19.07.2019 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vídeň nasazuje první plně elektrický svozový vůz

Odváží odpad a přitom nevypouští žádné zplodiny. Do ulic Vídně vyjel první popelářský vůz s čistě elektrickým pohonem. Dojezd oranžového vozu má přesáhnout 100 kilometrů a baterie mají vydržet celý den.

Město Vídeň vozidlo představilo v průběhu klimatické konference, kterou v rakouské metropoli spolupořádal herec a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger.

Nový vůz vznikl z iniciativy vídeňského magistrátního oddělení MA 48, které má na starosti odpadové hospodářství. Základ tvoří popelářské auto MAN, pětiměsíční přestavbu provedly firmy Framo a MUT.

Pohon vozidla i provoz nástavby, tedy stlačování odpadu a jeho vyprazdňování, jsou plně elektrické a veškerou energii tak vůz načerpá z rozvodné sítě. Vídeň již testovala i hybridní svozová auta se spalovacím motorem a nástavbou využívající elektřinu, tato vozidla se ale v provozu neosvědčila. Kapacita baterií nevydržela denní provoz a nástavby tak v průběhu dne přecházely na dieselový pohon.

Dojezd přes 100 kilometrů

Nové, plně elektrické popelářské auto nyní čekají podobné testy, do kterých se na po dobu jednoho roku zapojí i vídeňská technická univerzita. Vůz se nejprve objeví na trasách pro svoz směsného odpadu v centrální části města, a následovat budou i trasy s tříděnými odpady. Jen tak může Vídeň ověřit, že vůz lze využít univerzálně, a že splní očekávání. Jmenovitý výkon vestavěných Li-Ion baterií 230 kWh by měl vystačit na celodenní provoz, dojezd by měl převýšit 100 kilometrů. Nabíjet se může v každé garáži MA 48, stačí zásuvka 400 V. Měnič napětí je totiž součástí palubního systému, a není tak potřeba budovat speciální dobíjecí stanice.

Pokud automobil naplní stávající pozitivní očekávání, využije Vídeň poznatky pro další strategické rozhodování o vozovém parku, a to i s ohledem na směrnici EU o vyšším využití nízkoemisních vozidel ve veřejné sféře (Clean Vehicles Directive).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down