30.11.2019 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vítězí hlavně komplexní a úsporná řešení

Využití dešťové vody, modernizace osvětlení či výměna jednorázových baterií za dobíjecí. Vzdělávací kurz Young Energy Europe ukazuje, jak šetřit zdroje. Na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně byly oceněny nejlepší projekty.

První místo obsadili Jiří Kašpar a Denis Kirpikov ze společnosti Madeta, kteří přemýšleli „komplexně a nízkonákladově“. Připravili balíček úsporných opatření pro celý závod v Plané nad Lužnicí.

Někdy stačí jednoduchost

O snížení dopadu hospodářství na životní prostředí se teď mluví prakticky všude. Jinak tomu nebylo ani na říjnovém MSV, kde se cirkulární ekonomika, tedy šetrné nakládání se zdroji a jejich maximální využití s minimem odpadu, stala jedním z hlavních témat.

„Nastavení efektivního využívání energie, přechod na zelené zdroje nebo sdílenou ekonomiku jsou sice trendy témata, ale současně také samozřejmou součástí vývoje společnosti,“ říká Soňa Jonášová, ředitelka Institutu cirkulární ekonomiky, který byl na MSV garantem tématu.

Tuzemská ekonomika v evropském měřítku patří k energeticky nejnáročnějším. Významný, až 40%, podíl, má zpracovatelský průmysl. „Nejen průmysl samotný, ale hospodářství jako celek, dnes už nemůže jinak než přehodnotit své postupy a obchodní modely a vydat se cestou udržitelného rozvoje,“ říká René Harun z Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK) a dodává: „Snažíme se firmám ukázat, že někdy stačí i jednoduchá řešení.“

Šetrně se zdroji

Před rokem ČNOPK spustila vzdělávací kurz Young Energy Europe, který učí zaměstnance zacházet šetrně se zdroji a pomáhá jim realizovat úsporná opatření. Prezentace projektů účastníků druhého ročníku kurzu, která na brněnském výstavišti proběhla ve středu 9. října, byla součástí doprovodného programu k tématu cirkulární ekonomika.

„Kurz je skvělým nástrojem, který firmám dává šanci rozšířit si znalosti o to nejaktuálnější z praxe a navíc je ihned uplatnit ve svém podniku v rámci vlastních projektů," říká Soňa Jonášová, která také coby porotkyně mezi projekty vybírala ten nejlepší. V porotě zasedl i ředitel odboru energetiky a ochrany klimatu ministerstva životního prostředí Pavel Zámyslický a Magdaléna Prunerová, jednatelka vzdělávací společnosti MgC Group.

Nízkonákladový balíček

Autoři vítězného projektu se snažili využít všech poznatků z kurzu a nezaměřili se jen na jednu oblast úspor. „Nevymysleli jsme žádný převratný způsob šetření energie ani úspory CO2. Naše myšlenka byla připravit nízkonákladový balíček úsporných opatření, který lze realizovat téměř okamžitě. Začali jsme u osvětlení a vyměnili jsme sodíkové výbojky za LED světla,“ říká Denis Kirpikov.

Dále se vítězové zaměřili na úsporu vody. Díky montáži moderních koncovek na hadice a instalaci úsporných sprchových hlavic za jeden měsíc snížili spotřebu vodu téměř na polovinu. Dalších úspor je možno v budoucnu dosáhnout lepšími technologickými postupy. Jejich realizaci zatím autoři plánují a doufají, že se jim i díky ocenění podaří přesvědčit vedení firmy o prospěšnosti těchto opatření.

Týmová řešení

Celkem bylo představeno deset projektů. Druhým oceněným byl návrh na využití dešťové vody v objektu firmy Brose Kopřivnice a třetí příčku obsadil tým ze společností AV Media Event a Kuoni Global Mice, který se zabývá úsporou energie na eventech a konferencích. Certifikát o absolvování kurzu převzalo 22 nových tzv. Energy Scouts.

Druhý ročník kurzu odstartovala ČNOPK letos v dubnu. Během pěti školicích dnů v Praze a Brně získali Energy Scouts informace z oblastí ochrana klimatu, technická opatření pro energetické úspory, vliv lidského faktoru, efektivita zdrojů či podniková mobilita. V týmech pak vypracovávali účastníci zmíněné úsporné projekty. Pro ulehčení práce byly do kurzu zařazeny i bloky „měkkých“ dovedností – projektový management, podniková komunikace a prezentace.

Young Energy Europe

Vzdělávací kurz YEE cílí především na průmyslové podniky. Mladí pracovníci (do 35 let) se v něm naučí odhalit skryté rezervy úspor energie a jiných zdrojů ve svých firmách a stanou se ambasadory ochrany klimatu.

YEE běží paralelně ve čtyřech evropských zemích. Kromě České republiky se do něj zapojilo i Bulharsko, Řecko a Maďarsko. Projekt je podporován Spolkovým ministerstvem životního prostředí, ochrany přírody a bezpečnosti reaktorů a je součástí Evropské iniciativy k ochraně klimatu (EUKI).

V současné době probíhá přihlašování do dalšího ročníku, který začne v lednu 2020. Kurz je zdarma, kapacita je omezena na 30 osob. Podrobnosti najdete na www.young-energy-europe.eu/

(Podrobnosti v Komunální technice 11/2019)*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down