Výzvy pro poskytovatele komunálních služeb narůstají. Kromě ekologičtějších pracovních postupů a rostoucích požadavků na kvalitu a bezpečnost práce nabývá stále větší důležitosti nákladová efektivita a dokumentace odvedených úkolů. Pomoci mohou digitální systémy nebo autonomní či dálkově ovládané stroje.
Osobám s rozhodovací pravomocí, uživatelům techniky a jiným zainteresovaným osobám nabízí ucelený přehled demopark, největší evropská venkovní výstava pro sektor zeleně a další obory, která se letos uskuteční na letišti Kindel v německém Eisenachu již zanedlouho: od 22. do 24. června. Více než 400 vystavovatelů představí osvědčené i nové stroje a technologie pro celoroční údržbu měst a obcí, sportovních ploch až po krajinotvorbu.
Poté, co se autonomní žací roboty rozšířily v soukromých zahradách, vystavovatelé na demoparku předvedou širokou škálu této techniky žacích pro profesionální využití při údržbě veřejných ploch, parků a sportovišť. Tyto roboty zajistí pravidelnou péči s velmi dobrými výsledky i s ohledem na omezené personální kapacity. Kromě možnosti digitálního ovládání a monitorování robota jsou důležitými aspekty vysoká produktivita a kvalitně odvedená práce díky robustní konstrukci s žacími noži s dlouhou životností.
Zajímavé koncepty, v jejichž rámci spolupracují při údržbě zelených městských ploch drony a žací roboty, ukazují cestu do budoucnosti. Drony lze také použít k pravidelné kontrole rozlehlých nebo vzdálenějších porostů z hlediska jejich růstu, stresu ze sucha a požadavků na sečení. Díky tomu je mnohem snazší sladit provozní plánování s realitou.
Kromě standardní údržby krajiny musí mnoho měst a obcí pravidelně sekat i obtížnější zelené plochy, jako jsou protihlukové stěny, strmé svahy, příkopy a hráze. Na demoparku 2025 budou různí výrobci prezentovat nové speciální sekačky, žací roboty a další stroje, které buď pracují autonomně, tedy bez obsluhy, nebo se ovládají rádiově z bezpečné vzdálenosti.
Na mírných svazích se pro tyto účely využívají především dálkově ovládané žací stroje s pohonem všech kol. Aby byla zajištěna bezpečná jízda i v strmém a obtížném terénu, nasazují se tady vesměs pásové modely. Kromě dobré stability berou ohledy konstruktéři a výrobci na co možná nejvyšší šetrnost vůči podloží. Další výhodou dálkově ovládané techniky je větší bezpečnost práce, zejména při údržbě svahů. Také v této oblasti se na demoparku očekávají novinky.
Dnes se stále více zavádějí do praxe digitální systémy správy zeleně. S podporou geografických informačních systémů evidují veškeré zelené plochy včetně stromů, záhonů a cest, které také vyžadují údržbu.
Tyto informace lze využít k vytvoření plánů údržby s opakujícími se úkoly a jejich zpřístupnění zaměstnancům prostřednictvím mobilních aplikací. Odvedenou práci, různá poškození nebo potřeby dalších zásahů pak lze zdokumentovat na místě. Podobné funkce jsou k dispozici například také pro záznamy o stromech a dětských hřištích, zde včetně povinností jejich kontroly.
Digitálního monitoring trávníků bude hlavním tématem akce Lawn & Turf Show v rámci demoparku. Ve stanu nebudou chybět postery s prezentací aktuálních výzkumných témat na německých univerzitách.
Praktická řešení péče o zelené plochy – od vertikutátorů až po širokou škálu různých konceptů sečení – budou prezentována nejenom u jednotlivých expozic, ale také na venkovní demo ploše. Díky tomu a mnoha dalším aspektům je demopark 2025 ideální informační platformou pro vše, co souvisí s celoroční údržbou měst, obcí, sportovních ploch a krajinotvorbou.*
Foto © VDMA Services/Bildschön
Příspěvek vyšel v Komunální technice 5/2025