26.04.2019 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Všestranně prospěšná vertikutace

Vertikutace je jeden z nejdůležitějších zákroků při údržbě trávníku. Dochází k jeho prořezání ostrými noži, které se svisle zařezávají do půdy do hloubky od dvou do pěti milimetrů. Přitom se odstraňují zbytky plevelů, mechů nebo odumřelé trávy.

Díky prořezání se půda nadýchá čerstvého vzduchu, který zlepší příjem živin a vláhy, což napomáhá zdravému růstu trávy. Správně udělaná vertikutace jemně nařízne travní kořínky, čímž se podpoří tvorba nových výhonků. Tím dochází k omlazení trávníku. Vertikutace také omezuje vznik houbovitých chorob i růst dvouděložných plevelů. Pro tento zákrok se využívají dva druhy rotoru – pružinový a nožový.

Kdy?

Provzdušnění trávníku by mělo ideálně probíhat dvakrát ročně, a to na jaře a na podzim. Vhodná doba pro vertikutaci je velice proměnlivá a je důležité dbát především na aktuální stav porostu. Příliš brzká nebo naopak pozdní vertikutace namrzlé plochy či nově vzrostlého trávníku znehodnotí celou činnost.

V případě brzkého jara se provzdušňuje obyčejně už na konci března, nicméně ideální doba je koncem dubna. Podzimní provzdušnění se obvykle dělá v závěru září.

Před samotnou veritukací je důležité, aby půda dostatečně vyschla. Tento zákrok u mokré či navlhlé plochy se nedoporučuje. K první vertikutaci přistupte až u trávníku starého minimálně tři roky. U mladších může dojít k vytrhnutí kořenů.

Čím?

Důležité je zvolit správný stroj. V úvahu přichází zahradní traktor Starjet od jičínské společnosti SECO s příslušenstvím pro vertikutaci. Díky plynulému nastavení hloubky prořezu, pracovnímu záběru 73 cm a osmadvaceti ostrým prořezávacím nožům je tento model doslova ideálním pomocníkem.

Také zde se nabízí výběr ze dvou druhů rotorů. Pružinový, který je zachycen na obrázku, se zarývá více do hloubky, ale porost méně vyčesává. Nožový rotor se zasahuje do menší hloubky, ale vyčesává mnohem víc.

Zbytky trávy, plevele mechů nebo stařinu rovnou sbírá do sběrného koše, čímž šetří čas, který bychom ztratili vyhrabáváním. Pokud jste trávník již delší dobu neprovzdušňovali nebo je velmi zanedbaný, doporučuje se uskutečnit tento zákrok ještě jednou – do kříže.

Jakmile  skončíte s vertikutací, vypadá trávník poničeně. Není se ale čeho obávat, porost velmi rychle zregeneruje. Případná holá místa dosejeme. Pro zlepšení kvality trávníku použijeme hnojivo a nakonec plochu zavlažíme. Nyní je zahrada připravena a můžete čekat na první jarní sekání.*

(Podrobnosti v Komunální technice 4/2019)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down