Vážení čtenáři,

nikdy nic nikdo nemá míti za definitivní, zpívalo se ve slavné písni Osvobozeného divadla ve třicátých letech minulého století a toto tvrzení platí bezezbytku dosud. V úvodníku, který jsem psal před měsícem, byla stěžejním tématem změna termínu i místa konání Dne zahradní a komunální techniky. A ejhle! Měsíc se s měsícem sešel a my se musíme vypořádat s další změnou.

Místo pořádání uvedené akce zůstává naštěstí stejné, ovšem již avizovaný termín v polovině června se mění a dvoudenní akce se nakonec uskuteční na letišti v Havlíčkově Brodě v polovině září (více viz upoutávka na následující dvoustraně).

Důvod změny data konání je prostý. Po vyhodnocení ankety, se kterou jsme oslovili potenciální vystavovatele, vyšlo najevo, že zářijový termín se převážné většině z nich jeví jako jednoznačně příznivější. Nezbývá než věřit, že tomu tak skutečně bude a prezentaci nezhatí nepřízeň počasí nebo nedostatek zelené hmoty vhodné k sečení.

Doufejme, že tentokrát jde již o skutečně poslední změnu, kterou návštěvníci stihnou včas zaregistrovat, ale především ji budou akceptovat a v září se v Havlíčkově Brodě sejdeme v hojném počtu.

Se sečením zeleně vlastně souvisí i téma květnového čísla. Zdaleka ne všude se totiž veřejná zeleň ošetřuje mulčováním a pokud se posečená tráva i prořezávky stromů a keřů sbírají, zákonitě přichází otázka, co s takovýmto bioodpadem dělat dál, aby nemusel zbytečně a za nemalé finanční částky končit na skládkách. Jednou z variant řešení je zřízení kompostárny. Pravda, nedá se očekávat, že by obecní výrobce kompostu na finálním produktu výrazně zbohatl, ale vždy jej může užít alespoň pro vlastní potřebu a přispět tak ke zkrášlení veřejných prostranství. Navíc kdo nezaváhal, pořídil potřebné technologické linky s výraznou dotační podporou, takže zřízení provozu kompostárny negativně nezasáhlo do obecního rozpočtu. Kdo tak rychlý a operativní nebyl, snad bude mít ještě šanci zaváhání napravit. Bez dotací by se totiž asi pustil do výstavby málokdo.

 

Roman Paleček

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *