Vybavení traktorů s profesionální pečetí

Traktorové nosiče různých značek a výkonů nacházejí v současné době stále větší uplatnění také v širokém spektru činností ve prospěch měst a obcí. Aby bylo možné tuto techniku v komunálním nasazení maximálně využít, je třeba ji pro tento účel vhodně upravit.

Specialistou na slovo vzatým je v tomto směru rakouská firma Franz Hauer GmbH & CoKG, která se touto problematikou zabývá již téměř šedesát let. Dlouholeté zkušenosti společně s filozofií firmy, která zní: „technika a kvalita přivedená k dokonalosti“, byly základem při vzniku unikátního výměnného systému čelního tříbodového závěsu a přední upínací desky v kombinaci se spodním výztužným rámem traktoru. Dodejme, že na českém trhu zastupuje firmu Hauer společnost HS+.

Důmyslný systém

„Právě spodní výztužný rám je důležitým prvkem při komunálním nasazení traktoru. Jelikož většina těchto strojů není vybavená robustním celorámem, mohlo by při použití čelní radlice dojít k poškození nebo dokonce rozlomení traktoru v místech mezi převodovkou a motorem. Spodní rám fixuje čelní tříbodový závěs nebo upínací desku k zadnímu portálu traktoru, takže ho zpevní a eliminuje nebezpečí rozlomení,“ vysvětluje majitel společnosti HS+ Ing. Radek Sláma.

Základ výměnného systému tvoří univerzální upínací bočnice (podle konkrétního typu traktoru) přišroubované na blok motoru. V nich je možné pomocí dvou čepů během několika minut vyměnit tříbodový závěs za upínací desku nebo naopak. Spodní výztužný rám lze pomocí dalších dvou čepů spojit jak s tříbodovým závěsem, tak s upínací deskou.

Doplňky k nakladačům

Systém firmy Hauer je také kompatibilní s konzolemi čelních nakladačů. Díky široké paletě pracovního nářadí k nim tak může takto vybavený traktor nahradit i několik jednoúčelových strojů.

V sortimentu příslušenství jsou například různé typy lopat, paletizační vidle, závěsný hák nebo rampovač a kleště s rotátorem pro manipulaci se dřevem. Velmi zajímavými adaptéry pro agregaci k čelním nakladačům jsou také vysokozdvižné paletizační vidle a pracovní koš, který dokáže v mnoha případech nahradit vozidlo s plošinou.

Díky dlouholeté tradici ve výrobě čelních nakladačů a dobrým vztahům s výrobci traktorů dnes firma Hauer nabízí čelní nakladače stejně jako univerzální výměnný systém tříbodového závěsu a upínací desky na všechny známé typy traktorů.

Radlice, zametače, frézy

Pro využití traktorů v komunálním sektoru má společnost HS+ v sortimentu také kompletní řadu dalších čelních i zadních nástaveb.

„V segmentu sněhových radlic nabízíme produkty hned několika renomovaných evropských výrobců, například německých firem Adler, Saphir či Fiedler a rakouské společnosti Hauer. Lze konstatovat, že pokrýváme sortiment rovných a šípových radlic pro traktory ve výkonovém rozmezí od zhruba 20 až do 200 koňských sil. Všechny tyto radlice, od nejmenších po největší, mají buď odpružený štít, nebo držáky břitů, což považujeme při komunálním nasazení za nutnost,“ vypočítává Radek Sláma.

Dalším oblíbeným zařízením k traktorovým nosičům jsou válcové zametače, které lze vybavit sběrnou nádobou, přimetacím kartáčem nebo skrápěním pro letní použití. V nabídce HS+ jsou zametače od firem Adler, Saphir a Fiedler s pohonem od předního vývodového hřídele nebo hydraulickým – opět pro všechny možné velikosti traktorů.

„V zimním období pro odstraňování vyšší vrstvy sněhu se často používají frézy. V nabídce je máme od německého výrobce Westa, jejíž výrobky se vyznačují kromě vysoké kvality zpracování a vynikajícího výkonu také velmi širokou nabídkou rozměrů a pohonem jak od vývodového hřídele tak hydraulickým. V podstatě je možné říct, že není nosič, na který by Westa neměla vhodnou sněhovou frézu,“ doplňuje Ing. Sláma

Ustrojí každý traktor

K zařízením pro zimní údržbu komunikací neodmyslitelně patří také sypače. Zde má HS+ velmi široký sortiment od firmy SAMI. Nabídka začíná ručně vedenými posypovými vozíky, pokračuje přes malé tažené sypače, až po nesené, a to jak samonakládací, tak pevně uchycené. Tyto sypače jsou vhodné jak pro malotraktory, tak i kompaktní a velké traktory.

Všechny uvedené sypače jsou opatřené duplexním antikorozním systémem – pod základní barvou jsou zinkované, což je velkou výhodou především u samonakládacích sypačů, kde dochází k otěru laku prakticky denně.

Aby bylo možné traktorový nosič využít plnohodnotně po celý rok, najdeme v katalogu společnosti HS+ také příkopová ramena firmy Fiedler, které se vyznačují čelní agregací a rámem příčného posuvu. Tento systém je velmi komfortní pro obsluhu a zvyšuje bezpečnost při práci, protože žací hlava je stále v zorném poli obsluhy.

Z předchozích řádků plyne tento závěr: společnost HS+ je schopná profesionálně upravit traktor pro komunální použití a současně ho může osadit kvalitními nástavbami. To byl ostatně podle Radka Slámy hlavní cíl při výběru zahraničních partnerů.*

(Podrobnosti v Komunální technice 4/2021)

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down