Vhodná technika pro mulčování se sběrem

Mulčovací technika patří mezi hojně používané vybavení různých poskytovatelů komunálních služeb, podniků pečujících o městskou zeleň a rovněž se s ní setkáme v zemědělství a lesnictví.

Většinou půjde o zástupce agregované v přední nebo zadním tříbodovém závěsu. Výkonnější modely se nabízí v taženém provedení. Naprostá většina modelů ponechává zpracovanou hmotu na povrchu pozemku, kdy probíhají následné rozkladné procesy. Zejména při pravidelné údržbě městské zeleně požadujeme nejen zpracování zelené hmoty, ale také její úklid.

Samotné rozkladné a humifikační procesy probíhají během kompostování. Za tímto účelem nabízejí někteří výrobci různé modely opatřené sběracím zařízením, které je zpravidla konstruováno jako hydraulické výklopné. Jde o techniku nesenou, dále modely určené pro agregaci s různými nakladači a nechybí ani samojízdné stroje. Samostatnou kapitolu představuje tažená technika s horizontální mulčovací sekcí, podvozkem a sběrným boxem. Takovou v Hannoveru představila značka ParkLand.

Široká nabídka techniky

Pod značkou ParkLand se nabízí široká škála tažené mulčovací techniky doplněné hydraulickým zásobníkem pro sběr nejen zelené hmoty. Jde o techniku, která má svůj původ v Dánsku. Jednotliví zástupci figurují pod pojmem žací sběrací kontejner, spíše však můžeme říci, že půjde o mulčovací sběrací kontejner, neboť základní konstrukční prvek představuje mulčovací sekce s horizontální neboli vodorovnou osou rotace. Díky mulčovací sekci a možnosti volby pracovních nožů lze danou techniku využívat nejen pro mulčování travních porostů a ostatních zelených ploch, ale rovněž ji můžeme využívat k úklidu travnatých ploch a sběru listí.

Podle údajů výrobce se zhruba jedna třetina produkce uplatňuje na domácím trhu, ostatní stroje se exportují, a to zejména do skandinávských zemí, Německa, Francie, Velké Británie, ale také do Severní Ameriky nebo Austrálie. Z obecného hlediska uveďme, že popisované modely jsou sestaveny z nosného rámu, který je spojen s podvozkem různé konstrukce, mulčovacím zařízením a hydraulicky výklopným kontejnerem. K dané technice můžeme rovněž dodat různé příslušenství, např. boční zametací kartáč se svislou osou rotace. Výrobce nabízí jednotlivé modely, které se liší pracovním záběrem, objemem kontejneru, příkonem a odlišnosti nalezneme při pohledu na samotný podvozek.

Jedním ze základních konstrukčních prvků je mulčovací hlava, jejíž rotor pohání vývodový hřídel taženého prostředku. Vývodový hřídel pracuje v režimu 540 otáček. Pohon zahrnuje kardanový hřídel včetně širokoúhlého homokinetického kloubu.

Budeme-li hovořit o agregaci, jsou tažené modely opatřeny ojí s okem, přičemž tažná oj je výškově mechanicky nastavitelná. Výkonnější modely disponují hydraulicky polohovatelnou ojí, což usnadňuje zejména změnu světlé výšky při překonávání terénních nerovností. V případě menších modelů jde o příslušenství dodávané na přání. Pracovní sekce je opatřena ochranným krytem a v zadní části se nachází opěrný kopírovací válec. Válec je polohovatelný a slouží k nastavení pracovní výšky rotoru. Namísto válce lze namontovat soustavu opěrných kol, která zabírají celou pracovní šířku mulčovací sekce. Daná kola plní stejnou funkci jako pracovní válec. Mulčovací část lze rovněž vyjmout, opatřit jí ochranným deflektorem a pojezdovými koly a využívat jí samostatně. Samotný rotor je osazen standardními čepelemi, dále můžeme použít zdvojené, tj. zesílené čepele a výrobce nabízí také kombinaci čepele s lehkými pracovními kladivy. Součástí skeletu je metací komín různého provedení, který zajišťuje plnění vlastního kontejneru. Komín tvoří pevná část, na kterou navazuje manuálně polohovatelná metací koncovka.

Filip Javorek

Více v časopisu Komunální technika 2/2024.*