23.04.2018 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Většina českých pelet s mezinárodní certifikaci ENplus

Teprve před osmi lety získala první česká firma certifikaci ENplus. V roce 2017 už mělo kulaté razítko dosvědčující vysokou kvalitu 96 % českých dřevních pelet. Firmám certifikace otevírá zahraniční trhy, domácnostem zase zaručuje vysokou jakost pelet a dlouhou životnost automatických kotlů nebo kamen. Trh s peletami díky tomu narostl na 1,8 miliardy korun.

Žádná země v Evropské unii nevyváží více dřeva než Česká republika. Surové dříví za více než 11 miliard korun je každý rok určeno pro export. Za vývozy nezpracovaného dřeva bez přidané hodnoty jsou dřevařské firmy často kritizovány. Nyní však slaví úspěch s novým, perspektivním produktem: dřevními peletami. Zpracovávat dřevní zbytky - piliny, které by jinak byly odpadem, a vyrábět z nich jakostní paliva s přidanou hodnotou, se ukazuje jako dobrý a zároveň prospěšný byznys.

V roce 2017 se dvě třetiny z roční domácí produkce pelet vyvezly do zahraničí, tj. ekologické topivo za zhruba 1,3 miliardy Kč (243 tisíc tun). V ČR se totiž více než třetina zatím neuplatní. Počet kotlů a kamen na pelety v českých domácnostech loni dosáhl 27 tisíc.

 

Na zahraničních trzích by české pelety nemohly uspět bez certifikace. Zákazníci v západní Evropě si žádají vysoce kvalitní palivo a trvají na tom, aby pelety měly kulaté razítko mezinárodního certifikačního systému. Ten potvrzuje stejnou vysokou kvalitu, ať jsou vyrobeny kdekoli. České pelety směřují každoročně hlavně do Itálie, Rakouska a Německa.*

Více v časopisu Komunální technika 4/2018.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down