07.03.2013 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vloni téměř 140% meziroční nárůst

Mimořádně úspěšný byl rok 2012 pro skupinu Zetor. Podle zveřejněných výsledků hospodaření dosáhl přední český výrobce techniky konsolidovaný zisk před zdaněním ve výši 284 milionů Kč. Vyplývá to z předběžné neauditované účetní závěrky, kterou na svém zasedání schválilo představenstvo společnosti ZETOR TRACTORS. V meziročním srovnání jde o téměř 140% nárůst, když zisk za rok 2011 činil 118 milionů Kč.

Podle vedení společnosti ZETOR TRACTORS se tradičnímu brněnskému výrobci traktorů dařilo v roce 2012 pokračovat v příznivém hospodářském vývoji z posledních let, a to zejména díky růstu tržeb, který byl pozitivně ovlivněn náběhem nového modelu Forterra HSX i dobrými prodejními výsledky v segmentu tradičních modelů traktorů a náhradních dílů.
„V roce 2012 jsme zaznamenali výrazné zlepšení ve všech klíčových ukazatelích. Konsolidované tržby skupiny Zetor dosáhly úrovně 4,4 miliardy Kč, což oproti roku 2011 znamená nárůst o více než 800 milionů Kč, tedy téměř o 24 %. Ukazatel tvorby provozního cash flow, EBITDA, vzrostl o více než 200 milionů Kč na hodnotu 541 milionů Kč
a konsolidovaný zisk před zdaněním z tržeb činil 6,5 %, přičemž v roce 2011 to bylo 3,5 %,“ upřesňuje Petr Veselý, finanční ředitel ZETOR TRACTORS a.s. „Předpokládáme, že auditované výsledky hospodaření se od předběžných výsledků nebudou výrazně lišit, výrok auditora očekáváme v polovině měsíce dubna,“ doplňuje Veselý.
Úspěch nového modelu i rozšíření trhů
Pokud jde o produktové novinky, dominoval loňskému roku model Zetor Forterra HSX, jehož sériová výroba byla zahájena v červnu 2012. Do konce roku bylo vyrobeno 405 kusů tohoto modelu, čímž se naplnily původní předpoklady.
Mezi nejvýznamnější destinace, do kterých v roce 2012 zamířily traktory Zetor, patří kromě tradičních trhů, jako je Česká republika, Polsko, USA, Skandinávie, Litva nebo Velká Británie, také Bulharsko, Alžírsko či Srbsko a Irák. Do zahraničí bylo vyvezeno 92 % traktorů Zetor vyrobených v roce 2012.
Major navazuje na historii
Příznivý vývoj očekávají zástupci skupiny Zetor také v roce 2013. Tyto předpoklady potvrzuje také dosavadní zájem o naše traktory,“ říká Marián Lipovský, zástupce výkonného ředitele a výrobní ředitel ZETOR TRACTORS a.s.
„Hlavním trumfem pro letošní rok by měl být nový model Zetor Major, který jsme představili v listopadu loňského roku,“ doplňuje Lipovský. Zetor Major je menší kompaktní traktor určený především pro majitele menších a rodinných farem.
Vyniká poměrem cena/výkon a navazuje na stejnojmenný model, který byl v historii značky jedním z nejúspěšnějších traktorů. Jeho sériová výroba byla zahájena v únoru a do konce roku firma počítá s výrobou zhruba 900 kusů tohoto modelu.

Popisek: Novým modelem pro letošní rok je Zetor Major

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down