29.03.2016 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ve svažitém terénu je práce složitější

V okrese Kroměříž v severozápadní části Hostýnských vrchů se v hlubokém údolí stejnojmenné říčky nachází obec Rusava. Díky své poloze i vzhledem k tomu, že obec je vyhlášenou a vyhledávanou rekreační lokalitou, zde má komunální údržba určité specifické rysy.

V obci žije na katastrální výměře více než 12 km2 necelých 600 obyvatel, ale nachází se zde také více než 700 rekreačních objektů, a tak v rekreační sezóně oblast značně ožívá a s tím se zvyšují i požadavky na čistotu obce a náročnější je také svoz odpadů.

„Koncem roku 1999 zahájila svoji činnost společnost RUSAVAK, jejímž zakladatelem a jediným vlastníkem je obec Rusava. Předmětem činnosti obecní společnosti je především správa majetku obce. Stará se o provoz vodovodu, kanalizace, čistírny odpadních vod, koupaliště, kempu a spravuje i obecní lesy. A do její kompetence spadají i běžné komunální služby zahrnující nakládání s odpady včetně provozu sběrného dvora, údržbu komunikací i obecní zeleně a další činnosti. Společnost zaměstnává čtyři až pět stálých pracovníků, při letní péči o zeleň a provozu koupaliště k nim přibývají další brigádníci. Správu zhruba 220 hektarů obecních lesů řeší společnost smluvně,“ vysvětluje základní organizaci komunálních prací dlouholetý starosta obce Bohumil Škarpich.

Klasický svoz odpadu je jen částečný

Obvyklou svozovou soupravu, jejíž provoz zajišťuje Svazek obcí pro hospodaření s odpady a která směsný komunální odpad odváží na skládku poblíž Bystřice pod Hostýnem, potkáme v Rusavě také. Ale především je zde systém svozu a třídění odpadů založen na organizaci osmi sběrných míst, kam trvale bydlící občané i rekreanti donášejí do připravených nádob vytříděné komodity rozdělené do kategorií domovní odpad, barevné a bílé sklo, plast, papír, nápojové kartony a kovy. „Některé domácnosti již ani nemají vlastní nádobu a veškerého odpadu se zbavují prostřednictvím sběrných míst, popřípadě vozí další odpad do sběrného dvora,“ říká Bohumil Škarpich.*

Více v časopisu Komunální technika 3/2016.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down