29.11.2019 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vše pěkně pod jednou střechou v Dobříši

Společnost Doosan Bobcat EMEA oznámila další expanzi v ČR. V rámci svého kampusu v Dobříši otevřela centrálu pro region EMEA (Evropa, Blízký východ a Afrika). V nově postavené budově sídlí management a další zaměstnanci firmy.

Doplňují tak zdejší výrobní závod a tréninkové a inovační centrum, kde vznikají stroje Bobcat pro Evropu i celý svět.

Rekordní investice, obrat, i navýšení výroby

Jen v letošním roce investice firmy v Dobříši dosáhnou půl miliardy korun. Tržby Doosan Bobcat pro region EMEA loni činily přibližně 19,6 mld. Kč, přičemž dobříšská továrna vyrobila rekordních 17 206 strojů. Letos společnost plánuje 20% nárůst výroby a poprvé tak překoná hranici 20 000 vyrobených strojů.

Historie značky Bobcat sahá 60 let nazpět a ve většině světa se stala synonymem pro smykové nakladače. V České republice působí od roku 2001. Zásadní rozvoj přišel v roce 2007 s postavením nového výrobního závodu pro nakladače a minirypadla a převzetím globální společností Doosan Group. Kromě nových výrobních kapacit Doosan Bobcat vybudoval i rozsáhlé školicí středisko, a především pak inovační centrum. Rozvoj kampusu symbolicky završuje otevření EMEA centrály společnosti, kterou do Dobříše přesunula z belgického Waterloo.

Trojpodlažní budova centrály za 250 milionů se rozkládá na 1561 m2 a pro 200 zaměstnanců nabídne kancelářské prostory o více než 3370 m2 užitné plochy. Samozřejmostí je dostatečný počet parkovacích míst včetně nabíjecích stání pro elektromobily. Investovalo se také do vybudování zelených ploch o výměře více než 7000 m2.

Všechno pěkně pohromadě

Gustavo Otero, prezident Doosan Bobcat EMEA, uvedl: „Otevřením nové centrály v Dobříši dokončujeme investici, která má díky soustředění vývoje, výroby i vedení firmy na jednom místě socioekonomický význam pro celý region a v rámci našeho oboru je výjimkou. Za dobu působení Doosan Bobcat v České republice jsme investovali přibližně tři miliardy korun, pětinásobně zvýšili výrobu a více než ztrojnásobili počet zaměstnanců. Do budoucna počítáme s dalším náborem dělnických profesí i expertních pozic ve vývoji.“

„Investice firmy Doosan Bobcat ukazuje, že Česká republika má zahraničním firmám co nabídnout. Kvalifikovaná pracovní síla, stabilní podnikatelské prostředí a poloha v srdci Evropy jsou ideálními předpoklady pro investice s vysokou přidanou hodnotou propojené s výzkumem a vývojem. Důraz na inovace, vývoj produktů a regionální řízení jsou skvělým příkladem naší konkurenceschopnosti,“ řekl Karel Havlíček, ministr průmyslu a obchodu ČR.

Významný zaměstnavatel

S více než 1400 lidmi z přibližně třicítky zemí je Doosan Bobcat EMEA jeden z největších zaměstnavatelů v regionu. Dává práci řadě dělnických profesí – montážním dělníkům, svářečům a skladníkům. Vzhledem k umístění inovačního centra a managementu firmy do Dobříše ale zaměstnává i řadu vysoce odborných profesí – od vývojových inženýrů, přes produktové manažery až po vedení firmy. Těch je jen v Inovačním centru kolem 150; dalších 200 pracuje v nové centrále.

„Bobcat je v Dobříši doma již mnoho let. Nyní je zde ale centrála pro téměř polovinu světa. Firma je naším největším místním zaměstnavatelem. Skoro každý známe někoho ze sousedů, který u firmy pracuje. Jsme rádi, že společnost dokončila své plány na expanzi a věřím, že i nadále bude naším dobrým sousedem,“ uvedla starostka Dobříše Jana Vlnasová.

České nakladače – světová jednička

Firma v Dobříši vyrábí zhruba polovinu globální produkce strojů Bobcat. Mezi ně patří především kompaktní stavební a zemědělská technika, jako jsou smykové a pásové nakladače, v nichž je Bobcat globální jedničkou nebo minirypadla včetně E10e, prvního jednotunového elektrického bagru na světě. Doosan Bobcat EMEA dále vyrábí teleskopické nakladače a manipulátory, kompresory, generátory a více než sto druhů příslušenství.

Bobcat jako součást Doosan Group

Doosan Group byla založena v roce 1896 v Koreji. Aktivity této skupiny sahají od výroby turbín pro elektrárny, po odsolovací zařízení či motory pro obří zaoceánské nákladní lodě. Od roku 2007 je značka Bobcat součástí Doosan Group, konkrétně Doosan Bobcat EMEA. Kromě kompaktních strojů Bobcat značka Doosan nabízí i těžkou stavební, těžební a zemědělskou techniku pod značkou Doosan Infracore. Významnou investicí skupiny Doosan v ČR je například akvizice Doosan Škoda Power.

„Česká republika je tradičním obchodním partnerem Jižní Koreje. Investujeme zde hlavně v automobilovém a strojírenském průmyslu a spolupráce obou zemí je výhodná pro obě strany. Doosan je korejskou firmou s vůbec nejdelší tradicí. Jsem hrdý, že společně s odborníky z Česka a dalších evropských států se zde rodí technické novinky pro celý svět,“ doplnil rada Korejské republiky pro obchod a průmysl v ČR Kim Chang Hee.*

(Podrobnosti v Komunální technice 11/2019)

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down