17.02.2020 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vídeň nejsou jen památky, ale i četné zelené plochy

Mezi nejoblíbenější vídeňské parky určitě patří ten největší – Dunajský park se svou nynější rozlohou 65 hektarů. Stejně jako další parky, jejichž počet se v zeleném městě Vídeň odhaduje na stovky, městské lesy, aleje a zeleň v okolí komunikací patří tato lokalita do správy Magistrátního oddělení 42 Vídeňské městské zahrady.

Dunajský park byl ve 22. městském obvodě otevřen v roce 1964 jako součást Mezinárodní zahradnické výstavy a dnes tvoří jeden celek s rekreační zónou Nový Dunaj.

Historie areálu Dunajského parku je více než pestrá. Na velké části dnešního parku řadu let fungovala vojenská střelnice, od roku 1880 do roku 1964 byla rozsáhlá část území parku využívána jako skládka komunálního odpadu, jejíž činnost byla ukončena s přechodem města Vídně na likvidaci odpadu v městské spalovně. Navíc v lokalitě parku existovala nelegální výstavba a poslední obyvatelé opustili osady vzniklé na počátku dvacátého století až v roce 1963.

 

Ideální pro volnočasové aktivity

Jelikož oblast leží zhruba čtyři kilometry vzdušnou čarou od centra města, jevila se tato lokalita jako ideální pro rekreační využití. Společně s otáčející se vyhlídkovou Dunajskou věží byl Dunajský park slavnostně otevřen v dubnu 1964 při příležitosti zahájení vídeňské Mezinárodní zahradnické výstavy. Od té doby prošel park několika úpravami. V šedesátých letech minulého století jeho tvůrci demonstrovali především moderní, ale energeticky velice náročná řešení, od kterých se postupem času částečně ustupuje. K přepravě návštěvníků výstavy byla využívána sedačková lanovka a úzkorozchodná železnice, která ostatně slouží jako elektrická výletní dráha dodnes. Část původní rozlohy parku zabrala výstavba Úřadovny Organizace spojených národů s komplexem výškových budov, nicméně rozsáhlý park nabízí návštěvníkům stále dostatek prostoru k rekreaci a volnočasovým aktivitám.

K dispozici jsou hřiště, bruslařské parky a veřejné tenisové kurty. S parkovou železnicí  Donauparkbahn s rozchodem 381 milimetrů je možné podniknout okružní jízdu v délce 3,3 km. V letních měsících se v prostorách parku pořádají bezplatné koncerty a v zimě se jedna ze strání parku uměle zasněžuje, takže si na své přijdou i malí začínající lyžaři.

Pamatováno je i na místní faunu, správci parku se ve spolupráci s vídeňským magistrátním oddělením životního prostředí snaží vytvářet ideální podmínky pro všechny živočichy, kteří se v této oblasti hojně vyskytují.*

Více v časopisu Komunální technika 2/2020.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down