Vítězí hlavně moderní stroje i technologie

V č. 11/2020 jsme se věnovali problematice zimní údržby české metropole očima akciové společnosti Pražské služby (PSAS). Podnik se dlouhá léta zabývá také nakládáním s odpady, které je tématem tohoto čísla. Nezaškodí vrátit se na „místo činu“.

Hospodařením s odpady se zabývají hned dva ze tří nosných závodů PSAS, a to: 11 (Odvoz a recyklace odpadu) a 14 (Zařízení na energetické využití odpadu – ZEVO), zde v podobě spalovny v Praze-Malešicích.

Technika všeho druhu

„Na území hlavního města Prahy máme na starosti odvoz směsného a separovaného odpadu, tedy papíru, plastů, skla, nápojových kartonů a kovových obalů, a v neposlední řadě pravidelně uklízíme stanoviště separovaného odpadu. Provozujeme sběrné dvory, třídíme papír, kovové obaly, svážíme bio a gastroodpad. Zajišťujeme svoz dalších druhů odpadů pomocí velkoobjemových kontejnerů a v ZEVO Malešice likvidujeme třeba i důvěrné dokumenty,“ zmínil základní „odpadové“ činnosti PSAS vedoucí technicko výrobního odboru závodu 11 Ing. Vladimír Šnaidr a pokračoval:

„V závodu Odvoz a recyklace odpadu působí zhruba 750 zaměstnanců, kteří mají k dispozici moderní technické zázemí. Základem jsou svozová vozidla – včetně těch s pohonem na stlačený zemní plyn – s objemem nástaveb od 3,5 do 24 metrů krychlových pro sběr obsahu nádob o objemu 70 až 5000 litrů. Dále disponujeme nosiči kontejnerů s objemy od tří do třiceti kubíků, lisovacími technologiemi. Ve vozovém parku máme i myčky odpadových nádob. Pohyb všech našich vozidel monitoruje systém GPS. Při jakékoliv poruše operativně nasazujeme záložní vůz.“

Produkce odpadu roste

PSAS provozují ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy sedm sběrných dvorů, kde mohou občané odevzdávat objemný, stavební a nebezpečný odpad, kovy, dřevo nebo zbytky z údržby zeleně. Může se jednat také o vyřazená elektrozařízení, pneumatiky a další odpady.

Ve dvou moderních a klimatizovaných třídících linkách vytřídí zaměstnanci PSAS v třísměnném provozu ročně asi 40 000 tun papíru. O takto separovanou a slisovanou surovinu mají zájem tuzemské i zahraniční papírny.

„Obyvatelé Prahy loni vyprodukovali asi 255 000 tun směsného komunálního odpadu. Toto množství každým rokem stoupá, což může být způsobeno rostoucím počtem obyvatel v Praze a současně zvyšující se spotřebou. Většina směsného odpadu se zhodnotí v Malešicích. ZEVO, kde momentálně probíhá rekonstrukce všech čtyř spalovacích linek, dnes vykazuje mnohem ekologičtější parametry než dříve,“ poznamenal Ing. Šnaidr.*

(Podrobnosti v Komunální technice 12/2020)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down