Vertikutátor Rink S510: malé tělo nabité energií

V síti redakčního testu tentokrát uvízl ručně vedený profesionální vertikutátor – skarifikátor Rink S510. Stroj, určený na prořez drnu, provzdušnění porostu a odstranění plsti v trávnících nám zapůjčil jeho prodejce v České republice, firma ITTEC, s. r. o.

Výrobcem je firma Radexim se sídlem v Nizozemí a filiálkami v USA a Velké Británii, významný hráč na trhu s technikou pro údržbu přírodních i umělých povrchů

Krátce o vertikutaci

Při vertikutaci (podle anglického vertical cut = vertikální řez) se nože zařezávají do trávníku, čímž odstraní nejen vše, co do něj nepatří – tedy zbytky pokosené trávy, plevelů a mechu, ale současně umožní lepší cirkulaci vzduchu, průsak vody i živin ke kořenům a současně zvýší přívod světla. Posílení kořenového systému se pozitivně projeví na kvalitě trávníku a jeho odolnosti proti chorobám.
Obyčejně se doporučují dva zákroky za rok, a to v období jaro (březen/květen) a podzim (září/říjen). U sportovních trávníků lze podle stavu porostu vertikutovat i vícekrát ročně. Zpracovávaná plocha nesmí být podmáčená ani promrzlá, na jaře by měl být patrný začátek rašení trav.
Hloubka zákroku by neměla přesáhnout 5 mm, aby nedošlo k poškození drnu a kořenů. Nezaškodí vertikutovat dvakrát kolmo na sebe. Některé zdroje doporučují vyčesanou organickou hmotu sebrat do koše sekačky a plochu dočistit vyčesávačem neboli separátorem. Vertikutaci lze chápat jako ekologickou prevenci, která šetří výdaje na ochranu a hnojení porostu.

Nejdřív hej, poté ouvej

Test probíhal v období podzim 2011 (24. září) a jaro 2012 (27. května) na pozemku o rozloze okolo 1400 m2 s minimem překážek. Ani zelený pažit, natož jeho spolumajitelka, neměli potuchy, co znamená pojem vertikutace. Cílem bylo splnit přání vlastníka pozemku a zdvihnout kvalitu porostu o jeden stupeň z kategorie „lepší louka“ na „horší park“.
Abychom odstranili co nejvíc hmoty, která do porostu nepatří, nastavili jsme pomocí madla se závitem maximální doporučovanou hloubku prořezu 5 mm. Před vlastní prací se vyplatí vyzkoušet, zda hloubka odpovídá představám a případně ji korigovat.
Vertikutátor Rink S510 poháněný 5,5k motorem Honda doslova letěl a neúnavně chrlil plsť. Práce „křížem – krážem“ trvala zhruba jednu a půl hodiny. Bylo znát, že spolupracujeme s profesionálem, což se odráželo i na komfortu obsluhy. Pohon vpřed obstarávaly rotující nože, příjemné bylo madlo obalené měkkou pěnovou gumou i zarážky pro odstraňování zeminy ulpělé na zadních kolech. Provoz, rychlost, výkon a kvalita práce, ergonomie – na výbornou. Ale…
Velké problémy nastaly při pokusu o sběr hmoty do koše ručně vedené profi sekačky. Zbytků bylo tolik, že je stroj nebyl schopen zcela odstranit a navíc bylo třeba neustále vysypávat koš. Jedinou možností bylo vyhrnout si rukávy, vzít vějířové (švédské) hrábě (na dřevěnou či kovovou „klasiku“ zapomeňte) a pustit se do díla. Pracoval-li vertikutátor 90 minut, vyhrabávání stařiny „dočista do čista“ zabralo včetně odvozu hmoty na kompost dvěma lidem asi tři hodiny. Nutno ale doplnit, že šlo o první vertikutaci pozemku a na jaře 2012 už bylo stařiny znatelně méně.

Závěr? Čtyřikrát ano!

Rozhodně nezaškodí se před pořízením vertikutátoru pořádně zamyslet a hlavně nešetřit. Je také třeba počítat s tím, že kvůli rychlosti odvedené práce s pomocí profesionální techniky nelze odstraněnou hmotu sbírat z výše uvedených důvodů do koše. Kvalitní stroj musí mít zejména trvanlivé a robustní nože a výkonný motor, což se pochopitelně odráží ve vyšší ceně. Proto není od věci zvážit zápůjčku stroje. Koupě se potom určitě vyplatí subjektům pečujícím o rozlehlé plochy včetně podniků poskytujících služby.
Resumé? Chcete-li mít pěkný a zdravý trávník, vertikutaci třikrát ano. Vlastně čtyřikrát. Přikyvuje totiž i spolumajitelka pozemku, která si dnes lebedí v horším parku.

Parametry stroje Rink S510
Hmotnost 48 kg
Motor Honda GC 160 (5,5 k)
Záběr 50 cm
Počet nožů standardně 15 ks (lze až 30 ks)
Tloušťka nožů 1,2 mm
Max. pracovní hloubka 40 mm
Cena 42 000,- vč. DPH

Popisek:
Malý, kompaktní, výkonný stroj – tak by se dal charakterizovat vertikutátor Rink S510. Madlem u předního kola (foto) se nastavuje hloubka zákroku, u zadního kola je vidět zarážka na odstraňování zeminy. V základní sadě je 15 nožů, jejich počet lze zdvojnásobit

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *