10.10.2013 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Všestranný nosič šitý podle přání zákazníka

Robustní, výkonný, časem prověřený a podle požadavků uživatelů lehce konfigurovatelný nosič nářadí Rapid EURO 4 se v letošním roce objevil také v portfoliu jednoosých strojů v České republice. Během krátké doby se tento mimořádně spolehlivý stroj osvědčil i u desítky tuzemských uživatelů.

V minulých číslech Komunální techniky jsem se sice již několikrát o předním švýcarském výrobci komunální a zahradní techniky Rapid zmínili, nezaškodí přidat další informace.

Specialista na multifunkční hydrostaty Firmu Rapid Motormäher AG založili Dr. Karl Welter a Ing. Arnold Rutishauser již v roce 1926 a stala se první společností na světě, která spustila sériovou výrobu motorových jednoosých strojů s vlastním pohonem s aktivním řízením pomocí pohybu řídítek. Tato švýcarská firma tedy zahájila výrobu před téměř devadesáti lety a v produkci jednoosých hydrostatických nosičů nářadí a sekaček dnes zaujímá čelní místo na světovém trhu.
Právě na „hydrostaty“ se společnost Rapid soustředila a více než dvacet let vyrábí pouze stroje s hydrostatickou převodovkou s plynulou změnou pojezdové rychlosti. Firma specializovaná na všestranné jednoosé nosiče nářadí působí pod názvem Rapid Technic AG a sídlí v městečku Killwangen nedaleko Curychu. Momentálně zaměstnává 130 lidí.
Nová továrna je vybavena nejmodernějšími technologiemi a zdaleka není pouze montážním závodem. Značka Rapid se může pochlubit tím, že při konstrukci strojů využívá z 80 procent vlastních komponenty. Při vývoji nových typů nosičů sází výrobce především na multifunkčnost.

Pro kvalitní výrobu i servis Od roku 1992 vyrábí závod Rapid Technic AG v souladu se systémem řízení kvality ověřeným institucí SQS. Všechny normy procházejí průběžným ověřováním a dalším rozvojem. Společnost Rapid v zájmu splnění vysokých nároků na kvalitu výroby a servisu pořádá pravidelná školení nejen svých pracovníků, ale i zástupců z řad profesionálních prodejců.
Při výrobě je kladen důraz na snadné ovládání nosičů s plynulou jízdou vpřed a vzad bez používání řazení a s aktivními systémy řízení, které dovolují pracovní nasazení i v nejextrémnějších provozních podmínkách.
Kompaktní, všestranný, uživatelem konfigurovatelný jednoosý nosič nářadí Rapid EURO 4 se tak může pochlubit několika technickými přednostmi vycházejícími z každodenních potřeb a požadavků uživatelů a zkušeností z praktického nasazení stroje nejen v komunální sféře, ale i při profesionálních realizacích zahradních ploch.

Do obtížného terénu Pohonnou jednotkou nosiče Rapid EURO 4 je benzínový dvouválcový motor Briggs & Stratton Vanguard s výkonem 21 koní. Motor je vybaven ručním startérem (za příplatek je možno pořídit elektrostartér), teplotní pojistkou, ochranným krytem olejového filtru, počítadlem motohodin a sadou nářadí.
Nosič nářadí je standardně vybaven pojezdovými koly podle vlastního výběru (úzká 10" nebo 12", široká Terra se šípovým nebo travním vzorem). Další možností volitelné výbavy je externí sání, ochrana karburátoru v případě zimního provozu nebo pracovní osvětlení.
Svahová dostupnost nosiče EURO 4 je 100 % (45°). Hydrostatická převodovka umožňuje obsluze plynule pracovat rychlostí 0 až 8 km/h při jízdě vpřed a 0 až 4 km/h vzad. Vývodový hřídel dosahuje v závislosti na typu agregovaného nářadí a provozních podmínkách 690 nebo 1000 otáček za minutu s tím, že režimy jsou volně přepínatelné pákou v místě řídítek.
Pro agregaci pracovního nářadí lze za příplatek využít externí přídavnou dvojčinnou hydrauliku s rychloupínacími spojkami pro bezproblémové a vysoce komfortní ovládání přídavných nářadí, jako je výškové nastavení mulčovačů, hloubka půdních nářadí (rotační brány, půdní obracecí fréza), ovládání sněhových radlic a zametacích kartáčů, vyhazovacího komínu sněhové frézy apod.

Výhodné aktivní řízení Nosič lze vybavit zadním držákem násuvných přídavných nářadí pro změnu těžiště stroje podle právě používaného nářadí a provozních podmínkách. Díky tomu je stroj adaptabilnější při práci v těžkém terénu, lze využít maximální trakci, bezpečnost, ovladatelnost a snadnější výměnu přídavných nářadí. Mezi ergonomické prvky výbavy patří výškové nastavení řídítek v 11 pozicích bez použití nářadí a za příplatek stranově ve třech polohách v rozmezí +/- 15°.
Aktivní řízení stroje se ovládá dvěma páčkami na každé straně řídítek s progresivní funkcí „brždění“ jednotlivého hnacího kola. Pojezd vpřed a vzad včetně plynulé změny rychlosti se ovládá pomocí otočné rukojeti na pravé straně řídítek bez použití spojky. Hydrostatická převodovka je vybavena tzv. bypassem pro vyřazení hydrauliky pojezdu, čímž je umožněn volný pohyb se strojem bez jakékoliv námahy.
Nosič nářadí Rapid EURO 4 lze, jak bylo již zmíněno, lekce konfigurovat podle požadavků zákazníka prostřednictvím volitelných prvků výbavy jako jsou rozšířitelné kolové příruby různých délek, dovyvážení přídavných nářadí nejen ve směru jízdy prostřednictvím závaží, ale i příčně pomocí pružinového členu u upínacího tělesa – adaptéru nářadí, především pro kladívkové mulčovače.
Široké spektrum hnacích kol, dvojmontáže či dokonce trojmontáže kol včetně ocelových a speciálních svahových kol s trakčními hroty umožňují vysokou stabilitu stroje spolu s maximální bezpečností a minimální námahy ze strany obsluhy.

Možnost nezávazného vyzkoušení Díky svému výkonu a technickým parametrům je jednoosý víceúčelový nosič Rapid EURO 4 určen pro nasazení i ve velmi těžkých pracovních podmínkách v agregacích s těžkým nářadím. Zmínit lze například z pohledu ekonomiky provozu velmi efektivní nasazení stroje v případě celoroční údržby komunikací (především chodníků) a v případě zahradních realizací i s méně energeticky náročným nářadím s menšími pracovními záběry a hmotnostmi v těžce dostupných členitých místech.
Jednoosý nosič nářadí je v České republice k dispozici za velmi výhodných podmínek pod označením Rapid EURO 4_plus a v současnosti se řadí mezi jednoosé stroje vyšší výkonnostní třídy s nejefektivnější koncepcí a geniálním principem všestrannosti.
Pro Českou republiku má generální zastoupení produktů s označením Rapid společnost AGROCAR, s. r. o., s širokou sítí regionálních prodejců. Více informací včetně možnosti nezávazného předvedení techniky získáte na infolince 800 990 600 nebo přímo společnosti AGROCAR na tel. č.: 556 802 752 nebo 777 881 116 a u prodejců techniky Rapid v ČR uvedených na webové adrese www.rapid-technic.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down