadlem o výkonu 20 litrů za minutu. S motorem je tento systém spojen hřídelí, přičemž zahrnuje automatikou kontrolu trakce Automatic, uzávěrku diferenciálu, vnitřní brzdové kotouče, systém hydraulického pohonu žacího stroje, systém přepínání režimů 2 WD a 4 WD a nechybí vnější chladicí systém převodového ústrojí. Standardní provedení modelu Legacy XL zahrnuje ovládání pojezdu pedálem nebo pákou, hydraulické zvedání příslušenství tříbodovým závěsem kategorie I a vývodovým hřídelem pracujícím v režimu 540 otáček, nechybí elektrické nastavení výšky sečení v rozsahu 25 – 127 mm, poloměr otáčení dosahuje 1,39 m v případě pohonu obou náprav, přední náprava je litinová a výkyvná, přičemž řízení je doplněné posilovačem a sklopným volantem a obsluha má k dispozici sedadlo s vysokým opěradlem a přehlednou palubní desku s různými typy ukazatelů včetně počítadla motohodin a intervalů údržby. Při pohonu zadních kol činí poloměr otáčení 0,89 m. Přední kola jsou opatřena pneumatikami o rozměru 18 x 8,5 – 8, zadní 26 x 12 – 12, přičemž rychlost směrem vpřed lze plynule nastavit v rozsahu 0 – 14,5 km/h, směrem vzad pak 0 – 8,8 km/h. Další prvky základní výbavy zahrnují přední a zadní hydrauliku, ovládání dvouosým joystickem, nebo mezi-nápravový rotační žací stroj o záběru 1370 mm zavěšený prostřednictvím systému Free Floating TM, který je tvořen třemi noži a nechybí polohovatelný válec a je možné jej doplnit mulčovací sadou. Samotný výkon a možnosti agregace a pohonu nářadí umožňuje agregovat trojitý sběrný koš nebo tzv. sběrný turbo – systém, různé typy vozíků, sněhovou radlici, jedno a dvoustupňovou sněhovou frézu o záběru až 1200 mm, dva druhy kabiny obsluhy či ochranný rám, nechybí odpojitelný čelní nakladač nebo zametací kartáč či různé druhy držáků závaží včetně závaží a závaží do kol.

Popisek: Základním samojízdným modelem pro pravidelné sečení travnatých ploch je rider Coronet RD

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down