21.07.2009 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vážení čtenáři,

přestože za okny nepřestává zuřit hospodářská krize s přívlastkem světová, je třeba se věnovat i každoročním, možná z pohledu upadajícího průmyslu všedním starostem. Kromě zmiňované lapálie, jejíž konec je zatím bohužel v nedohlednu, se za okny dějí další zvláštní věci.

Jaro letos prakticky nebylo a v našich zeměpisných šířkách jsme zároveň s Aprílem plynule přešli ze zimy do léta. A pokud přijdou májové deštíky, mají se udržovatelé zelených ploch a zeleně vůbec zákonitě nač těšit, jelikož se dá očekávat, že zelené hmoty bude dost. A vzhledem k úpadku velkochovů hospodářských zvířat a dlouhotrvajícímu nezájmu. dá se říci bývalých malochovatelů. se vkrádá otázka takřka nerudovská. Kam s ním?
Jako na zavolanou se tedy objevilo téma, kterému se věnujeme v tomto čísle – zpracování bioodpadu. Než se pustíte do čtení, tak bych pro jistotu alespoň encyklopedicky vysvětlil základní pojmy. Rozhodně nechci podceňovat inteligenci našich čtenářů, toho jsem skutečně dalek, ale po shlédnutí nejmenovaného oblíbeného zábavného pořadu veřejnoprávní televize, ve kterém místopředsedkyně strany Zelených Kateřina Jacques nebyla schopna ani po deseti minutách výslechu všetečnému moderátorovi odpovědět na tak jednoduchou otázku, cože to vlastně je ta biomasa, člověk přeci jen poněkud znejistí a začíná pochybovat o účelech dle mého názoru poměrně propracované osvěty... Takže pro Kateřinu:
Bioodpad neboli biologicky rozložitelný odpad je jakýkoli odpad, který je schopen anaerobního nebo aerobního rozkladu. Zahrnujeme do něj právě odpad vzniknuvší ze zeleně, potravin či papíru. Biomasa je, milá Káťo, souhrn látek tvořících těla organismů, ať již rostlin nebo živočichů. A bývá tak často označována rostlinná biomasa využitelná pro energetické účely. Alespoň tak jsem vyčetl v encyklopediích a dcera chodící do sedmé třídy to tak taky chápe. Nezbývá než si přát, že se tyto základní definice donesou postupem času i k našim zákonodárcům a ti pak při předkládání nových podnětů budou vědět, o čem hovoří...
Náš titul je naštěstí apolitický a mezi technikou vhodnou a potřebnou pro zpracování bioodpadu prezentovanou na stránkách časopisu si snad zájemci vyberou.
Pro ty, kteří se rozhodli bioodpad kompostovat, připravilo vydavatelství ProfiPress knihu s titulem Kompostování v pásových hromadách na volné ploše. Světlo světa spatřila v druhé polovině dubna a pro obce či města, která s řešením zpracování bioodpadu dosud váhají, může být určitým návodem. Jelikož kromě otázky nerudovské přichází na mysl a na pořad dne i téma shakespearovské. Bioodpad, to je to, oč tu běží...

Roman Paleček

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down