21.07.2009 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Veletrh ve znamení chodníkového zákona

Koncem dubna proběhl na brněnském výstavišti společně se Stavebním veletrhem další ročník Mezinárodního veletrhu investic, financí, realit a technologií pro města a obce Urbis Invest. Většina firem vystavujících na volné ploše komunální techniku opřela v letošním roce svoji nabídku včetně veletržních slev o schválený „chodníkový zákon“ (novela zákona o pozemních komunikacích 141/1961 Sb.), který zřejmě nevyhnutelně donutí obce i podniky technických služeb rozšířit potřebný technický park.

Letošní ročník brněnských veletrhů patřil k těm menším, přesto pro toho, kdo si cestu na výstaviště našel, nabídl leccos zajímavého.
John Deere s novinkami
„Kromě tradičního sortimentu malotraktorů a užitkových vozidel připravila značka John Deere pro letošní rok hned několik novinek. Mezi ručně vedenými sekačkami jde o model JX90CB určený pro profesionální nasazení. Sekačka s pracovním záběrem 54 cm a nastavitelnou výškou sečení od 17 do 85 mm je vhodná pro úpravu zelených ploch do rozlohy 4000 m². Oproti dosud vyráběným modelům se stroj pohybuje na širších kolech, je vybaven nárazníky, antivibračním systémem a ocelovou ovládací jednotkou.
Mezi novinky lze zařadit také ekonomickou verzi traktoru řady 3000. Vystavený model John Deere 3036E v provedení s ochranným rámem a čelním nakladačem se uplatní tam, kde jsou potřeba pouze základní funkce traktoru. Přesto je stroj s dieselovým tříválcovým kapalinou chlazeným motorem o výkonu 37 koní vybaven dvoustupňovou hydrostatickou převodovkou a pohonem 4 x 4. Do jeho volitelného příslušenství patří radlice, zametač, rozmetadlo, mulčovač nebo čelní nakladač.
Třetí novinkou je v naší expozici parkový traktor John Deere X748. Zajímavý je především řešením pohonu přední nápravy. V dosud vyráběné verzi řidič zapínal pohon přední nápravy mechanicky pákou, nyní je přední náprava poháněna hydraulicky. Na přední nápravě je umístěn hydromotor a každé kolo se otáčí zvlášť. Tento systém zajišťuje zejména při otáčení ohleduplnou práci na ošetřovaných zelených plochách. Model je vhodný především pro práci s čelním nářadím. Je možné jej dovybavit kabinou,“ stručně seznamuje s letošními novinkami značky John Deere obchodní manažer společnosti STROM Praha Ing. Jiří Přibyl.
Pro větší obce nosič, pro menší čtyřkolka „Letošní expozicí reagujeme na připravovaný chodníkový zákon. Pro úklid větších ploch je vhodný kompaktní zametací stroj Boschung, celoročně může být využitý nosič komunálních nástaveb Gasolonea pro menší obce nabízíme například čtyřkolky JourneyMan. Navázali jsme velmi dobrou spolupráci se společností zabývající se projekty na získávání dotací a jsme schopni zajistit pro obce finance až do 90 procent. V tom vidím pro obce velkou šanci v možnosti se potřebnou technikou dovybavit,“ říká jednatel společnosti Inge Brno Ing. Daniel Lučný.
Vystavený nosič Gasolone 35 byl vybaven sněhovou radlicí a sypačem, model Gasolone 29 potom svozovou nástavbou. Nákladní čtyřkolka JourneyMan Gladiator je využitelná pro těžší práce, kromě dopravy může posloužit například při úklidu sněhu. „V loňském roce jsme tyto čtyřkolky dodali hned několika obcím na Valašsku. Zvládají tam práci i ve velmi členitém svažitém terénu,“ upozorňuje Daniel Lučný.
S tradičně širokým sortimentem Průřez nabídkou představila v Brně společnost Some Jindřichův Hradec.
O novou modelovou řadu byla rozšířena nabídka malotraktorů BCS. Nové modely Valiant mají hmotnost 1500 kg a jsou osazeny tříválcovými motory VM o výkonu 49 a 56 koní. Budou vyráběny v klasické i kloubové verzi s novým designem. Výhodou je určitě otočné řízení a výkonnější hydraulický systém umožňující větší zdvih. Tyto malotraktory vhodně doplňují mezeru mezi dosud vyráběnými řadami malotraktorů Valiant a Volcan.
Pro úklid veřejuných prostranství ve městech a obcích je určen profesionální kompaktní zametací vůz RAVO série 5 s pracovním záběrem 2200 mm a objemem kontejneru 5 m³. Poháněn je čtyřválcovým turbomotorem Iveco se vstřikováním Common Rail a výkonem 118 kW při 2700 ot/min. Jeho pohon je hydrostatický. Jeho pracovními orgány jsou kartáče o průměru 900 mm. Přítlak kartáčů s rotační rychlostí 0 až 165 ot/min ovládá obsluha z kabiny joystickem. Sací roura z nerezové oceli má průměr 225 mm, šířka sací hlavy je 630 mm. Vodní nádrž má základní objem 600 litrů. Pro usnadnění nájezdů na překážky lze přední nápravu hydraulicky výškově zvedat. Přední řiditelná náprava disponuje natočením kol až 72º., zadní pevná náprava je osazena zdvojenými koly. Stroj je možné dovybavit třetím kartáčem, vnější sací hadicí, vysokotlakým vodním čerpadlem se stříkací pistolí, recyklačním systémem i systémem pro zimní provoz.
Řeší údržbu chodníků po celý rok
„Našim cílem bylo nabídnout obcím takový stroj, který by mohly využít v průběhu celého roku. Nosným produktem naší expozice je proto malotraktor Kioti CK 22 s hydrostatickým pojezdem a agregovanou sněhovou radlicí a sypačem. Toto nářadí je ovšem snadno zaměnitelné například za zametač nebo mulčovač. Obce budou muset situaci řešit a stroj s pracovním záběrem 112 cm je pro úklid chodníků ideální. Proto jsme se rozhodli naší nabídku podpořit i velice znatelnou slevou,“ podotkl obchodní zástupce společnosti P&L Petr Sodomka.
„Doufejme, že zvýšené požadavky na údržbu krajiny i veřejných ploch nebudou pouze příležitostí pro pojišťovny, ale že se zvýší poptávka po kvalitní komunální technice,“ dodává produkt manager společnosti P&L Robert Suchánek.
Pro údržbu těžko přístupných míst
Hned několik novinek se v Brně objevilo také v expozici společnosti Agrocar.
Veletržní premiéru v České republice si odbyla mulčovací sekačku na dálkové ovládání Niko Robo Flail. Výhodou stroje je pásový podvozek díky němuž sekačka zvládá práci i ve svazích na sypkých písčitých podkladech. Robustní stroj si poradí i se silnými náletovými dřevinami. Pracuje se záběrem 122 cm. Pohonnou jednotkou sekačky je dvouválcový motor Kawasaki s výkonem 25 koní. S jeho pomocí zvládne stroj až 55 stupňové stoupání. Je vybaven naklápěcí nádrží měnící svou polohu podle svahu. Dálkové ovládání má dosah až 300 metrů, při dobré viditelnosti je doporučená vzdálenost obsluhy od stroje okolo 100 metrů, v terénu potom zhruba 25 metrů. Stroj může využívat tři druhy žacího ústrojí. Se záběrem 122 cm pracuje dvounožové žací ústrojí, další variantou je safety mulčovací vysokootáčková šroubovice firmy Humus, třetí možností je třínožové žací ústrojí se zadním výhozem.
Extenzivní údržbu zelených ploch velmi dobře zvládá ručně vedený mulčovač Humus. Německý výrobce větších mulčovačů tímto modelem rozšířil svůj sortiment o ručně vedený kompaktní stroj, který ovšem využívá stejnou technologii jako větší mulčovače. Pracovním orgánem stroje se záběrem 60 cm je vysokootáčková nožová šroubovice. Díky systému Safety Cut stroj bezpečně pracuje na nepřístupných místech, ostrůvcích či kruhových objezdech.
Již velmi dobře známé žací stroje s nulovým poloměrem otáčení Scag doplnil v Brně ručně vedený model V PRO vhodný pro intenzivní údržbu zeleně na nerovných plochách.
V druhé polovině loňského roku se v nabídce společnosti Agrocar objevil nový víceúčelový nosič nářadí agria 6600 Ventrac. Stroj osazený komfortní prostornou kabinou je poháněn tříválcovým vodou chlazeným dieselovým motorem s výkonem 24 koní. Hydrostatický pohon umožňuje volit rychlost pojezdu do 14 km/h vpřed a 7 km/h vzad. Víceúčelový celoročně využitelný nosič je velice obratný (rádius 71 cm).
V nabídce přibyla nová značka
Ani pelhřimovská společnost Cime nezůstala v Brně, co se týče představené šíře sortimentu i novinek rozhodně pozadu.Mezi traktory Goldoni se objevily hned dvě.
Komunální traktor s řízenou přední nápravou Boxter 25 má nízko umístěné těžiště a ideálně rozloženou hmotnost. Všechna jeho kola jsou poháněna a jde o stroj se snadným řízením a velkou manévrovatelností (poloměr otáčení 140 cm). Pohání jej tříválcový vodou chlazený dieselový motor Yanmar o výkonu 23,8 koní. Mechanická převodovka umožňuje řazení osmi rychlostí vpřed a osmi vzad. Řízení je hydrostatické s pevným šasim.
Dosud vyráběný model Goldoni Star nahradil nový model Energy vyráběný ve dvou verzích s výkonem motoru 60 nebo 80 koní. Jde o čtyřválcové kapalinou chlazené dieselové turbomotory VM. Oproti dosud vyráběnému modelu disponuje malotraktor Energy zesílenou nápravou, změn doznal i moderní interiér kabiny. Obsluha může využít zadní i přední vývodový hřídel i přední a zadní ramena. Poháněna jsou všechna čtyři kola, zadní náprava je opatřena uzávěrkou diferenciálu. Synchronizovaná a reverzní převodovka umožňuje řazení 40 rychlostí. Také tento traktor je velice obratný a snadno manévrovatelný.
S novinkou přichází také specialista na výrobu vyžínacích ramen, značka Ferri. Typ TPE 520 vhodný na svažité plochy je ovládaný hydraulicky a pracuje s volitelnou plovoucí a kopírující žací hlavou s možností osazení různými pracovními orgány. Předsunuté rameno je jištěno proti nárazům. Ve standardu je vybaveno dvěma čerpadly. Jeho rotory jsou elektronicky vyvažovány ve výrobním závodě. V sezóně zvládne nasazení do 800 km/rok.
Pro montážní práce ve výškách je určena otočná teleskopická plošina Merlo MPR 30 s dosahem 30 metrů, hydrostatickým pohonem a elektronickým ovládáním. Mezi hlavní přednosti patří samovyvažování stroje bez nutnosti patkování, hydropneumatické odpružení nebo naklápěcí kabina s posuvem ramene.
Novou obchodní spolupráci navázala společnost Cime s italskou značkou Valpadana. „Této spolupráci nahrál schválený chodníkový zákon. Potřebovali jsme doplnit nabídku o obratný malotraktor s hydrostatickým pojezdem, který plně vyhovuje potřebám menších municipalit. Malotraktor Valpadana je úzký a lehký, přitom ale má obsluha k dispozici veškeré potřebné funkce, ať již přední nebo zadní vývodový hřídel nebo přední a zadní ramena. Nespornou výhodou umocňující univerzalitu traktoru je také otočné řízení,“ vysvětluje obchodní zástupce společnosti Cime Ing. Josef Šebela.
Nové stroje nebo repase
Zametací stroje dominovaly výstavní ploše společnosti Hanes. Nové moderní stroje Bucher doplnil i zametač po celkové opravě. „Ekonomicky není doba příliš dobrá a ne každý zájemce si může dovolit investovat do nového stroje. Generální oprava dosud využívaného zametacího vozu tuto situaci alespoň částečně řeší. Vystavený stroj má za sebou deset let práce, šest tisíc motohodin a najetých 40 000 kilometrů. Přestože se tedy jedná o stroj starší generace, zachoval si vynikající zametací vlastnosti za rozumnou cenu. Navíc na námi opravené stroje poskytujeme i záruku. Stroje opravujeme ve Zličíně nejraději v zimních měsících po sezóně tak, aby zase od jara mohly sloužit. Buď si je od nás odebírají jejich původní majitelé, nebo je odkupujeme a nabízíme je po repasi novým uživatelům,“ popisuje postup celkových oprav strojů jednatel společnosti Hanes Filip Hachle.
Technických novinek se uživatelé značky Bucher dočkají v průběhu letošního roku.
Stavební i komunální sortiment Cisterna na pohonné hmoty, servisní tank k přepravě a aplikaci asfaltových emulzí a výkonný samosběrný zametač tvořily expozici jičínské společnosti Kobit. „Námi vyráběný sortiment je velice široký a dělíme jej na techniku využitelnou ve stavebnictví a komunální sféře, i když někdy se využitelná mechanizace v těchto oborech částečně prolíná. Například kdo staví, potřebuje i výkonný zametací stroj a podobně. Z naší strany bývá poměrně složité zajistit na každý veletrh technickou novinku, jelikož stroje jsou plně vytížené a málokdo je na týden zapůjčí, proto jsme letos vybrali pouze tři zástupce,“ vysvětluje jednatel společnosti Ing. Jaroslav Nožička.
Servisní tank ST 1200 pro přepravu a vlastní aplikaci asfaltových emulzí na vozovku je vybaven elektroproporcionální regulací a digitálním ukazatelem tlaku a rychlosti na ovládacím panelu. Nástavba poháněná pomocným motorem Hatz má objem nádrže 1200 litrů. Rozstřikovací lišta pracuje s maximální šíří záběru dva metry, její zvedání a spouštění je ovládáno hydraulicky. Dávkování emulze je nastavitelné v rozsahu od 0,2 do 2 kg/m².
Samosběrný zametač K – 6 je určen pro sběr nečistot, prachových částic, ale i štěrku, kamení nebo písku z povrchu komunikací. Zásobník zametače má kapacitu 6 m³, nerezový zásobník vody pracuje s objemem 1450 litrů. Základní pracovní záběr stroje je 2500 mm. Ve standardu je zametací agregát umístěn na pravé straně, ale lze využít i oboustranný agregát. Sací výkon dosahuje hodnoty 4,8 m³/s. Ovládání zametače je řešeno centrálním pultem z kabiny vozidla. Stroj je vybaven zadní odsávací hadicí o délce 4 m, možná je i další výbava.
Uplatní se ve svazích Pro práci v kopcovitém terénu, ať již v komunální sféře nebo v sadařství či zemědělství je určen malotraktor AGT 850T s přední řiditelnou nápravou a otočným pracovištěm. Hlavními přednostmi traktoru je stálý pohon obou náprav, kompaktní stavba podvozku, synchronizovaná převodovka 12/12, otočné řízení, uzávěrka obou náprav a možnost volby kabiny s ventilací. Traktor je poháněn čtyřválcovým vodou chlazeným motorem Lombardini o výkonu 48 koní. Vývodový hřídel s 540 ot/min je synchronizovaný s pojezdovou rychlostí. Řízení je řešeno jako hydraulické na přední kola. Výhodou je možnost agregace řady přídavného nářadí pro letní i zimní údržbu.
S vyšší tonáží Tradičním sortimentem produktů švýcarské značky Aebi se prezentovala společnost Zálesí Luhačovice. Ani zde nechyběla novinka v podobě silničního zametacího stroje Aebi MFH 5500. Modely MFH jsou na trhu již známé, ten nově vyráběný je robustnější s větší tonáží a možností přepravní rychlosti 50 km/h (pracovní rychlost do 15 km/h). Je poháněn čtyřtaktním turbodieselovým motorem Iveco s výkonem 160 koní při 2700 ot/min. Převodovka je řešena jako hydrostatická. Vysoce výkonný systém sání Koanda je patentem značky Aebi. Obsah nerezového zásobníku má 4000 litrů, zásobník na vodu 800 litrů. Stroj s vlastní hmotností 5800 kg pracuje se záběrem 2900 mm.
Univerzální nosiče i víceúčelová nákladní vozidla
Produkty značky Mercedes-Benz byly stejně jako v minulosti hlavním tahákem expozice, kterou připravila rakovnická společnost Croy.
Univerzální nosiče nástaveb zastupovaly modely Unimog U 400 a 500. Hnacím agregátem je motor OM 906 LA Euro 4 se systémem Ad Blue o výkonu 175 kW (u modelu vyšší řady lze i 210 kW). Převodovka s EPS řazením umožňuje volbu pojezdové rychlosti od 1,2 do 90 km/h, při použití hydrostatu je možné rychlost plynule měnit od 0 do 25 km/h. Nosiče disponují pohonem kol 4 x 4, řazení je možné za jízdy pod zatížením. Hydraulická soustava je dvouokruhová s možností 3. a 4. okruhu Vario Power. Nářadí může být agregováno pomocí přední upínací desky nebo upínacího systému výměnných nástaveb na rámu. Model U 400 byl agregován s rychlovýměnnou zametací nástavbou Kobit K – 3,5, model U 500 se představil se sněhovou dvoustupňovou frézou Kahlbacher KFS a automatickým sypačem Schmidt Stratos.
Víceúčelová nákladní vozidla se prezentovala modely Mercedes-Benz Axor se sněhovým segmentovým pluhem Schmidt Cirron a automatickým solankovým sypačem Schmidt Stratos. Vozidlo Mercedes-Benz Actros neslo zametací nástavbu Faun Viajet Filtair pro zachycení polétavého prachu PM 10.
Elektrický i plynový pohon Hned několik novinek si do Brna přichystala společnost Haiteco CZ. Univerzální kloubový nosič Egholm se představil s žacím agregátem a sběracím košem, další z modelů byl již v tradiční oranžové komunální barvě, na kterou dosud uživatelé těchto strojů nebývali zvyklí. Samojízdný zametací stroj Dulevo evolution 5000 překvapil plynovým pohonem (více o něm v rubrice Prostranství a komunikace). Elektrického pohonu pro změnu využívá komunální vysavač Glutton. Obsluze umožňuje pojezd vpřed i vzad při téměř nulové hlučnosti. Vydrží pracovat 8 až 16 hodin a je schopen z 98 procent filtrovat částice větší než 0,001 mm. Vzhledem k elektrickému pohonu je těžší než dosud vyráběné vysavače, ale má vyšší výkon a je osazen většími koly, takže je pro obsluhu snadno ovladatelný. Při jízdě z kopce se dobíjí.
Kromě italských i chorvatské produkty Na výstavní ploše společnosti Pekass nemohly chybět nosiče Antonio Carraro, zaujaly ovšem i produkty chorvatské značky Rasco nebo prozatím nepříliš známé travní sekačky Grillo.
Profesionální boční mezinápravové příkopové rameno Rasco BRK 600 má pracovní dosah šest metrů. Jeho pracovním orgánem je žací hlavice RKR 1300 T se záběrem 130 cm osazená kladivy a vyrobená z materiálu Hardox. Pohon rotoru hlavice je řešen klínovými řemeny. Může likvidovat náletové dřeviny do průměru 8 sm. Žací hlavice i rameno mohou využít plovoucí polohy. Tlak ramene je možné nastavit pomocí potenciometru. Je agregovatelné na traktor od výkonu 75 koní. Rameno lze osadit i dalšími typy hlavic.
Hydrostatická travní sekačka Grillo FD 1500 s čelním sečením má pracovní záběr 155 cm. Poháněna je čtyřválcovým dieselovým motorem Kubota o výkonu 34 koní. Výška sečení je nastavitelná od 3 do 9 cm. Zásobník má kapacitu 900 litrů, stroj může být využit i při mulčování.
Na společné ploše
Stejně jako v loňském roce tak i letos se sešly na společné výstavní ploše firmy Kis plus a Simed. Ta prvně jmenovaná představila dva oblíbené kloubové nosiče Holder, z nichž jeden se poprvé v ČR prezentoval na výstavě ve dvoumístné verzi. Premiéru si odbyly také produkty společnosti Simed. Novinkou je nástavba na svoz bioodpadu LNB s objemem nerezového zásobníku 5 nebo 6 m³. Nabídku sypačů rozšířila dvoukomorová verze SVS s objemem korby 1 nebo 1,2 m³. Poslední novinkou v sortimentu jsou kompaktní zametače německé značky Brock.
Stroje nejen pro úpravu zeleně
Rozsáhlou expozicí se v Brně mohla pochlubit společnost PROFIGrass. Nosnými produkty zde byly stroje značky Gianni Ferrari, ale nechyběly ani sekačky Torro nebo zametače Green Machines či jihokorejské traktory Tym.
Zajímavým strojem je určitě univerzální kloubový nakladač Gianni Ferrari Turbo Loader s motorem Kubota. Maximální výsun ramene dosahuje 306 cm. Stroj s hydrostatickým pojezdem, pohonem 4 x 4 a uzávěrkou diferenciálu může pracovat s širokou škálou příslušenství od vidlí, lopat přes příslušenství vhodné k letní i zimní údržbě.
Stálicí je možné nazvat samojízdnou sekačku se sběrem Gianni Ferrari Turbo 2 s čelně neseným rotačním žacím ústrojím. Zásobník má kapacitu 1100 litrů a vyklápění do výšky 210 cm. Žací ústrojí ze dvou disků má pracovní záběr 150 cm. Výška střihu je nastavitelná od 10 do 90 mm. Pohonnou jednotkou stroje je motor Kubota o výkonu 36 koní. Včetně sbírání zvládne sekačka podle podmínek sekání 5000 až 10 000 m²/h.
Zametač pro silnější nosiče
Pro agregaci s výkonnějšími nosiči se hodí novinka tuzemského výrobce nářadí, společnosti Agrometall, zametač SW – Grand. Jde o zametač s pracovní šířkou 2100 nebo 2800 mm a průměrem válcového kartáče 700 mm. Kartáč je vhodný na očistu silnic v městech a obcích nebo pro úklid areálů a třeba výjezdů ze staveb. Možné je jeho připojení na čelní nebo zadní závěs s pohonem od kardanového hřídele nebo hydromotoru. Natáčení je možné v úhlu +/- 20°. Vana na nečistoty má objem 0,35 nebo 0,45 m³. Požaduje se výkon nosiče kolem 100 kW. Kartáč si poradí se sněhovou vrstvou až do deseti centimetrů. Stejně jako předchozí řada zametačů KM, z níž novinka vzešla, je i Grand stavebnicové konstrukce.
Kubota pro obecní úřady
Se speciální nabídkou vyrazila na letošní ročník veletrhu společnost Bonas, dovozce produktů značky Kubota. Pro obecní úřady nabízí například malý kompaktní komunální traktor BX 2350, komunální traktor STV 40 HDBC nebo traktor s hydrostatickým pojezdem B 3030. Jde vesměs o techniku, která by měla městům a obcím pomoci zvládnout celoroční údržbu komunikací a dalších veřejných ploch.
Novinkou v nabídce je malotraktor Kubota B 1220 s dvouválcovým kapalinou chlazeným dieselovým motorem s výkonem 12 koní a možností řazení šesti rychlostí vpřed a dvou vzad.
Pro letošní sezónu se novinka objevila také mezi sekačkami s nulovým poloměrem otáčení. Model ZD 326 je poháněn tříválcovým dieselovým vodou chlazeným motorem (26 k).Řazení je řešeno dvoustupňovou hydraulickou převodovkou, rychlost obsluha ovládá dvěma ručními pákami (vpřed 0 až 15 km/h, vzad 0 až 8,3 km/h). Deskové svařované žací ústrojí se třemi noži je poháněno klikovým hřídelem. Stroj pracuje se záběrem 1500 mm.

Roman Paleček

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down