11.04.2013 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vážení čtenáři,

i když prakticky neuběhne sezóna, kdy by se neobjevila na tuzemském trhu nějaká nová značka univerzálního nosiče, stálé místo si drží traktory.

I na tomto poli se rok od roku nabídka zahušťuje a dávno pryč jsou doby, kdy jednoznačně dominoval domácí Zetor, bez nějž bylo nemyslitelné si provoz komunálních služeb představit. I když ani ten se naštěstí v bohaté nabídce komunálních traktorů neztrácí a po létech určité stagnace navyšuje roční produkci a přichází s novinkami. Soutěžit o přízeň uživatelů musí ovšem s velice pestrým pelotonem výrobců a dodávaných modelů.
Pravda, traktory zůstávají především doménou a symbolem zemědělské techniky, nicméně je určitě zajímavé se na chvíli ponořit do loňských statistik, ve kterých hrají svou roli i modely dodávané do komunálního sektoru.
Podle statistik bylo v roce 2012 v České republice zaregistrováno 2523 nových traktorů a dalších 685 ojetých. Oproti předchozímu roku registrace nových traktorů poklesla o více než 200 strojů, u ojetých naopak o 76 traktorů stoupla. Dá se tedy říci, že nejde o nikterak dramatický pokles prodeje. Jenže je na druhou stranu je pravdou, že o pomyslný prodejní koláč se musí rozdělit hezká řádka strávníků.
Pozici lídra na českém trhu obhájil John Deere, který jako jediný překonal hranici 500 zaregistrovaných traktorů a jeho podíl na trhu je více než pětinový. Druhým nejúspěšnějším byl New Holland s 320 traktory a třetí již zmiňovaný domácí Zetor s 304 prodanými traktory. Následoval Case IH s 254 traktory, prodeje dalších značek nedosáhly 200 kusů. Do první desítky nejúspěšnějších značek se vešly Massey Ferguson, Claas, Deutz-Fahr (zřejmě největší nárůst prodeje oproti předchozímu roku), Fendt, Valtra a BZTDiA (Belarus).
Na dalších místech se umístily značky MTZ, JCB, Lamborghini, Kioti, Kubota. Přes dvacet traktorů vloni zaregistrovaly značky SAME, BCS, Pavel Šálek, Tong Yang Moolsan, Jinma, Antonio Carraro. Na metě dvaceti kusů skončil McCormick a těsně pod ní Landini.
Tím jsme již ve třetí desítce a výčet nabízených traktorů by nemusel končit, někdy je výběr opravdu těžký...

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down