11.12.2018 | 07:12

Vybavení pro sběrné dvory a provozy technických služeb měst a obcí

Může se zdát, že na poli vybavení sběrných dvorů a zařízení technických služeb měst a obcí bylo již řečeno vše. Lety osvědčená technika je pro uživatele zárukou bezproblémového provozu a novinek v oboru nepřibývá rozhodně geometrickou řadou. Přesto i zejména díky silné dotační podpoře došlo v posledních několika letech k výstavbě řady nových sběrných dvorů, nebo k modernizaci těch původních.

Výrobci vybavení a zařízení na zpracování odpadů přicházejí s inovacemi výrobků a na základě zkušeností uživatelů hledají nové možnosti využití. Záběr jednotlivých druhů zařízení je široký, protože potřeby a možnosti jednotlivých uživatelů mohou být i regionálně odlišné.

S malými lisovacími kontejnery

Tak vznikl projekt ve švýcarském Zermattu, horském středisku pod horou Matterhorn, se zhruba šesti tisíci obyvateli. Místní správa podporuje čisté životní prostředí zákazem spalovacích motorů. Město a jeho úzké uličky jsou tudíž vybaveny malými,  lisovacími kontejnery Husmann (7 m3), s otočným bubnem pro vkládání odpadů, které se sváží elektrickými vozíky. Ve městě jsou k dispozici sběrná místa vybavená mimo zmíněných kontejnerů i nádobami na tříděný odpad. Varianta malých lisovacích kontejnerů může být tak využitelná i v dalších malých městech, obcích, či jako vybavení sběrných dvorů s menší produkcí odpadů, nebo stísněným prostorem pro manipulaci. Lze je vidět ale i při práci v ulicích metropolí, jako je například Jeruzalém.*

Více v časopisu Komunální technika 12/2018.