17.07.2019 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vítěze Energy Globe určí veřejnost

Běží hlasování o vítězích 11. ročníku ekologické soutěže E.ON Energy Globe. Bude o nich prostřednictvím on-line hlasování rozhodovat veřejnost. Hlasující mohou vyhrát auto Škoda Superb iV s plug in hybridním pohonem na tři měsíce zdarma. Češi už do ekologického klání přihlásili celkem 2660 projektů.

„Když jsme před jeenácti lety s Energy Globe začínali, nebyly trvale udržitelný rozvoj a zelená řešení zdaleka tak populárními tématy jako dnes. Jsem rád, že doba se změnila a lidé se o životní prostředí aktivně zajímají a není jim lhostejné. V E.ONu tyto snahy dlouhodobě maximálně podporujeme a snažíme se inspirovat ostatní. Proto nás těší, že počet projektů v soutěži Energy Globe rok od roku roste. Letos se jich přihlásilo 273,“ říká Martin Záklasník, generální ředitel E.ON v České republice.

Kategorie

Projekty letos soutěží v pěti kategoriích: Obec, Firma, Stavba, Vzdělávání a v nové kategorii Produkt. Odborná porota vybírala dva nejlepší počiny zaměřené na úsporu energií a ochranu přírody v každé kategorii. Jednomu ze dvou nominovaných projektů mohou nyní lidé poslat svůj hlas.

Porota bude ještě vybírat vítězný projekt v kategorii Nápad. Ta proti ostatním kategoriím patří všem dosud nezrealizovaným projektům se zaměřením na úsporu energií či ochranu životního prostředí.

„Vítěze v této specifické kategorii budeme znát koncem letních prázdnin. Porota nyní pracuje na hodnocení projektů,“ dodává Glaserová. Vítěz získá šestiměsíční inkubační program v hodnotě 300 000 korun od partnera kategorie Nápad UP21.

Nominované projekty

V kategorii Obec porota ocenila severomoravské Mikolajice za využívání obnovitelných zdrojů energie. Obec využívá nejen klasickou fotovoltaickou elektrárnu s akumulací vyrobené elektřiny, ale také unikátní mikroelektrárnu WAVE na biomasu. Soupeřit bude s městem Vsetín, které se snaží zdokonalovat místní odpadovou infrastrukturu. Vybudovalo systém pro používání vratných nápojových kelímků a ve spolupráci s neziskovým sektorem vyrábí znovupoužitelné textilní sáčky.

V kategorii Firma komisi zaujal projekt pohonu autobusu biometanem. Ten vznikl v brněnské čistírně odpadních vod při zpracování kalů. Projekt je ojedinělou ukázkou komplexního energetického využití bioodpadu. Nominaci získala také mobilní úpravna vody na přívěsném vozíku. Jde o unikátní zařízení pro výrobu pitné vody, jehož technologie si poradí i s velmi znečištěnou zakalenou vodou třeba z kaluže a pitnou vodu poskytne už po dvaceti minutách od dopravy na místo.

Prvním projektem nominovaným v kategorii Stavba je mateřská škola v pasivním standardu v obci Sedlejov. Moderní budova si zachovává původní charakter vesnické zástavby. Druhou nominaci získal projekt multifunkčního bytového domu Luka Living. Komplex je příkladem moderní a energeticky úsporné rezidenční stavby, jichž v Česku stále moc nenajdeme.

V kategorii Vzdělávání porota vybrala centrum ekologické výchovy a vzdělávání pro všechny generace Toulcův dvůr. Ten se snaží již 25 let vést děti i dospělé k odpovědnému vztahu k přírodě a společnosti. O vítězství bude bojovat s Včelí Stráží. V tomto sdružení se děti a mládež po celé republice starají o záchranu včel a všech opylovačů. Učí se chránit hmyz, přírodu a natáčejí včelařské návody, které poté sdílejí na internetu.

V nové kategorii Produkt se porotě nejvíce líbila aplikace pro záchranu nesnědeného jídla z restaurací a rozložitelné nádobí vyrobené z odpadu. Aplikace Nesnezeno.cz má pomoci v boji proti plýtvání s jídlem v gastro provozech. Spolupracující podniky mohou přes ni prodat ve slevě zbylé porce jídla, které by jinak skončily v odpadkovém koši. O ocenění nej ekologický produkt bude soutěžit s materiálem společnosti ReFork, který je 100% rozložitelný v přírodě a slouží k výrobě ekologických kelímků, příborů, tácků a celé řady obalových materiálů. Společnost tak chce svým úsilím jednou provždy zatočit s jednorázovým plastovým nádobím.

O hodnotné ceny

Vítěze jednotlivých kategorií mohou lidé vybírat na webu soutěže www.energyglobe.cz až do 15. září 2019. „Ze všech hlasujících poté vylosujeme několik výherců, kteří získají auto Škoda Superb iV s plug in hybridním pohonem na tři měsíce zdarma, elektrokolo od společnosti svetelektrokol.cz nebo poukázky na nákup do Hornbachu,“ doplňuje Vladimíra Glaserová za společnosti E.ON.

Letošní absolutní vítěz soutěže se stane majitelem prvního čistě elektrického sériového vozu Škoda Citigoᵉ iV a k tomu dobíjecí stanice E.ON Drive. Dále získá voucher na systémové řešení od společnosti Buderus. Představitelé nejlepších projektů v jednotlivých kategoriích si odnesou vouchery na produkty či služby od společností ABB, Buderus a Hornbach nebo finanční odměny od E.ONu.

Vítězové jednotlivých kategorií 11. ročníku soutěže E.ON Energy Globe budou odtajněni na slavnostním vyhlášení 12. října 2019, které letos moderují Vladimír Kořen a Maroš Kramár a odvysílá jej televize ČT1.

E.ON Energy Globe je nejvýznamnější české ocenění v oblasti ekologie. Jedná se o mezinárodní soutěž (Energy Globe Award), kterou v České republice již od roku 2008 pořádá energetická společnost E.ON. V jejím rámci jsou oceňovány projekty a inovativní nápady v oblasti životního prostředí a úspor energií. Za dobu své existence klání přilákalo přes 2600 projektů. Vítěz české soutěže pak zastupuje ČR ve světovém finále. Více informací najdete na webu www.energyglobe.cz.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down