Vozidlo Durso Multimobil X 4 x 4: všestranný pomocník ze Dvora Králové

V letošním roce slaví společnost SIMED se sídlem ve Dvoře Králové nad Labem kulaté výročí. Je tomu přesně deset let, co představila na českém trhu univerzální komunální vozidlo s pohonem 4 x 4 italské značky Durso.

Za tuto dobu prošel tento stroj několika facelifty a technickými inovacemi. Jednoduchá a robustní konstrukce však nadále zůstává. Interiér kabiny dostal během vývoje novou, modernější a ergonomičtější tvář. Durso Multimobil X je stále návratem k jednoduchému, ale v podmínkách provozu technických služeb a dalších organizací, zabývajících se údržbou městských komunikací, tolik ceněnému univerzálnímu vozidlu.

Bez elektroniky, s DPF filtrem

Dlouhá léta žehrali zástupci technických a městských služeb na absenci takového vozu na trhu, který by nebyl „prošpikovaný“ nejmodernější elektronikou, jež se po pár letech provozu projeví značnou poruchovostí, a tím pádem velice drahým servisem.

Nosiče Durso Multimobil X se však tyto negativní vlivy netýkají. Srdcem je téměř bezúdržbový přeplňovaný dieselmotor Kohler o objemu 2500 cm3 s filtrem pevných částic, který disponuje vyšším výkonem než jeho předchůdce. Výkon motoru činí 75 k, točivý moment 300 Nm při 1500 ot. je jedním z nejvyšších v této kategorii vozidel. Brzdový systém je již vybavený funkcí ABS a EBD.

Vozidlo je i nadále homologované v kategorii „SS-samojízdný pracovní stroj“ s celkovou hmotností 3,5 t, tedy pro řidičské oprávnění skupiny B. I nadále zůstává je možné dodat vozidlo s homologací pro celkovou hmotnost 5,5 t, rovněž v kategorii „SS-samojízdný pracovní stroj“.

(Podrobnosti v Komunální technice 6/2023)*