23.11.2018 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ve Slavonicích neznají slovo „nejde“

V okresu Jindřichův Hradec leží v Jihočeském kraji město Slavonice. Žije tady asi 2400 obyvatel a díky zachovanému historickému centru o něm někdy slýcháváme i synonyma jako Perla západomoravské renezance nebo Malá Telč, což je o něco slavnější „příbuzná“ ležící o něco severněji.

Podnik města Slavonice s. r. o. (dále PMS), který jsme navštívili, nese na svých bedrech spektrum činností, jež je možné rozdělit do tří základních skupin: „klasické“ technické služby, správa lesů a přidružená výroba. Jako příspěvková organizace byl PMS zřízen městem v roce 1994. O tři roky později se transformoval do současného statusu s. r. o., jehož 100% vlastníkem jsou Slavonice.

Pestrý výčet činností

„Máme poměrně značný záběr aktivit, o jejichž zdárné plnění se přičiňuje 23 zaměstnanců. Ti si musí umět poradit téměř se vším. Naší prioritou je čistota a upravenost města. Do komunálních služeb spadá údržba zeleně, celoroční péče o komunikace, veškeré dopravní značení, městský mobiliář, hřbitov, sportoviště, dětské hřiště, veřejné osvětlení nebo autodoprava. Dále hospodaříme na zhruba 512 hektarech městského lesa, který máme v dlouhodobém pronájmu. Věnujeme se veškeré pěstební a těžební činnosti. Středisko přidružené výroby zajišťuje truhlářské, tesařské, elektrikářské, zednické, pokrývačské a sklenářské práce. Pominu-li vodařinu, jsme schopni postavit vlastními silami dům. Také provozujeme sběrný dvůr a na starosti máme správu a údržbu nemovitostí. Protože ve městě není městská policie, suplujeme i její činnost, například co se týká odchytu zvířat. Na tyto úkony máme proškolené zaměstnance. Veškeré aktivity domlouváme se zástupci města s předstihem. Aktuální, havarijní a další nenadálé problémy řeším podle potřeby rovnou s místostarostou. Je mezi námi neustálá vzájemná komunikace, což je základ dobré spolupráce, Ta poté vede k dobrým výsledkům,“ řekl nám na uvítanou jednatel PMS Michal Dostál.

S novým pomocníkem

K nosným činnostem PMS se řadí péče o jedenáct hektarů městské zeleně včetně okrajových ploch na travnatých částech městského sportovního areálu. Ve Slavonicích je prioritou sekání se sběrem. Veškerá biomasa se odváží do nedaleké kompostárny.

Při pomocných činnostech, hlavně ve vrcholné sezóně růstu trávy, pomáhají občané zařazení do veřejně prospěšných prací. Ze strojů pro údržbu zeleně je možné jmenovat křovinořezy, žací traktor Starjet a bubnovou sekačku Adela na vysokou trávu. Dalšími pomocníky jsou motorové pily a plotostřihy na prořezávání větví, údržbu keřů a živých plotů a případné kácení stromů.

Začátkem loňské sezóny si v PMS pořídili nového pomocníka, profesionální hydrostatický žací stroj Grillo FD 450 s čelním žacím ústrojím se šířkou záběru 113 cm, plynule elektrickým nastavením výšky sečení od 25 do 90 mm, sběrem trávy do zásobníku o objemu 450 litrů a s možností výsypu obsahu až do výšky 170 centimetrů. Pohonem je benzínový motor Briggs & Stratton 7220 Professional Series V-Twin o výkonu 22 k.*

(Podrobnosti v Komunální technice 11/2018)

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down