08.02.2010 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vážení čtenáři,

po poklidnějším podzimu a bezproblémovém začátku zimy se na startu kalendářního roku 2010 přihlásila zima opravdová, okořeněná několikadenními přívaly sněhu. Bohatá sněhová pokrývka se ovšem neobjevila tak jako v několika posledních letech pouze na horách, kde je v tomto období spíše žádoucí.

Příval sněhu ale nevynechal prakticky žádnou část území České republiky a způsobil nemalé problémy nejen na silnicích a dálničních tazích, ale především ve městech a obcích. A to jak na chodnících, tak při následném odtávání ze střech, kdy se chůze po ulici stávala adrenalinovým sportem.

Mnohde se i letos opakovala situace, kterou svým způsobem zná ze života každý z nás. Nelze zapomenout na studentská léta a přípravu na zkoušky či maturitu na poslední chvíli (nejlépe v noci před dávno přesně určeným termínem) a shánění vánočních dárků 23. prosince vpodvečer se již alespoň pro mne stalo každoročním rituálem...

Proto zcela chápu leckterého zodpovědného pracovníka technických služeb, který s nákupem potřebné techniky na zimní úklid  vyčkává do posledního okamžiku. Termín jejího nasazení není zdaleka předem známý a někdy mezi nákupem a praktickým využitím stroje může uplynout i několik sezón, což je v době, kdy lze finanční situaci leckde označit většinou jako mírně napjatou, nehospodárné. Proto měli v lednových dnech napilno i dodavatelé komunální techniky a sklady se začaly povážlivě vyprazdňovat. Těm, kteří se s nákupem techniky dostali do problémů, musím zahrát alespoň trochu na strunu naší ješitnosti. Komerční příloha s názvem „Až se zima zeptá“ byla zařazena již v loňském zářijovém čísle našeho měsíčníku. Kdo se podle ní řídil a pro letošní zimní sezónu technický park vhodně doplnil, rozhodně neprohloupil...

Faktem ovšem zůstává, že problémy se sněhovou pokrývkou nebudou trvat věčně. Nezbývá si než přát, aby bílá peřina, která se již po několika týdnech mění alespoň ve městech v nevábnou břečku, zmizela pokud možno postupně a nenadělala ještě více dalších potíží.

Únorové číslo je tématicky věnováno nakládání s odpady, a tato tématika je narozdíl od sněhu problematikou s celoroční působností, takže zde se při pořizování vhodné mechanizace příliš váhat či taktizovat nedá.

 

Roman Paleček

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down