01.03.2024 | 08:03

Viaceré mestá dvihli poplatky odpad. Niekde na maximum, niekde vôbec

Vo viacerých slovenských mestách sa markantne zvýšia poplatky za odvoz a likvidáciu komunálneho odpadu. Niekde si Slováci zaplatia až o 75 percent viac ako po minulé roky. Naopak, sú aj mestá, ktoré poplatky ani dane zvyšovali.

Od januára 2024 vyrubila väčšina samospráv svojim obyvateľom vyššie dane. Zvyšovali sa najmä sadzby daní z nehnuteľností, psa a najmä poplatky za odvoz a likvidáciu komunálneho odpadu. Samosprávy tvrdia, že sa ich finančnými suchotami stojí bývalá vláda, ktorá ich úplne vyšťavila a im nezostáva nič iné, ako zvýšiť práve dane, aby sa nestalo, že budú problémy so svietením, kúrením či údržbou komunikácií. Pokým niektoré z miest zvýšili sadzbu až o maximálnych 75 percent, naopak, iné ponechali ich výšku nezmenenú. Poďme sa pozrieť na prehľad poplatkov za odpad v najväčších mestách Slovenska.

Jeden z najvyšších poplatkov má Prievidza

Prievidžania budú v tomto roku platiť za vývoz odpadu naozaj vysokú sumu. Ročný poplatok za komunálny odpad tu stúpol o 25,21 eur, za osobu tak po novom účtuje Prievidza nie 48 eur, ale 73,20 eur. Ide o maximálnu možnú zákonom stanovenú hranicu a výšku dane.

Poplatky za odpad zvýšilo aj mesto Nitra a mesto si od nich sľubuje prilepšenie do mestskej kasy o viac ako 1,4 milióna eur. Podľa vedúceho odboru miestnych daní nitrianskej samosprávy Vladimíra Petríka, v tomto roku sa ráta s výdavkami na nakladanie s komunálnym odpadom v sume takmer 7,5 milióna eur. „Výsledná výška poplatku zohľadňuje osempercentnú valorizáciu a nárast položky za uloženie odpadu o 12,8 percenta. Príjem z poplatkov za komunálny odpad v tomto roku bude tvoriť sumu 6,2 milióna eur. Pri nezmenených sadzbách by nám vznikla disproporcia zhruba 1,35 miliónov eur ako rozdiel medzi výdavkami na nakladanie s komunálnych odpadom a príjmom z poplatkov,“ uviedol Petrík.

S cenami hore ide aj Prešov. Prešovskí mestskí poslanci schválili zvýšenie miestnych daní a poplatku za odpady. Pri nových sadzbách mesto zvýši rozpočet na odpady o približne 1,1 milióna eur, ktorá bude podľa radnice potrebná na vykrytie výdavkov na zber, prepravu a likvidáciu odpadov v roku 2024. Pri poplatkoch za odpad ide o zvýšenie o 11,58 percent, z pôvodnej sumy 49 aur na 55 eur.

Kurióznu situáciu prežívajú obyvatelia Nových Zámkov. Hoci toto mesto patrí k najlepším v separovaní, poplatok za odpad sa v tomto roku zvýšil z 28 na 49 eur, čo je zvýšenie o 75 percent. Viceprimátor Nových Zámkov Lukáš Štefánik však obhajuje rozhodnutie samosprávy a uvádza viaceré dôvody, ktoré prispeli k zvýšeniu poplatku. Ako prvé to prispeje k vyrovnanému rozpočtu a mesto tak v budúcnosti pokryje náklady na odvoz komunálneho odpadu a nebude naň doplácať z vlastnej kasy. Práve toto bolo radnici v minulosti vytýkané Najvyšším kontrolným úradom.

Ako zdvihnú ceny naše dve metropoly

Hlavné mesto Slovenska, Bratislava, od nového roka zdvihlo viaceré dane, vrátane tej za odpad. Treba však podotknúť, že poplatok za odvoz komunálneho odpadu v Bratislave nebol menený už dlhých deväť rokov. Od roku 2024 však prichádza zvýšenie o 30 %, a to z 34 na 44 eur. Primátor Bratislavy Matúš Vallo skonštatoval, že je dôležité, aby verejnosť rozumela všetkým dôvodom vedúcim z zvyšovaniu sadzieb, pričom poukazoval najmä na infláciu zaťažujúcu samosprávy i ekonomické prognózy, ktoré predpokladajú nižšie výnosy. „Zvýšenie dane i poplatku za odpad má byť nevyhnutným krokom, aby si Bratislava dokázala zachovať základné štandardy údržby a služieb,“ dodal Vallo.

Metropola východu, Košice, zvýšili dane a poplatky za odpad po dlhých rokovaniach mestského zastupiteľstva. Košičania si v novom roku priplatia na daniach i poplatkoch viac o približne o 27 - 30 percent. Poplatok za odpad sa tak v Košiciach zvýšil zo 45 na 57 eur. (pôvodne mesto navrhovalo sumu 66,43 eur – pozn. red.) Košický primátor Jaroslav Polaček povedal, že zmenou sadzieb sa zvýšia príjmy mesta a zároveň sa až tak nezaťažia peňaženky Košičanov. Mesto Košice sa borí s nepriaznivou finančnou situáciu a od 1. decembra vstúpilo do krízového režimu. Od roka 2024 sa nachádza v rozpočtovom provizóriu.

Kto poplatky nezdvíha?

Výnimkou vo zvyšovaní sadzieb daní a poplatkov sú napríklad mestá Trnava a Humenné. Tu sa, naopak, nič nemení. Medzi krajskými mestami je Trnava mestom, kde je poplatok za odpad najnižší, a to iba 33 eur. Rovnako ako poplatok za odpad, sa v Trnave nezvyšovali sadzby žiadnych daní.

Výnimkou je i mesto Humenné, ktoré sa rozhodlo poplatky v tomto roku nezvyšovať. „Od nového roka avizujú mestá a obce na Slovensku zvyšovanie dane za nehnuteľnosti či poplatky za odpad, aby vykryli chýbajúce finančné zdroje vo svojich rozpočtoch. Jednou z mála výnimiek, ktorá sa týmto krokom neuberie je mesto Humenné, ktoré svojich obyvateľov v roku 2024 zvýšenými poplatkami nezaťaží. Poplatok za odpad 29 eur (za osobu) a daň za nehnuteľnosť / byt 0,29 eur (za m2) ostávajú nemenné a v roku 2024 tak majú byť na Slovensku tieto sumy jedny z najnižších. Poplatok za odpad siedmy najlacnejší na Slovensku, medzi mestami s podobným počtom obyvateľstva však značne nižší, daň za nehnuteľnosť sa má nachádzať tiež na slovenské pomery výrazne nízko,“ informoval Marián Škuba z Mestského úradu v Humennom.