Vše pro kvalitní a zdravé trávníky

Ukázka sortimentu a novinek traktorů Kioti a Shibaura, vřetenových a rotačních sekaček Jacobsen, Ransomes, Shibaura a Lastec i široké škály přípojného příslušenství na údržbu zahrad, parků, cest a chodníků proběhla koncem dubna již tradičně v rámci Dnů otevřených dveří společnosti Ittec v jejím areálu v Modleticích. Stejně jako každý rok si mohli při dvoudenní akci zájemci, pro něž bylo připraveno kromě množství strojů také bohaté občerstvení, vystavenou techniku nejen prohlédnout, ale i vyzkoušet.

Podle slov jednatele společnosti Ittec RNDr. Pavla Hrdiny každým rokem navštíví dvoudenní akci několik stovek zájemců o techniku. „Nabídka strojů, ze kterých je možné si vybrat, je opravdu široká, ale chtěl bych zdůraznit, že naší prioritou je zajištění maximální kvality travních porostů. Té nelze dosáhnout bez odpovídající péče a zabezpečení potřebné regenerace trávníků. K tomu je samozřejmě třeba špičkové mechanizace. Přitom kvalitního travního porostu se dá dosáhnout s relativně malým navýšením nákladů. Péče o trávníky například v okrasných či lázeňských parcích by rozhodně neměla vést cestou zavedení technologie sečení se sběrem s omezením počtu sečí za sezónu. Připočteme-li k tímto způsobem sníženým provozním finančním nákladům na sečení další nutné výdaje za transport posečené hmoty a její další zpracování například v kompostárnách, dojdeme k tomu, že větší četnost sečí profesionální technikou s větším pracovním záběrem bez nutnosti sběru posečené hmoty travnímu porostu jen prospěje a provoz o mnoho neprodraží,“ vysvětluje RNDr. Pavel Hrdina.

Nicméně nabízená technika umožňuje uživatelům podle jejich vlastního uvážení řadu řešení technologických linek péče o zelené plochy. Velké sportovní nebo okrasné parkové plochy pomůže udržovat technika značky Jacobsen, tam, kde je třeba robustnějších strojů a je nutné udržovat například náročnější svažité plochy, mohou pracovat stroje Shibaura, ať již se sběrem posečené hmoty, nebo bez něj. Zájem ovšem roste i o menší vřetenové sekačky s parametry profesionálních strojů určených s kompletní sadou adaptérů pro údržbu zahrad například v rezidenčních oblastech apod.  

 

Novinky se osvědčují v praxi

Jednou z loňských novinek, která si již nachází cestu k uživatelům, je sekačka Jacobsen Eclipse 322 určená především pro úpravu golfových areálů. Pohonnou jednotkou tohoto stroje může být dieselový či benzínový motor nebo akumulátor. Všechny rozvody a pracovní orgány tohoto modelu jsou ovládány a poháněny elektrickým generátorem. Tento systém pohonu má hned několik výhod. Uspoří zhruba 50 % pohonných hmot, zajišťuje lepší funkcionalitu pracovních orgánů, jelikož jednotlivé prvky se dají ovládat separátně (např. lepší kontrola nad otáčkami žacích adaptérů). Systém navíc eliminuje nebezpečí úniku hydraulických kapalin na trávník. 

Díky své vysoké pracovní výkonnosti i možnostem použití široké škály pracovního nářadí se v komunální sféře velmi dobře uplatňují rotační sekačky Shibaura řady 374.Stroje poháněné tříválcovým vodou chlazeným dieselovým motorem o objemu 1662 cm3 a výkonu 37 koní se vyrábějí v několika variantách pracovního záběru (150 až 180 cm) a s pohonem 4 x 4 a nízkým těžištěm zvládnou i práci ve svažitém terénu (svahová dostupnost 30 stupňů). Stroj může pracovat s bočním nebo zadním výhozem posečeného materiálu, je možná agregace s cepovou mulčovací jednotkou. Při sečení se sběrem je k dispozici sběrný koš s kapacitou 700 litrů a možností vyklápění do výšky 2,05 m.

Univerzálním strojem určeným jak pro sběr rostlinných zbytků, tak odstraňování plsti, vertikutaci, sečení či zametání je Turf Tidy 3000. Oproti doposud vyráběným strojům pracuje inovovaný model s větším záběrem a otáčkami žacího ústrojí. Tento univerzální sběrač se zvětšenou kapacitou zásobníku je určen pro nasazení při úpravě těžších porostů.

Jedinečným strojem na trhu je speciální secí stroj TURFCO. Dvoudílné plovoucí secí ústrojí dokonale kopíruje terén. Je tak zajištěno stejnoměrné a precizní umístění osiva do vyříznuté drážky, a tím zabezpečena stoprocentní klíčivost. Tento secí speciál je určen pro setí i v nízce střižených trávnících. Pokud seje na členitějších plochách, je vhodné zvolit samojízdnou variantu stroje, při osévání větších ploch je vhodné nasadit taženou variantu se třemi secími jednotkami.

 

Roman Paleček

Celý článek je uveřejněn v čísle 6/11 časopisu Komunální technika

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *