Všeuměl se specializací metaře

Do obce Věž jsme se vypravili načerpat a předat dál praktické poznatky o univerzálním nosiči Vitra 2030 Economy, především jeho provozu a užitné hodnotě. Využívají ho tady k zametání chodníků, silnic a veřejných prostranství.

„Máme 850 obyvatel a patří k nám ještě tři místní části. Celková katastrální výměra zaujímá necelých 14,5 km2,“ sdělil nám základní fakta Martin Bárta, starosta Věže, obce nalézající se okolo silnice I/34 mezi Humpolcem a Havlíčkovým Brodem v Kraji Vysočina.

Kompaktní univerzální nosič nářadí s centrálním kloubovým řízením dánské výroby Vitra 2030 Economy z portfolia firmy Eurogreen CZ, s. r. o., tady slouží jako samosběrný čisticí vůz necelé čtyři roky, přesně od listopadu 2014. Pořídili si ho díky dotaci s přesným názvem Snížení imisní zátěže omezením prašnosti z plošných zdrojů v obci Věž. Celkové uznatelné náklady mírně přesáhly 1,9 milionů korun.

„Stroj se uplatní prakticky po celý rok od jara při odstraňování posypového materiálu až do zimy, samozřejmě když není sníh. Celkem se jedná zhruba o 11,5 kilometru komunikací a chodníků. Velmi si ceníme možnosti vysávání nečistot z filtračních košů kanálových vpustí, jichž tady máme asi padesát, s pomocí přídavné hadice. Zatím má Vitra na svém kontě asi 680 motohodin,“ podotkl starosta.

„S provozem jsme spokojeni. Drobnou výhradou a snad i daní za menší průjezdnou šířku a větší výšku je mírná nestabilita při vysypávání plného zásobníku s těžkým štěrkem. Pro obsluhu vyššího vzrůstu by mohla být vyšší i kabina. Před přístupem k motoru je nutná kompletní demontáž sací části, což zabere asi čtvrt hodiny. Spotřeba činí při plném provozu necelých 30 litrů za sedm hodin práce. Jedna nádrž tedy postačuje na den bez nutnosti tankování,“ připojil praktické poznatky Jan Loskot.

„Po uplynutí doby udržitelnosti bychom rádi nosič využívali také při zimní údržbě chodníků nebo sekání zeleně,“ rozloučil se Martin Bárta.*

(Podrobnosti v Komunální technice 9/2017)

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down