18.05.2017 | 11:05

Vlastními silami na svoz komunálních odpadů

Jako nástupnická organizace bývalé příspěvkové firmy Technické služby města Chebu zahájila před dvaceti lety svoji činnost společnost CHETES, jejímž jediným vlastníkem je město Cheb. Firma spravuje a provozuje především majetek města a poskytuje služby nejen pro občany Chebu, ale i další právnické a fyzické subjekty i okolní obce. Rozsah komunálních služeb zahrnoval do letošního jara téměř vše až na svoz komunálního a tříděného odpadu. Od začátku dubna ovšem zahájilo oficiálně činnost nově vybudované Středisko svozu odpadů a v Chebu si od tohoto data svážejí odpad sami.

Nicméně, aby mohlo město provozovat svoz odpadů ve vlastní režii, bylo třeba se vybavit potřebnou technikou. Tři svozové soupravy dodala firmě CHETES společnost Hanes. Na dvou podvozcích SCANIA G 320 a 360 a podvozku Mercedes – Benz Atego 1524 budou pracovat svozové nástavby RosRoca Olympus 19 W, 14 W a MINI 8. Strojový park doplnil také univerzální nosič Zebra.

„Na koncepci nového střediska jsme pracovali celý loňský rok. Bylo třeba uzavřít nové smlouvy se skládkami i zpracovateli tříděného odpadu. Také jsme museli najít zkušené řidiče i další pracovníky osádek. Řidičů zaměstnáváme šest a dalších dvanáct zaměstnanců se rozdělí do šesti posádek. Svážet odpad chceme ve dvousměnném provozu od šesti do čtrnácti a od čtrnácti do dvaadvaceti hodin. Svozový harmonogram by se neměl příliš měnit, ale v prvních měsících uvítáme spolupráci občanů, na jejichž připomínky se chystáme rychle reagovat, jelikož o spokojenost obyvatel jde především. Nejde totiž o malý objem prací. Město vydává za svoz komunálního odpadu zhruba 28 milionů korun za rok a společně se svozem tříděného odpadu, úklidem, provozem sběrných dvorů a likvidací černých skládek dojdeme až k částce 40 milionů ročně. S novým svozovým střediskem by mělo město výrazně ušetřit,“ uvedl jednatel společnosti CHETES Ilja Mlátilík.*

Více v časopisu Komunální technika 5/2017.